A kormánynak fontosabb, hogy az akkugyáraknak legyen elég vizük, mint hogy megmentse a kiszáradó debreceni Nagyerdőt
A debreceni akkugyárak biztos, hogy kapnak évi 2 millió köbméternyi ivóvíz minőségű vizet állami támogatással. A Nagyerdő és az erdőspusztai tavak megmentésére is hasonló mennyiségű vizet ígért egy program, ennek megvalósítására viszont nincs saját pénz.
HVG
A vonatkozó uniós támogatások befagyasztása miatt kétséges, sikerül-e folytatni a debreceni Civaqua-programot, amitől azt várják, hogy megelőzze a debreceni Nagyerdő további kiszáradását, illetve hogy új életet leheljen a kiszáradt erdőspusztai tavakba – írja a Debreciner.
A lap szerint a program eredetileg azt célozta, hogy a Keleti-főcsatornán keresztül juttassák el a Tisza vizét a város kiszáradó környezetébe, de csak az első üteme (a Tócó-patak vízpótlása) valósult meg, mert a másodikra szánt uniós forrásokhoz a jogállamisági feltételek nem teljesítése miatt nem sikerül hozzájutni. A kormányzat pedig a közelmúltban azt is egyértelművé tette: a programra máshonnan nem fognak forrást előteremteni.
Nem így a város környékén épülő akkugyárak vízigényére. Nekik ivóvíz minőségű vizet biztosítanak. Minderre a BMW számára akkumulátorokat szállító kínai EVE Power gyárával kapcsolatban online tartott környezetvédelmi közmeghallgatást követően derült fény a lap szerint.
Az épülő CATL-gyár 2023-ban
Fazekas István
A meghallgatáshoz a szintén érintett Hajdúböszörmény is küldött be kérdéseket, és az ezekre kapott, velük megosztott válaszokból kiderül, hogy az EVE Power számára napi 1900, a CATL-nak napi maximum 5500 köbméter hígítóvizet biztosítanak a Keleti-főcsatornából a balmazújvárosi víztisztítón keresztül, és az ehhez szükséges infrastruktúra-fejlesztést részben kormányzati forrásokból végzik el.
A lap kiszámolta, hogy
az akkugyáraknak összesen biztosított 2 007 500 köbméter éves vízmennyiség több, mint az az évi 2 millió köbméternyi, amit a Civaqua-programban akartak volna csak a Nagyerdőbe juttatni,
és több, mint az erdőspusztai tavak feltöltésére szánt évi 1,7 millió köbméter.
Eleink a folyószabályozással kiengedték a vizet a Kárpát-medencéből, és ugyan már száz éve rájöttek, hogy ami maradt az kevés, de csak a múlt század közepére-második felére jutottak oda, hogy visszaduzzasszák a Tiszát. Ettől azonban az Alföld nagy része öles léptekkel halad az elsivatagosodás felé.
Soha ennyi ígéret nem hangzott el még a pártvezetőtől, mint Nagykanizsán. A részletek ugyan még homályban maradtak, de kiderült, hogyan készülnek a forró őszre Magyar Péterék.