szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

USA azt állítja, hogy hírszerzési információkkal rendelkezik, amelyek alátámasztják Izrael állítását, miszerint a Hamásznak van egy parancsnoki központja az Al-Shifa alatt - a Hamász ezt továbbra is tagadja.

Izrael háborúban
A Hamász 2023 őszi brutális támadása óta Izrael előbb Gázában, majd Libanonban kezdett ellenoffenzívát, hogy megtörje az Irán által támogatott szélsőségesek állandó fenyegetését és kiszorítsa szomszédságából a terroristákat. Az eszkalálódó háború legfontosabb fejleményeiről folyamatosan beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Az IDF azt állítja, bébiételt és inkubátorokat juttatott be a Sifa kórházba

Az izraeli hadsereg (IDF) szerda reggel azt közölte a Twitteren, hogy még folyamatban vannak a "precíz és célzott műveletei” Gázaváros legnagyobb kórházában. Ezzel együtt azt is bejelentették, hogy az IDF által biztosított inkubátorok, bébiételek és orvosi felszerelések sikeresen eljutottak a kórházba.

 

A poszt, amelyben szerepel, hogy az IDF orvosi csapata és arabul beszélő katonái is a helyszínen vannak, egybevág a BBC korábbi értesülésével, miszerint az izraeli hadsereg átvette az ellenőrzést a Sifa kórház felett és az IDF katonái orvosok és arabul beszélő tolmácsok kíséretében járták körbe a kórházat, hogy minden ott tartózkodó embert kikérdezzenek.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3

Gázában északon már csak egy kórház üzemel, de a déli intézmények sem képesek több beteget fogadni

Gáza városban és a Gázai övezet északi részén található kórházak közül már csak egy működik, az is csak minimális szinten – közölte az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatala (OCHA). A többi intézmény az áram, az orvosi eszközök, az oxigén, az élelmiszer és a víz hiánya, illetve a folyamatos bombázások és szárazföld harcok miatt vált képtelenné a betegek ellátására.

A Gázavárosban található, még mindig működő al-Ahli kórház jelenleg több mint 500 embert lát el az egyetlen olyan orvosi intézményként, amely még képes betegeket fogadni északon.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint az, hogy Izrael az összes északi kórházat evakuációra szólította fel, bizonyos betegek számára "halálos ítélettel ér fel", mivel a déli, még működő kórházak sem tudnak már több beteget fogadni.

A Gázai övezetben a háború kirobbanása óta 36-ból 22 kórház vált működésképtelenné az üzemanyaghiány, a károk, támadások és bizonytalanság miatt.

(BBC)

Izrael az USA kérésére beenged egy üzemanyag-szállítmányt Gázába

Az izraeli hadsereg szerdán bejelentette, hogy engedélyezi humanitárius célú üzemanyag-szállítmány bejutását a Gázai övezetbe – írja a Guardian az AP híradása alapján. A palesztin ügyekért felelős izraeli védelmi szerv szerdán kora reggel jelentette be, hogy valamikor a nap folyamán engedélyezi az ENSZ teherautóinak, hogy az egyiptomi határon lévő rafahi átkelőnél újratöltsenek.

Azt mondta, hogy a döntés az Egyesült Államok kérésére született. Arról azonban nem közölt részleteket, hogy a szállítmányok mikor érkeznek, csak annyit mondott, hogy 24 ezer liter üzemanyagot enged Gázába.

Izrael a Hamász október 7-ei brutális terrortámadása után azonnal leállította a Gázai övezet üzemanyag-ellátását, és azóta nem is engedett be ilyen szállítmányokat a több mint 2,2 millió ember által lakott területre.

Az üzemanyag-ellátás kulcsfontosságú Gázában a tiszta ivóvíz és az áramellátás biztosítása miatt is. A hírek már hetek óta arról szólnak, hogy az üzemanyaghiány miatt egyre kevésbé tud funkcionálni az egészségügyi ellátás az egyébként is megrongálódott kórházakban, az emberek pedig egyre gyakrabban isznak nem tiszta forrásból származó vizet, ami komoly fertőzésveszélyt jelent.

Izrael az üzemanyag-szállítmányok blokkolását eddig azzal indokolta, hogy a Hamász katonai célokra fordítaná azokat.

Hány ember lehetett Gáza legnagyobb kórházában az izraeli ostrom idején?

A hírek korábban arról szólta, hogy több ezer beteg és civil húzza meg magát a Sifa kórházban, amely alatt az izraeli hadsereg és az USA információi szerint Hamász parancsnoki központ működik.

Ahogy arra a BBC is felhívja a figyelmet, többféle becslés és adat is kering ezzel kapcsolatban:

  • a WHO kedden úgy tudta, hogy körülbelül 700 beteg, 400 kórházi dolgozó és 3000 menedéket kereső civil tartózkodik ott.
  • a Hamász vezette gázai egészségügyi minisztérium azt közölte, hogy legalább 2300 ember van még a kórházban – 650 beteg, 200-500 alkalmazott és körülbelül 1500 civil,
  • Marwan Abu Sada, a Sifa sebészetének vezetője kedden azt mondta a Guardiannek, hogy szombat reggelre becslések szerint 15 000 ember talált menedéket a kórházban, miután ezrek menekültek el otthonaikból a fokozódó bombázások elől.
2023. november 7-én készült légi felvétel a gázai Sifa kórház épületegyütteséről.

Az USA nem akar tűzharcot látni a kórházban

A Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője így kommentálta a BBC szerint a gázai Sifa kórház elleni izraeli támadást:

Nem támogatjuk, hogy a légi csapást mérjenek egy kórházra, és nem akarunk tűzharcot látni egy kórházban, ahol ártatlan emberek, magatehetetlen emberek, betegek, akik a megérdemelt orvosi ellátást próbálják megkapni, kereszttűzbe kerülnek.

Azt is megerősítette, amit Biden kedden nyilatkozott, hogy a kórházakat és a betegeket a terroristák elleni harcban is meg kell védeni.

(BBC)

Az izraeli hadsereg felszólította "a Sifa kórházban tartózkodó Hamász-terroristákat", hogy "adják meg magukat"

Az izraeli hadsereg (IDF) közölte, hogy a katonái "pontos és célzott műveleteket hajtanak végre a Hamász ellen a Sifa kórház egy meghatározott területén”.

Az IDF szerint a Hamász jogellenesen folyamatosan katonai célokra használja a kórházat, ezzel veszélyezteti annak nemzetközi jog szerinti védett státuszát. Azt is hozzátették ehhez, hogy erre már számos alkalommal felhívták a figyelmet és „elegendő időt biztosítottak” arra korábban, hogy a terrorszervezet véget vessen a visszaélésnek.

A közlemény felszólította "a kórházban tartózkodó összes Hamász-terroristát, hogy adja meg magát", miközben megismételte, hogy az IDF "megkönnyítette a komplexum széles körű kiürítését".

 

Sifa a legnagyobb kórház Gázában, amelyről mind Izrael, mind az Egyesült Államok azt állítja, hogy a Hamásznak parancsnoki bázisa van alatta, ezt ugyanakkor a Hamász tagadja.

A segélyszervezetek munkatársai szerint a kórházban "szörnyű" a helyzet, a Hamász vezette egészségügyi minisztérium szerint pedig több ezer ember használja a komplexumot, hogy menedéket találjon az izraeli bombázások elől. Korábban az egyik orvos azt mondta a BBC-nek, hogy körülbelül 200 embert temettek el egy tömegsírba a Sifában, miután a kórházi komplexumban oszló holttestek halmozódtak fel.

Így néz ki a Sifa kórház Gázában

A Sifa, Gáza legnagyobb kórháza, amely vélhetően több ezer embernek nyújt menedéket. A közvetlen környezete az elmúlt napokban már a harcok középpontjába került. A hatóságok szerint a kórházban kifogyóban van az üzemanyag – és aggodalomra ad okot a sürgősségi ellátás szükségessége, az orvosok szerint az áramkimaradások miatt koraszülött csecsemőket vettek ki az inkubátorokból.

 

(null)

(null)

Jelmagyarázat a képhez:

  1. Főbejárat
  2. Speciális sebészet és intenzív osztály
  3. Sürgősségi, általános sebészet és ortopédia
  4. Ambulancia, adminisztráció és vérellátó
  5. Belgyógyászat és dialízis
  6. Nőgyógyászat

Izraeli katonák megrohamozták Gáza legnagyobb kórházát

Izrael szerint a hadserege hadműveletet hajt végre a Hamász ellen a gázai Sifa kórházban. Egy szemtanú a kórházban azt mondta a BBC-nek, hogy tankokat és kommandósokat láttak behatolni a kórház sürgősségi osztályára. USA azt állítja, hogy hírszerzési információkkal rendelkezik, amelyek alátámasztják Izrael állítását, miszerint a Hamásznak van egy parancsnoki központja az al-Shifa alatt – a Hamász ezt továbbra is tagadja.

(BBC)

1 2 3
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!