szerző:
Gonda Gréta
Tetszett a cikk?

Az élelmiszermentéssel a rászorulók mellett a Föld is jól jár. Már ha odafigyelünk.

Bár elsőre talán nem mindenkinek az éghajlatváltozás jut az eszébe az élelmiszermentésről, a megtermelt, de el nem fogyasztott élelmiszerek nagyon komoly szerepet játszanak a klímaváltozásban: a globális felmelegedésért felelős üvegház hatású gázok 10 százaléka az élelmiszerpazarlással hozható összefüggésbe.

Az összes megtermelt élelmiszer 40 százaléka megy kárba, és a feleslegessé vált termékek nemcsak a lebomlásukkal vagy elégetésükkel felszabaduló gázok miatt károsítják a környezetet, de kidobásukkal értelmét vesztik a megtermelésükbe, feldolgozásukba, csomagolásukba és szállításukba fektetett természeti erőforrások is.

Bár a magyarok az EU-s átlaghoz képest kevés, napi egy kiló háztartási hulladékot termelnek, a megmentett élelmiszerekkel mindenki jól jár: 20 ezer tonna széndioxid kibocsátástól mentesült a Föld azzal, hogy a Magyar Élelmiszerbank Egyesület (Élelmiszerbank) mintegy 8 millió kilogramm élelmiszerfelesleget mentett meg tavaly – írja a szervezet közleményében.

A koronavírus-járvány éreztette hatását

„Az élelmiszerosztó hálózatunk tagjai pontos képet adtak róla, hogy az elhúzódó járványhullámok és az élelmiszerárak emelkedése milyen sok családot, háztartást hoztak lehetetlen helyzetbe”

– mondta Cseh Balázs, az Élelmiszerbank elnöke.

Több mint 250 ezer nehéz sorsú emberhez juttatott el 7 milliárd forint értékben felesleges, de jó minőségű élelmiszereket a szervezet. Az adományozott termékek legnagyobb részét a pékáruk és a zöldség-gyümölcsök tették ki, nőtt ugyanakkor a megmentett húsáruk és tejtermékek aránya, így az Élelmiszerbank egyre több magas tápértékű, rostokban és fehérjében gazdag élelmiszert tudott adni a rászorulóknak.

Egyre többen csatlakoznak a kezdeményezéshez

Tavaly a legtöbb megmentett áru a kiskereskedelmi láncokból gyűlt össze. A 2005 óta tevékenykedő jótékonysági szervezet 406 áruházból és 132 élelmiszerforgalmazótól kutatja fel és gyűjti össze a gyártóktól és kereskedelmi hálózatoktól azokat a készleteket, amelyek valamilyen okból már nem hozhatók forgalomba, de még biztonsággal fogyaszthatók, ezek többségében lejáratközeli vagy csomagolási hibás termékek.

A tapasztalatok szerint rendkívüli az érdeklődés a gyártók és forgalmazók részéről is: az év során összesen 132 cég kereste fel az Élelmiszerbankot, hogy rászorulók számára ajánlja fel a forgalomba már nem hozható készleteit, és a továbbiakban is várják a vendéglátóhelyek és áruházak bekapcsolását a hálózatba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!