szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A francia elnök a Svájcban rendezett ukrajnai békekonferencián azt sürgette, hogy szélesítsék ki a békefolyamatban résztvevő orszáégok körét. Az eseményen egyöntetű volt az orosz békeajánlat visszautasítása.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Ki kell szélesíteni az ukrajnai békefolyamatban résztvevő országok körét – jelentette ki Emmanuel Macron francia elnök Svájcban az ukrajnai háború lezárásával foglalkozó békekonferencia első napján. Macron leszögezte: Ukrajnában nem lehet olyan békét kötni, amely az ország kapitulációjával járna együtt.

Olaf Scholz német kancellár pedig jelezte, hogy Oroszországnak muszáj részt vennie a békefolyamatban. “Nem lehet elérni a békét Oroszország bevonása nélkül” – mondta. Hozzátette: “Oroszország ezt a háborút akár ma befejezheti, ha leállítja a támadásokat, és visszahívja csapatait Ukrajnából”. Ezzel megismételte előzőleg már közölt álláspontját, melyben elutasította az orosz elnök békeajánlatát:

Elkezdődött az ukrajnai békekonferencia Svájcban, a német kancellár szerint komolytalan Putyin ajánlata

Vlagyimir Putyin orosz elnököt nem is hívták meg a tanácskozásra, de a német kancellár előre közölte is, hogy a békejavaslata “komolytalan”.

A svájci tanácskozáson Karl Nehammer osztrák kancellár azt emelte ki, hogy “nem elegendő a Nyugat kórusában prédikálni” arról, hogy még nagyobb nyomást kell gyakorolni Moszkvára, hanem feltétlenül be kell vonni a folyamatba a globális Dél országait is. Méghozzá azért – fogalmazott –, mert “mindannyian egyetértünk, de ez nem elég, Ázsia, Afrika és Dél-Amerika bizonyos részei nélkül nem leszünk képesek rávenni Oroszországot arra, hogy változtasson a hozzáállásán”.

A Kreml szerint nem konstruktívak az orosz javaslatokra adott nyugati válaszok

Sok reakciót kapott a Kreml, de szerintük ezek nem voltak “konstruktívak”.

Kamala Harris amerikai alelnök szintén visszautasította az orosz elnök pénteken meghirdetett békejavaslatát, amely alapján szerinte világos, hogy Vlagyimir Putyin nem tárgyalni akar, hanem megadásra szólít fel. “Amerika Ukrajna mellett áll, nem jótékonyságból, hanem stratégiai érdekből” – tette világossá Harris, aki a nap folyamán amúgy bejelentett egy 1,5 milliárdos segélycsomagot Ukrajnának:

Újabb, 1,5 milliárd dolláros segélyt ad az USA Ukrajnának

Kamala Harris amerikai alelnök jelentős összegű segélyt jelentett be Ukrajnának a svájci békecsúcson.

Jake Sullivan, az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója “teljességgel abszurd elképzelésnek” nevezte az orosz békejavaslatot, amely szerinte Ukrajna még kiterjedtebb leigázásához vezetne. Újságírók előtt azt a véleményét is kifejtette, hogy Kína valószínűleg Moszkva kérésére maradt távol a konferenciától.

A svájci békecsúcs jó szándékú, de nem ígér megoldást az ukrajnai háborúra

Aligha lesz eredményes a hétvégi svájci Ukrajna-békecsúcs, amelynek az lenne a célja, hogy demonstrálja a világ Kijevvel vállalt szolidaritását. Közben az ukrán hadseregnek az utóbbi napokban sikerült stabilizálnia a Harkiv környéki frontot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!