Lehetett-e újabb pilóta-öngyilkosság az Air India júniusi tragédiája?
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
Az orosz elnök nagyon örült annak, hogy Moszkvában láthatja Dodikot.
Vlagyimir Putyin orosz elnök a Kremlben fogadta Milorad Dodikot, a boszniai Szerb Köztársaság elnökét – közölte az orosz államfő szóvivője, Dmitrij Peszkov a TASZSZ állami hírügynökséggel. Putyin egy széles mosoly kíséretében rázott kezet Dodikkal, örömmel üdvözölte őt Moszkvában. A nagy találkozást videón is megörökítették:
Milorad Dodik, leader of Republika Srpska, has arrived in Moscow and met with Putin.
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) April 1, 2025
In February, a court in Bosnia on Thursday issued an international arrest warrant for him for violating the decisions of the international peace envoy in the country. Dodik fled from Bosnia last… pic.twitter.com/ZcRDaw5QeQ
Dodik hétfőn érkezett meg Moszkvába, ahol a Kreml fala mellett található Sándor-kert örökmécsesénél rótta le tiszteletét a II. világháború 28 millió szovjet áldozatának emléke előtt.
A többek között Orbán Viktorral is szoros viszonyt ápoló Milorad Dodikot február 26-án a boszniai szövetségi bíróság Christian Schmidt nemzetközi főképviselő döntéseinek figyelmen kívül hagyása miatt első fokon egyévi letöltendő börtönbüntetésre ítélte, és hivatali tevékenységeitől hat évre eltiltotta.
A politikus az utóbbi hetekben több olyan intézkedést is kezdeményezett, amelyek a boszniai Szerb Köztársaság önállósodását célozzák. Március közepén benyújtotta az országrész új alkotmányának tervezetét, valamint a boszniai Szerb Köztársaság alkotmányos beállításának védelméről szóló törvényt.
Néhány nappal később a bosznia-hercegovinai szövetségi ügyészség arra utasította az ország rendvédelmi szerveit, hogy állítsák elő Dodikot, Radovan Viskovicsot, a boszniai Szerb Köztársaság miniszterelnökét, valamint Nenad Sztevandicsot, mert az ügyészség szerint veszélyeztették az ország alkotmányos rendjét.
A szövetségi hatóságok az országos elfogatóparancsot március 17-én adták ki, tíz nappal később pedig nemzetközi elfogatóparancsot is kértek az Interpoltól a három politikus ellen, mivel titokban mindhárman elhagyták Bosznia-Hercegovinát. Dodik először Szerbiában bukkant fel, majd Izraelben vett részt egy antiszemitizmusról szóló konferencián. A nemzetközi elfogatóparancs kiadására beadott kérelmet még nem bírálta el az Interpol.
Dodikot február végén már egy év börtönbüntetésre ítélte és hat évre eltiltotta a politizálástól a bíróság. A szerb vezető elutasította az ítéletet, a Banja Luka-i parlament pedig kitiltotta a Szerb Köztársaság területéről a szarajevói központú rendőrséget és igazságszolgáltatást.
Pár nappal az ítélethozatal előtt a Vsquare oknyomozó portál szerint Orbán Viktor utasítására a magyar TEK közel 100 fővel jelent meg a Boszniai Szerb Köztársaság fővárosában, Banja Lukában, hogy szükség esetén kimenekítsék az elnököt az országból. Válaszul az ország vezetése diplomáciai jegyzékben kérte, hogy ne érkezzenek további magyar katonák az országban állomásozó békefenntartó erőkhöz (EUFOR Althea). Emellett megtagadták egy magyar katonai repülőgép leszállását az országban.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.