szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A lengyel miniszterelnök 200 ezerről félmillióra növelné a hadsereg létszámát, beleértve a tartalékosokat is.

Az év végéig olyan kiképzési modellt szeretnének kidolgozni, amely értelmében minden felnőtt lengyel férfit kiképeznének egy esetleges „háborús helyzetre”, ezzel felkészülve bármilyen potenciális fenyegetésre, ami az országot érheti – jelentette be a parlamentben elmondott beszédében Donald Tusk lengyel miniszterelnök. Hozzátette: a részletekről a következő hónapokban tájékoztat majd.

Később újságíróknak kifejtette: nem kötelező kiképzésre gondolt.

Tusk hozzátette, hogy a lengyel hadsereg jelenleg 200 ezres létszámát félmillióra növelné, benne a tartalékosokkal. Tudomása szerint az ukrán hadseregnek 800 ezer katonája van, az oroszoknak pedig nagyjából 1,3 millió.

Arról is beszélt, hogy a létszám növelése mellett fontosnak tartja az alapos kiképzést is, hogy a tartalékosokból is jól felkészült, kompetens katonák legyenek, akik helyt tudnak állni egy fegyveres konfliktus során.

A részletekről Tusk folyamatosan egyeztet a lengyel védelmi miniszterrel, ennek részeként tárgyalnak arról is, hogy a nők is részesülhessenek katonai kiképzésben, bár szerinte a háború még mindig elsősorban a férfiak területe.

Utalva az előző napi, Ukrajnáról szóló rendkívüli brüsszeli csúcstalálkozóra, elmondta: uniós kollégái megosztották vele az arra utaló hírszerzési információkat, melyek szerint Oroszország úgy növeli katonai képességeit, hogy „három-négy éven belül képes legyen teljes körű hadműveletre, nemcsak Ukrajnával, hanem egy merően nagyobb (entitással) szemben is”.

Tekintettel az Oroszország iránti viszonyt érintő amerikai érdekek jelenleg zajló átértelmezésére, Európa helyzete nehezebbé válik – utalt Tusk az Ukrajnáról tervezett béketárgyalásokra. Közölte: uniós kollégái részéről nincs olyan elvárás, hogy lengyel katonák is részt vegyenek egy ukrajnai misszióban. Fontosnak nevezte emellett, hogy Lengyelország megvédje keleti határát, amely egyben az Európai Unió külső határa is. Aláhúzta: Lengyelország „minden elérhető lehetőséget” kihasznál védelme erősítésére, és hogy Varsó „komolyan tárgyal” Franciaországgal az európai nukleáris pajzsról.

Arról is beszélt, hogy kikérte a védelmi miniszter véleményét a gyalogsági aknák alkalmazásáról szóló ottawai egyezményről, és „talán” a kazettás bombák tilalmáról szóló, dublini egyezményről is. Ő a pozitív véleményezést javasolja.

Lengyelország idén már a gazdasági teljesítményének 4,7 százalékát tervezi védelmi kiadásokra költeni, ami a legmagasabb arány a NATO-szövetségben. Tusk elmondta, ezt akár 5 százalékra is növelné.

Andrzej Duda elnök a szejm ülése előtt az X-en közölte: alkotmánymódosítási javaslatot nyújtott be, amely értelmében a bruttó haza termék (GDP) legalább 4 százalékában szabnák meg a lengyel védelmi kiadásokat.

(BBC, MTI)

Egyetértettek az EU-tagállamok a védelmi beruházások növelésében, de azért odaszóltak Trumpnak a brüsszeli csúcson

Egynapos informális csúcsot tartottak Brüsszelben az uniós állam- és kormányfők, amelyre meghívták a NATO főtitkárát és a brit miniszterelnököt is. A központi téma a védelem volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!