szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az orosz elnök szerint nagy hibát követne el Szöul, ha fegyvereket szállítana Ukrajnának.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

„Moszkva olyan döntéseket fog meghozni, amik nem valószínű, hogy tetszeni fognak a jelenlegi dél-koreai vezetésnek” – jelentette be Vlagyimir Putyin csütörtökön Vietnámban a BBC tudósítása szerint.

Az orosz elnök azt követően szólalt meg, hogy a Moszkva és Phenjan között létrejött védelmi szövetség hírére Dél-Korea bejelentette, hogy mérlegelik az Ukrajnának való fegyverszállítás lehetőségét.

Vissza a hatvanas évekbe: hidegháborús fenyegetést jelent Putyin és Kim új egyezménye

Nyilvánosságra hozták Vlagyimir Putyin orosz és Kim Dzsongun észak-koreai vezető friss megállapodásának szövegét, mely kölcsönös katonai segítségnyújtásról szóló része a szovjet idők egyezményét idézi. Az USA attól tart, a távol-keleti diktatúra Oroszország segítségével rövidesen eljut oda, hogy atomfegyvereivel elérhessen amerikai városokat. Putyin és Kim szövetségének további erősödését azonban lehet, hogy pont az USA másik nagy mumusa, Kína fogja blokkolni.

Putyin beszélt arról is, hogy ha az amerikaiak és szövetségeseik folytatják Kijev felfegyverzését, úgy ő Phenjannak fog fegyvereket szállítani.

Szöul korábban már nemzetbiztonsági kockázatként értékelte az orosz–észak-koreai egyezményt, majd az orosz elnök fenyegetőzéseire reagálva pénteken az ország elnöki hivatala közölte, hogy „különböző lehetőségeket” fog mérlegelni az Ukrajnának történő fegyverszállítással kapcsolatban, és álláspontja az oroszok hozzáállásának függvényében alakul majd.

Ezzel egyidejűleg bekérették az elnöki hivatalba a szöuli orosz nagykövetet, Georgij Zinovjevet is, akivel közölték, hogy Dél-Korea követeli a katonai együttműködés azonnali megszüntetését Moszkva és Phenjan között.

Bár Dél-Korea humanitárius segélyszállítmányokat már korábban is küldött Ukrajnába, hadianyagot egyelőre nem, mivel hagyományosan nem szállítanak fegyvereket háborúban álló országoknak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!