Orbáni dilemma: rosszul áll a békepóz, és elvész a konnektivitás, amikor a szövetségesei a front két oldalán sorakoznak fel
Orbán Viktor újonnan hangoztatott külpolitikai csodafegyvere, „a nagy stratégia alapja”, a konnektivitás alapos tesztelésnek lesz kitéve, ha az izraeli konfliktus tovább folytatódik.
„Sajnos a NATO-szövetségesek között vannak olyan országok, amelyek Izrael mellett állnak ki”
– mondta egy interjújában Recep Tayyip Erdogan török elnök New Yorkban. Bár végül csak az Egyesült Államokat említette meg, nyilván tisztában van vele, hogy szövetségese és barátja, Orbán Viktor is a zsidó állam mellett áll ki.
Épp ezen a héten tartották Budapesten a második Nemzetközi Pro-Israel Summit elnevezésű, Izrael melletti kiállást középpontba helyező konferenciát. Az esemény tavalyi premierjét is Magyarországon tartották. Hétfőn felszólalt a konferencián Jair Netanjahu, az izraeli miniszterelnök fia, aki azt mondta, jobb barátot a zsidó állam nem kívánhatna magának. Orbán pedig kedden, az iráni rakétatámadás perceiben az X-en azt írta: elítéli a teheráni lépést, és az izraeli polgárok biztonságáért imádkozik. (Igaz, ezt angolul közölte, a Facebookra ezt az üzenetet nem írta ki.)
Meddig lehet egyensúlyozni?
A magyar diplomácia újonnan hangoztatott külpolitikai csodafegyvere, a konnektivitás azonban alapos tesztelésnek lesz kitéve, ha az izraeli konfliktus tovább folytatódik. Mindenkivel gazdasági érdekek mentén jóban lenni fontos, de a szorosabb szövetségesi kapcsolatok valamennyire értékek mentén is formálódnak, hiába próbálják ezt Orbán Viktor és a külpolitika irányítói tagadni.
A pénznek nincs szaga. Gyilkosokkal, tolvajokkal boltolni nem bűn. Élj jól, az erkölcsök, az értékek nem, csak az önérdek számít – röviden ez Orbán Viktor gazdasági semlegességről szóló doktrínájának lényege. A kormányfő olyan, a morális értékekre fittyet hányó, kizárólag a saját szempontjaira figyelő országgá szeretné formálni a magyart, amely magatartást éppen ő szokta a leghangosabban számonkérni az individuális szempontokat szerinte a közösség érdekei elé helyező Nyugaton.
Egyszerre két olyan autokrata hatalom szövetségesének lenni, akik egymást egy pohár vízben is megfojtanák, nem kis kihívás még egy magát nemzetközi nagyágyúként pozicionáló “békeharcosnak” is.
Fontos volna a változás, mert aggasztó állapotban vannak a gyerekek, ezért a Bethesda Kórház szakemberei közös, családi képernyőcsökkentési programot dolgoztak ki. Nagy Péter gyerekpszichiáterrel beszélgettünk.
A Tisza Párt elnöke reagált Orbán Viktor interjújára, amelyben a miniszterelnök azon kesereg, hogy Varga Judit, Magyar volt felesége már nincs a politikában.