Nem világos, mit akar a kormány a felelőtlenebb hiteleseknek kedvező kamatstoppal

6 perc

2022.01.21. 11:00

A választások előtti pénzosztásnál a változó kamatozású ingatlanhiteleket felvevőkre is gondolt a kormány. A döntés árát most a bankok fizetik meg, de hosszú távú következményei jóvátehetetlen károkat okozhatnak.

Ruhát nem szabad kidobni, visszajön a divatba – tartja a népi bölcsesség, ami a jelek szerint a gazdaságpolitikára is vonatkozik. Épp a tervgazdálkodás éli retró reneszánszát, nem csak a benzin és a gázolaj kerülnek annyiba, amennyit a kormány jónak lát, immár a változó kamatozású ingatlanhitelek referenciakamata sem változhat, legfeljebb a tavaly októberi szintig – mert a kormány ujja arra a hónapra bökött a naptárban.

A 2022 közepéig élő intézkedés a jegybank adatai szerint körülbelül 470 ezer szerződést érinthet, azokat, amelyek kamatperiódusuk miatt átárazódnának ebben az időszakban. A pontos szám nem ismert, a K&H-nál például még folyamatban van az érintett kör meghatározása – tudta meg a HVG a banktól. Állításuk szerint az érintett szerződések túlnyomó része 3 hónapos periódusú. A Raiffeisennél az intézkedés „már csak az ügyfélkör kisebb részét érinti”.

A kamatmoratórium bevezetése hidegzuhanyként érte a hitelintézeteket, ennek veszteségét ugyanis nekik kell állniuk, se a tartozást, se a futamidőt nem növelhetik ugyanis, állami kompenzációt nem kapnak. Ugyanakkor – ahogy a közműszolgáltatóknak a rezsicsökkentés kapcsán – kormányzatilag előírt levélben kell tájékoztatniuk az érintett ügyfeleiket nemcsak arról, hogy a moratóriumot a kormánynak köszönhetik, hanem arról is, mennyit „nyernek” havonta.