szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Gázból, biomasszából és napból fog áramot termelni a Mátrai Erőmű, miután a szenes blokkokat leállítják és leszerelik.

„A tulajdonos jóváhagyta a Mátrai Erőmű hosszú távú fejlesztési programját, így elindulnak a technológiai átalakítás és a finanszírozási pályázatok előkészítési munkái” – írja közös közleményében az innovációs minisztérium (ITM) és a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli minisztérium.

A tulajdonos az állami Magyar Villamos Műveket (MVM) jelenti, amely év elején vásárolta meg az erőmű többségi részesedését Mészáros Lőrinc érdekköréből – mind a mai napig érthetetlenül magas áron. A fejlesztési program elfogadása jórészt formalitás, hiszen a terveket már az erőmű megvásárlásakor vázolták. Az erőmű technológiai átalakítása négy pillérre épül, amelynek része egy 500 megawatt teljesítményű kombinált ciklusú gázturbinás erőmű és egy 31 megawattos RDF/biomassza tüzelésű blokk építése a visontai telephelyen, továbbá 200 megawattos fotovoltaikus napelempark létesítése a két bánya rekultivált területein, valamint a lignitkészletek alternatív felhasználásaként egy tiszta szén technológiát alkalmazó kísérleti üzem létrehozása.

Az erőmű jelenleg széntüzelésű, a saját bányáiban termelt lignitet éget. A működő blokkok környezetszennyezőek, elavultak, és élettartamuk végére értek. Egyébként az erőműnek már voltak napelemparkjai, de ezeket az eladás előtt kiszervezték a cég alól.

A közlemény azt is megerősíti, hogy az erőmű átépítéséhez (pontosabban a régi erőmű lebontásához és az új blokkok felépítéséhez) az MVM uniós forrásokat kíván igénybe venni, vélhetően az EU gazdaságainak környezetbarát átállását finanszírozni hivatott alapból (is).

A közlemény ismét hangsúlyozza, hogy a kormány a jövőben is munkát kíván biztosítani az erőmű dolgozóinak, illetve az erőműhöz kapcsolódó magánvállalkozások munkavállalóinak. "A jelenlegi bányászati tevékenység többlépcsős átalakulása valósul majd meg, részben átfordul rekultivációs feladatokra, a bányászok egy része tovább foglalkoztatható a bányaüzemekben. Ezen felül a tervezett korszerű technológiájú erőművek létesítésénél az előkészítési feladatokban is nagy szerep hárul majd a mátrai munkavállalókra. Az MVM az átalakítási folyamat és a jövőbeni működtetés során kiemelt figyelmet fordít az erőműben és a bányákban elérhető képzett munkaerőre, továbbképzésükre, és alkalmazásukra az új tevékenységekben. A gördülékeny átmenet érdekében a vállalat folyamatosan egyeztetni fog az érdekképviseleti szervezetekkel” – ígérik.

„Prioritásként kell kezelni, hogy az erőmű és a környező ipari parkban működő cégek dolgozóinak foglalkoztatása biztosított legyen, illetve a technológiaváltás miatt átalakuló ipari környezet – a tervezett beruházások, új vállalkozások – továbbra is munkalehetőségeket kínáljanak számukra. A kormányzat partnere kíván lenni az ipari parkba települt cégeknek is, amelyek jelenleg az erőmű melléktermékeit, mint alapanyagokat használják fel. Ezen vállalkozásoknak újra kell tervezniük működésüket, fel kell készülniük a változásokra” – írják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!