Tetszett a cikk?

Oroszország egyre gyakrabban használ siklóbombákat az Ukrajna elleni légicsapásokban. A siklószárnyakkal kiegészített eszközök olcsó, ám nagy pusztító erejű lőszerek.
 

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Ukrán források szerint csak az utóbbi egy hétben több mint 200 ilyen bombát használtak fel a Harkivhoz közeli, észak-ukrajnai Vovcsanszk városa ellen. Volodimir Zelenszkij elnök korábban arról beszélt, hogy márciusban 3000 ilyen bombát dobtak le az országra.

Az oroszok a hagyományos bombákat alakítják át a ledobás után kipattanó stabilizáló szárnyakkal rendelkező siklóbombává, s ezek jóval nagyobb távolságra érhetnek el, mint a hagyományos eszközök. A siklóbombákat GPS-navigációval is ellátták, így ezek viszonylag pontosan vethetőek be statikus célpontok ellen. A siklóbombák lehetővé teszik, hogy az ismétlődő támadásokkal az oroszok élőerő bevetése nélkül is lerombolhatják az ukrán hadsereg megerősített állásait.

Ezek az eszközök hatalmas pusztítást végeznek: egy-egy bombában legalább kétszáz kilogramm robbanóanyag van, míg egy tüzérségi lőszerben csak húsz kilogramm.  Nyugati szakértők számításai szerint egy-egy siklóbomba ára 20-30 ezer dollár lehet, ami jóval kevesebb, mint a hasonló célokra használható manőverező robotrepülőgépeké. Ráadásul az oroszok az utóbbi években jelentős mennyiséget halmoztak fel ezekből az eszközökből.  

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!