Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Az európai országok veszélybe sodornák magukat, ha elfogadnák, hogy nagy hatótávolságú amerikai rakétákat vessenek be
– mondta a Reuters beszámolója szerint Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szombaton közzétett videójában. Peszkovot arról a lehetőségről kérdezte az orosz állami média munkatársa, mellyel a propaganda régóta hergel: az Egyesült Államok szerintük hiperszonikus rakétákat telepítene európai országokba.
Peszkov szerint Oroszország képes ilyen rakéták elhárítására, viszont azon városok, ahová ilyen rakétákat telepítenek, potenciális célpontjukká válnak.
A szóvivő emlékeztetett arra, hogy a hidegháború során az Európába telepített amerikai rakéták egytől egyig orosz célpontokat fogtak, az orosz rakéták pedig európaiakat, így a kontinens országai, ha bármilyen konfliktus kitört volna, áldozatul estek volna. „Európa most szétesik. (…) Így vagy úgy, a történelem ismétli önmagát” – véli Peszkov.