szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bár nem könnyű egy háborúban álló országban közvélemény-kutatást végezni, Rácz András Oroszország-szakértő szerint még a függetlennek nevezhető kutatócég is rendre azt hozza ki, hogy a társadalom többsége a háború folytatása mellett foglal állást.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Minden veszteség és egyéb nehézség ellenére az orosz társadalom kitartani látszik a háború mellett – derül ki Rácz András Oroszország-szakértőnek a 444 felületén publikált írásából. Rácz szerint ugyan nem könnyű egy háborúban álló országban közvélemény-kutatást végezni, hiszen ilyenkor hagyományosan korlátozzák a nyilvánosság csatornáit, és a hatóságok is szélesebb jogköröket kapnak, mint amekkorával békeidőben rendelkeznek.

Különösen igaz ez Oroszországra, ahol a telefonos közvélemény-kutatások alanyai a saját jól felfogott érdekükben erős bizalmatlansággal fogadják a vonal túloldaláról jelentkező kérdezőbiztost, hiszen nem tudhatják biztosan, hogy a kérdezőbiztos valóban az, akinek mondja magát, ahogyan azt sem, hogy a kérdezőn és a kérdezetten kívül nincsenek-e másvalakik is a vonalban.

Mindezek ellenére azért az árulkodó, hogy a független Levada Központ magasabbra mérte a háború támogatóinak arányát a maga kutatásaiban, mint a hivatalos, állami Összoroszországi Közvélemény-kutató Intézet, a VCIOM. Ugyanakkor tény az is, hogy a Levada mérései érdekesebbek abból a szempontból, hogy a VCIOM csak azt közli eredményként, ami belefér az állami propaganda kereteibe, míg a Levada részletesebb belekérdezéssel árnyalja a kapott eredményeket.

Például azt is tőlük tudjuk, hogy bár az oroszok többsége valóban támogatja az ukrajnai háborút, de ha az a kérdés, hogy tovább háborúznának-e, vagy inkább békét kötnének, akkor a többség inkább békét kötne.

A felmérésekből az is látható, hogy az orosz társadalom annak ellenére foglal állást a háború mellett, hogy tudja, milyen áldozatokkal és veszteségekkel járt eddig, ahogyan azzal is tisztában van, hogy ezek növekedni fognak. Azaz nem valószínű, hogy a veszteségek hatására a közeljö9vőben megtörne az orosz társadalom – írja Rácz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!