Nagy Gábor: Putyin bukásától a vele való kényszerű együttélésig terjed az új világrend képe

10 perc

2022.02.27. 09:00

A világ első közösségi médián követett háborúja nemcsak a kilőtt rakétákat és a félelmet hozta vissza Európába, olyan szankciókat is eredményezett az agressziót végrehajtó Oroszországra, amilyennel a Szovjetuniónak nem kellett szembenéznie. A cél az Ukrajna elleni támadásra a parancsot kiadó Vlagyimir Putyin rezsimjének megroppantása, ám az még nem látszik, sikerül-e, vagy a világnak valahogyan együtt kell majd élnie a páriának minősített politikussal, aki a két atomnagyhatalom egyikét vezeti, és az inváziót kísérő szópárbajban az alig leplezett nukleáris fenyegetéstől sem riadt vissza.

A tőzsdék gyorsan felejtenek. Javában folyt az orosz rakétatámadás az ukrán városok, és a főváros, Kijev ellen, az ostromló csapatok mozgásban voltak, ám elég volt annak a híre, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök hajlandó lenne tárgyalni a lesajnált politikai újoncból éppen általa honvédő hőssé tett Volodimir Zelenszkij ukrán államfővel, a részvényárfolyamok az USA tőzsdéin akkorát emelkedtek pénteken délután, mint ha máris kitört volna a béke.

Az európai fegyveres konfliktus világgazdasági következményei még nem ismertek, de a befektetőknek elég volt, hogy Joe Biden amerikai elnök – miközben elítélte az agressziót, és szankciókat jelentett be – megígérte, hogy mindent megtesz az üzemanyag drágulásának, s ezzel az inflációnak a megfékezésére, és akkor talán a Fed sem emel olyan lendületesen kamatot.

A politikusok azonban még sokáig emlékeznek majd 2022. február 24-ére, amikor Putyin megindította a csapatokat Ukrajna ellen, és ezzel – azóta a kommentárokban sokat ismételt módon – pontot tett a hidegháború végével és a Szovjetunió szétesésével kezdődött három évtizedes időszak végére.

Beérett az a sokat idézett mondása, hogy a XX. század legnagyobb geopolitikai katasztrófájának a Szovjetunió összeomlását tartja, és most fegyverrel, nem hideg, hanem nagyon is forró háborúval igyekszik rákényszeríteni az akaratát a szomszédjára. Hogy sikerrel jár-e, azt nem tudni, de akár igen, akár nem, számos olyan kérdés merül föl, amire a világ vezetői még csak most kezdik keresni a választ.