Újra a gazdagok építkezéseit segíti az állam, a 700 ezer Kádár-kocka nem érdekli
A már megszokott módon a tehetősebbeknek kedvez a jegybank új, a környezet védelmét ösztönző lakáshitele és a hozzá társuló ingyenes csok-kölcsön is. Pedig korszerűsítésekre is nagy szükség lenne.
„Továbbra sem állnak össze egységes rendszerré a különféle lakástámogatási eszközök” – mondja Kruchina Sándor, a Magyarországi EPS Hőszigetelőanyag Gyártók Egyesületének elnökségi tagja arról, hogy két új kedvezményes hitelkonstrukció indult jegybanki refinanszírozással.
A Magyar Nemzeti Bank maximum 200 milliárd forintot szán az új zöldhitelre, az első olyan kedvezményes lakáskölcsönre, ami nemcsak a gyermekeseknek, hanem bárkinek szól, aki energiatakarékos új lakást vesz vagy épít, és tíz évig benne lakik. A maximális hitelösszeg 70 millió forint, a kamat pedig fixen évi 2,5 százalék. Csak legalább BB energiatanúsítványú lakásra lehet felvenni; sőt még ennél is kicsit többet követel az MNB, a BB kategória ugyanis évente és négyzetméterenként 100 kilowattóra energiafogyasztást enged, a jegybank viszont csak 90-et. Ez egyébként rövidesen kötelező lesz minden új lakás esetében.
Itt az új zöld lakáshitel, kiszámoltuk, mennyit kell fizetni utána
Október 4-től indul az NHP Zöld Otthon Program, ami a futamidő végéig fix, 2,5 százalékos kamatozású hitelt biztosít energiatakarékos új építésű lakások vásárlására, építésére. Sőt, mindez kiegészíthető akár kamatmentes csokhitellel is. A legtöbb embert természetesen az érdekli, mennyit kell majd fizetnie a kedvezményes kölcsönért. A Bankmonitor szakértői kiszámolták, mire lehet számítani.
A kormány és a jegybank közötti feszültségeket jelzi, hogy az utóbbi „gyermeksemleges” akcióját előbbi azonnal megfejelte egy családbarát verzióval. Aki a családi otthonteremtési kedvezmény igénybevételével építkezik vagy vásárol új lakást, és amúgy megfelel a zöldkritériumoknak, az eddigi fix 3 százalékos kamatozású támogatott hitel helyett 0 százalékost vehet fel, két gyermek esetén 10 millió, háromnál pedig 15 millió forint erejéig.
A kétféle zöldhitel külön-külön is működik, csak annyiban kapcsolódnak össze, hogy együttesen maximum 70 millió forintnyit lehet kapni belőlük. A folyósító bankoknál a teljeshiteldíj-mutató jellemzően évi 2,6–2,8 százalék. Ez pedig „roppant előnyös egy kamatemelési ciklus kezdetén, amikor néhány hónapos távlatban arra számítunk, hogy a tízéves kamatperiódusú lakáshitelek ára évi 6–7 százalék közé ugrik fel” – mondja Kormos Zoltán, az OTP ingatlanhitelezési vezetője.