Először készült nagyszabású kutatás a dinitrogén-oxid környezeti hatásairól: az üvegházhatású gáz a mezőgazdasági termeléssel kerül a légkörbe.
A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is:
Zhvg.
Az emelkedő dinitrogén-oxid-szint (N2O) meghiúsíthatja a klímaváltozás mérsékléséért tett erőfeszítéseket és a párizsi klímacélokat is – állítja egy szerdán megjelent tanulmány. A Nature című szaklapban publikált kutatásban 57 tudós vett részt 14 különböző ország 48 intézetéből.
Eddig a közvélemény és a döntéshozók is főként a fosszilis üzemanyagokra és a szén-dioxidra koncentráltak, a most nyilvánosságra hozott tanulmány azonban arra mutat rá, hogy nem hagyhatjuk figyelmen kívül a dinitrogén-oxidot sem. A széndioxidnál 300-szor erősebb üvegházhatású gáz döntően a mezőgazdasági termeléssel összefüggésben, a műtrágyázásnál kerül a légkörbe. A szén-dioxid és a metán után a harmadik legjelentősebb üvegházhatású gázként tartják számon.
A nitróként és szülésnél, érzéstelenítésnél kéjgázként is ismert gáz mértéke 20 százalékkal nőtt meg a légkörben az iparosodás kezdete óta, az elmúlt évtizedekben pedig még tovább gyorsult a növekedése a különböző emberi tevékenységek miatt.
“A dinitrogén-oxid növekedését a légkörben elsősorban a mezőgazdaság okozza, és az, hogy egyre több élelmiszerre van szüksége nemcsak az embereknek, de az állatoknak is” – figyelmeztet Hanqin Tian, a kutatás egyik vezetője.
A legfőbb kibocsátó területek Kelet- és Dél-Ázsia, Afrika, valamint Dél-Amerika. De a szintetikus műtrágyázás nyomán Kína, India és az Amerikai Egyesült Államok is jelentős dinitrogén-oxid-kibocsátó. A csökkentése egyelőre csak Európában sikerült, de itt sem elégséges mértékben.