szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Vlagyimir Putyin orosz elnök nem erősítette meg és nem is cáfolta az észak-koreai csapatok oroszországi jelenlétét.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Észak-koreai katonai egységek elhagyták oroszországi kiképzőtáboraikat és először léptek be az orosz és az ukrán erők közötti háborús zónába – írja a Politico az ukrán katonai hírszerzés csütörtöki közleményére hivatkozva.

Ukrán kémjelentések szerint az észak-koreai egységek Kurszk térségében jelentek meg.

Az észak-koreai (KNDK) katonákat öt helyszínen képzik ki Oroszország távol-keleti részén, és többhetes kiképzésen kell átesniük, mielőtt bevetik őket az Ukrajna elleni háborúban – közölték az ukránok.

Az Egyesült Államok szerdán megerősítette, hogy észak-koreaiak ezrei gyakorlatoznak Oroszországban a Kreml katonáival együtt.

A Kijevből származó legfrissebb becslések szerint Phenjan mintegy 12 000 katonát, köztük 500 tisztet és három tábornokot helyezett át Oroszországba. A hét elején Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt mondta, hogy Ukrajna már észak-koreai katonatiszteket észlelt a kelet-ukrajnai Donbasz oroszok által megszállt területein.

Vlagyimir Putyin orosz elnök nem erősítette meg és nem is cáfolta az észak-koreai csapatok oroszországi jelenlétét.

A csütörtöki BRICS-csúcstalálkozón a Kreml vezetője azt mondta, hogy „nem Oroszország tettei vezettek az eszkalációhoz”, és azzal vádolta a nyugati országokat, hogy segítik Ukrajnát a Moszkva elleni harcában.

Bejelentette azt is, hogy az orosz parlament ratifikálta az Észak-Koreával kötött „átfogó stratégiai partnerségről” szóló megállapodást, amelyet Putyin idén nyáron írt alá Phenjanban, és amelyben mindketten „kölcsönös segítséget ígérnek az egyik aláíró fél elleni agresszió esetén”.

„Meglátjuk, hogyan halad ez a folyamat” – mondta Putyin.

Miközben a Kreml ragaszkodik ahhoz, hogy Oroszországnak joga van bármilyen katonai együttműködést folytatni Észak-Koreával, Phenjan alaptalan pletykaként utasította el azokat a híreket, amelyek szerint csapatai felkészültek arra, hogy belépjenek Oroszország oldalán a háborúba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!