Példátlan, ahogy nyolc republikánus szétverte pártja többségét és megbénította a washingtoni törvényhozást

6 perc

2023.10.05. 13:20

Az USA történetében először leváltották a képviselőház elnökét, amit a republikánus Kevin McCarthy maroknyi párttársa hajtott végre, a kárörvendő demokraták segítségével. Az eredmény törvényhozási káosz, akkor, amikor november közepéig össze kellene rakni a már futó pénzügyi év végleges költségvetését, az utolsó pillanatban összefércelt átmeneti helyett.

Imádja a rivaldafényt, szeret pózolni a tévékameráknak, még sminkelni is megtanulta magát, hogy jobb képet mutasson Matt Gaetz floridai republikánus képviselő. Így nem csoda, hogy hétfőn már az előtt megérkezett a washingtoni kongresszus épületébe, hogy a képviselőház délben megkezdte volna a munkáját, felszítva a várakozást, hogy mikor nyújtja be a javaslatát párttársa, Kevin McCarthy elmozdítására a házelnöki posztról. Ezt már vasárnap megígérte, de másnap a javaslata hivatalos bejelentésével megvárta az estét, vagyis a főműsoridőt a tévékben, amikor hagyományosan a legtöbben ülnek a képernyők előtt.

A szabályok szerint az elsőbbséggel benyújtott kezdeményezésről két törvényhozási munkanapon belül szavazni kellett, ezt csak a képviselőházi többség voksával lehetetett volna megakadályozni. A kongresszus 435 fős alsóházában 221 republikánus áll szemben 212 demokratával – két hely jelenleg betöltetlen –, vagyis Gaetznek elég volt négy társát maga mellé állítania, hogy McCarthy mögül eltűnjön a többség. Hétfőn bebizonyosodott, hogy bőven akad ennyi lázadó.

Hiúságból írt történelmet párttársa megbuktatásával a republikánus lázadó

Addig fúrta a képviselőházban a párttársát, Kevin McCarthyt a republikánus lázadók élén Matt Gaetz, hogy kedden, az USA történetében először leváltották a hivatalban lévő házelnököt. A következmény politikai káosz és a republikánus többség belső harca.

A gyors sodrású eseménysorban előbb kiderült, hogy nincs többség az elmozdításról szóló javaslat leszavazásához vagy elhalasztásához. Így McCarthy közölte, jöjjön a szavazás a sorsáról, és azt is világossá tette, nem kér a kisebbségben lévő demokraták segítségéből, mert ahhoz politikai engedményeket kellene tennie.