szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Két nappal az Aszad-rezsim bukása után már a menekültek hazaküldéséről beszélnek.

Felfüggeszti a szír állampolgárok menedékkérelmeinek elbírálását a német szövetségi bevándorlási és menekültügyi hivatal – írja a Reuters. A szövetségi belügyminisztérium szóvivőjének tájékoztatása szerint a további döntésekkel megvárják, hogy milyen politikai fejlemények történnek a 13 év óta tartó polgárháború sújtotta Szíriában, ahol a hétvégén a lázadók megdöntötték Bassár el-Aszad elnök uralmát.

Kevesebb mint két hét alatt megdöntötték a Közel-Kelet egyik legbrutálisabb diktatúráját – mi jöhet ezután?

Basar Asszad volt elnök a jelek szerint végleg feladta, és vannak arra utaló jelek, hogy a lázadók vezetője, Abu Mohamed al-Dzsolani békés átmenetre törekszik. Az eredményes villámháború alapjaiban rajzolhatja át a Közel-Keletet. Az iszlamista lázadók győzelme nem jelenti a feldarabolt Szíria egységét, de óriási csapást mért az orosz érdekekre, Iránra és a libanoni Hezbollahra.

Németországban több mint 800 ezer szír állampolgár él. Idén november végéig 72 420 menedékkérelmet adtak be szírek, és még 47 270 kérelemről nem született döntés.

Markus Söder bajor miniszterelnök, a konzervatív CSU politikusa „helyes döntésnek” nevezte a menedékkérelmek elbírálásának felfüggesztését. Közölte: meg kell fontolni, hogyan lehetne nagyobb számú embert hazatelepíteni Szíriába.

A Deutsche Welle szerint Ausztria is felfüggesztette 7300 folyamatban lévő menedékkérelem elbírálását.

Arról is írnak, hogy a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és bajor testvérpártja, a Keresztényszociális Unió (CSU) szorgalmazza a szíriai menedékkérők hazatérését. „Első lépésként azt mondanám, hogy tegyünk egy ajánlatot. Mi lenne, ha a német kormány azt mondaná: mindenkinek, aki haza akar menni Szíriába, repülőjáratot biztosítunk, és fizetünk ezer eurót?” – nyilatkozta Jens Spahn volt CDU-s egészségügyi miniszter, aki arra számít, hogy ha stabilizálódik a helyzet Szíriában, és jók a kilátások, akkor lesznek, akik vissza akarnak térni. Ez azonban csak a következő napokban-hetekben tisztázódhat. Szorgalmazza azt is, hogy Németország Törökországgal, Ausztriával és Jordániával közösen szervezzen konferenciát Szíria újjáépítéséről.

Alexander Throm CDU-s képviselő azt mondta: „Mindenkinek tisztában kell lennie azzal, hogy a menedékjog átmeneti tartózkodást jelent”. Párttársa, Jürgen Hardt pedig közölte: újra fel kell tenni a kérdést, hogy ki kaphat menedékkérelmet Németországban.

Katrin Göring-Eckardt zöldpárti politikus ugyanakkor azt mondta: másfél nap után még nem tartja időszerűnek, hogy erről vitázzanak. Szerinte ha Szíria biztonságos ország lesz, az emberek vissza akarnak majd térni, de meg kell várni, hogy a rend és a stabilitás helyreálljon. „Támogatnunk kell mindent, ami a szabadság, a stabilitás és a demokrácia irányába mutat Szíriában”, mondta.

Németországban februárban előrehozott választások lesznek. A pártok támogatottságára vonatkozó közvélemény-kutatásokat jelenleg konzervatív és szélsőjobboldali erők vezetik, és a Reuters által hivatkozott pénteki Infratest-felmérés szerint a migrációt tekintik a németek a második legnagyobb problémának.

Mi történik a németeknél, ott is jönnek a populisták? – a koalíciós válság legégetőbb kérdései

Olaf Scholz kirúgta a pénzügyminiszterét, ezzel összeomlott a német kormánykoalíció. Január közepén a kancellár bizalmi szavazást kér önmagával szemben, utána valószínűleg előrehozott választások lesznek. Kik ezek az emberek? Mi lesz addig? Kormányra kerülhet a szélsőjobb? Kinek drukkol Orbán Viktor? Válaszolunk a legfontosabb kérdésekre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!