Feszültség és konfliktus a szervezetben – Hogyan kezelhető?
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
Új polgármesterek készülnek az első hivatali napjaikra Budapesten és sok vidéki városban is; folytatódik a Brexit-történet; vizsgálja az Európai Bizottság, szabályosan támogatja-e a Samsung gödi beruházását a magyar kormány. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Karácsony Gergely lett Budapest új főpolgármestere, és elvileg a Fővárosi Önkormányzatban is ellenzéki lesz a többség – de arra, hogy ez hivatalos legyen, még várni kell, míg jónéhány kerületben végigmegy az utolsó pillanatokban (már már hullámszerűen) elindított jogorvoslati eljárás. 1998 után most először fordult elő, hogy a budapestiek ellenzéki főpolgármestert válasszanak, át is tekintettük, mi az, amit a főváros vezetői megtehetnek, milyen hatáskörük van a kerületeknek, és mi lesz az kormány dolga Budapesten.
De a hatásköröknél is sokkal fontosabb szempont a pénz. E tekintetben pedig a főváros a kormányra van utalva: főleg a tömegközlekedés fejlesztéséhez – sőt, egyáltalán a mostani szint fenntartására – elengedhetetlen az államtól érkező évi több tízmilliárd forint. A kormánynak lehetősége van bedönteni a tömegközlekedést,cserébe a főpolgármester a közgyűlési többséggel elérheti, hogy a szakszervezetek sztrájkkal fenyegetőzzenek. A legvalószínűbb, hogy csatározásokkal tarkított, kényszerű együttműködés lesz a következő években.
A vidéki polgármester-választásokon is történtek izgalmas események. A megyei jogú városok közül 13-ban a Fidesz nyert, 10-ben az ellenzék, a kisebb települések többségén egyértelmű a Fidesz fölénye - nem véletlen büszkélkedett Orbán Viktor a megyei listák 19/19-es megnyerésével, bár a megyei közgyűléseknek gyakorlatilag semmi hatalmuk nem maradt mostanra.
Újra elővettük a listát, hol találták ki a legkreatívabb osztogatásokat a kampányban, és összevetettük a végeredményekkel. Úgy tűnik, több helyen a választók köszönték a krumplit, a LED izzót, vagy épp az ajándék sört a polgármesternek, és leszavaztak az ellenzékre. A méhkerekiek sokkal elnézőbbek voltak, ők úgy is újraválasztották a polgármesterüket, hogy tudták róla, pár hét múlva a vádlottak padjára ül költségvetési család vádjával. Igazán irigy lehet rá Izsák expolgármestere, akinek a szavazói nem nézték el, hogy azzal vádolják, EU-pénzből épített magának vadászházat. Körbenéztünk a 10 leggazdagabb és a 10 legszegényebb településen is – a gazdag helyeken a politológusok találnának gyönyörű sztorikat, a lista végén a szociológusok találnak nagyon szomorú történeteket arról, mi történik, ha a szegénység és a helyi politika találkozik.
Szegénységre legalább a leváltott polgármestereknek nem kell panaszkodniuk: milliós végkielégítésekkel távozhatnak sokan, a rekorder valószínűleg Tarlós István lesz 3,88 millió forinttal. Nem mindenki lehetett azonban felhőtlenül boldog a vidéki fideszesek közül sem, Mészáros Lőrinc vagyona a tőzsdei cégek árfolyamesése miatt 11 milliárd forinttal esett vissza a választás utáni órákban. Ő ezt annyival kommentálta: „már nem vagyok politikus”.
Miközben a Sky News fizetős hírcsatornát indított, amelynek az az extra szolgáltatása, hogy egyetlen szó sem esik benne a Brexitről, csak megszületett az új megállapodás a britek kilépéséről az EU és a brit kormány között. A zárónyilatkozatban nincs szó az október 31-re tervezett kilépési határidő meghosszabbításáról, ám a csütörtöki egyezség ellenére egyáltalán nem vehetjük biztosra, hogy mikor is lépnek ki a britek az unióból. Szombaton ugyanis a brit parlament - amelyet azért hívott össze Boris Johnson, hogy jóváhagyja a megállapodást - elfogadott egy törvénymódosítást, amely a gyakorlatban halasztásra kényszeríti a kormányt.
A hét képe: a Coca-Cola plakátja, amely miatt első fokon 500 ezer forintra bírságolták a céget.
Borkai Zsolt maradt Győr polgármestere, nem is mondott le, csupán a Fideszből lépett ki. Mivel azt nyilatkozta, hogy nem közpénzből finanszírozta a híres horvátországi utazását, elmentünk megnézni a vagyonnyilatkozatát. A városházán azzal fogadtak minket, hogy sajnos a 2017-es és a korábbi vagyonnyilatkozatok már nincsenek meg a hivatalnak, csak a 2018-asat mutatták meg.
Ebből aztán kiderült, hogy Borkai nevén hét ingatlan van: egy lakóház, egy garázs, két telek valamint három szántó. A polgármesteri fizetése kicsit több, mint egymillió forint, emellett 297 ezres olimpiai életjáradékot kap, és nincs érdekeltsége gazdasági társaságban. A házastárshoz, illetve a vele közös háztartásban élőkhöz nem írt be senkit, pedig felesége van.
Több ezer fő munkája, több mint 100 hazai kis- és középvállalkozás léte, végül évi 132 ezer beteg ellátása került kritikus helyzetbe Magyarországon. Egyre nehezebb körülmények között dolgoznak ugyanis az ortopédcipő-készítők, akik nemcsak az egyre több ellátásra szorulót nem fogják tudni ellátni, de a legtöbbjük már a következő pár hónapot sem tudja finanszírozni.
Az elmúlt 10 évben több mint 68 százalékkal emelkedtek a kormány gyógyászati segédeszközökre fordított forrásai, azonban nem számolnak az egyre elöregedő társadalommal. A korábbi cipőnagyhatalomnak számító Magyarország szakembereinek a privatizáció elindulásával és a cipőgyárak megszűnésével legfőképpen az ortopédcipő-készítés nyújtott megélhetést, illetve szakmában maradást. Mára a legtöbb cégvezető és alkalmazott is nyugdíjas korú, márpedig egy jó szakember kiképzése 10 évet is igénybe vehet.
A globális szegénység enyhítéséért végzett munkájáért Abhijit Banerjee, Esther Duflo és Michael Kremer kapta meg az idei közgazdasági Nobel-emlékdíjat. Mindhárman úgy vélik: a szegénység csökkentésében az emberi tényezőnek döntő szerepe lehet. Ez magyarázza szerintük például azt, hogy a hagyományos társadalmak Ázsiában vagy Afrikában jelentős csoportok, így a nők, a vallási, nemzeti kisebbségek előrejutását akadályozzák.
Duflo és Banerjee a mikrogazdasági folyamatokat kutatták, vagyis azt, hogy családok, kisebb közösségek miként próbálnak kiutat találni a szegénységből. Kremer a humán tőke hozzáadott értékét vizsgálja a modernizációhoz. A kilencvenes évek közepén a Kenyában végzett kísérleteivel mutatta meg, hogyan lehetséges egy sor külön intézkedéssel javítani az iskolások eredményeit.
Részletes vizsgálatot indított az Európai Bizottság, hogy megállapítsa, nem sértené-e a regionális állami támogatásokra vonatkozó uniós szabályokat a magyar kormány, ha támogatná a Samsung gödi beruházását. A beruházás nagyjából 390 milliárd forintba kerül. Az állam vissza nem térítendő támogatást nyújt, ennek mértékét azonban még nem közölték a projekt bejelentésekor, mert azt az Európai Bizottságnak kell jóváhagynia.
Margrethe Vestager, a versenypolitikáért felelős biztos azt nyilatkozta: a bizottság gondosan meg fogja vizsgálni, hogy a Magyarország által tervezett támogatás valóban szükséges-e a Samsung SDI gödi beruházásához, a támogatás a szükséges minimumra korlátozódik-e, és nem torzítja-e a versenyt vagy nem sérti-e az EU-n belüli kohéziót.
Érdekli a gazdaság? Még több cikket talál Facebook-oldalunkon:
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
A vállalkozások belső problémáiból eredő pénzügyi válságok jelentős része elkerülhető lenne. Mutatjuk hogyan.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
A sikeres cégfelvásárlás alapja az előre megtervezett finanszírozási háttér. Milyen szempontokat szükséges feltétlenül szem előtt tartani ennek során.
Zenei mogulból elítélt bűnöző lett Sean Combs, az egykori hiphopkirály, aki zűrös ügyei ellenére magabiztosan hitte, hogy érinthetetlen.
Az egészségügyi államtitkár anyja egyszer megpofozta Gyurcsányt.
Az atomerőműben súlyos a kár, de sugárveszély egyelőre nincs. Akkor minden rendben? Egyáltalán nem.
Az Oroszország-szakértő szerint a kormánymédia „teljesen nyilvánvalóan hergel és uszít”.
Eltűnésekor hawaii mintás inget viselt.
Egy sárkányszörfös jókor volt jó helyen.
Egy-egy hátúszó néha elbizonytalanítja a fürdőzőket.
Pontosan úgy működik, mint a légvédelmi rendszerek.