„Valamiben meg kell halni” – a férfiak attól félnek, hogy kevésbé lesznek férfiak, ha megbetegszenek

10 perc

2025.01.01. 16:30

Előbb kezelik magukat népi gyógymódokkal, minthogy elmenjenek az orvoshoz, és sokszor még a pingponglabda méretű daganatokat sem veszik észre magukon. A nevelés, a társadalom, vagy valami más okozza sok férfi orvosfóbiáját? Miért akarnak inkább infarktusban meghalni? Hogyan áll a vastagbéltükrözéshez egy ausztrál és egy magyar férfi? Férfiszorongások az egészségügyben.

A férfiak 80 százaléka álmából felkeltve is emlékszik az első autója típusára, de csak 50 százalék emlékszik arra, mikor volt az utolsó orvosi vizsgálata. Ez nem egy régi közmondás, hanem egy 2015-ös amerikai felmérés, amit a tapasztalataink alapján nyugodtan kivetíthetünk a magyar társadalomra is. A férfiszorongásokról szóló első cikkünkben arról írtunk, milyen sok ember számára nehéz megtalálni az ideális kapcsolatot, a másodikban a gyerekvállalással járó félelmek kapták a főszerepet, a harmadik írás pedig arról szólt, milyen új és régi kihívásokkal szembesülnek a férfiak életük egyik elsődleges terepén: a munkahelyen. Most itt az ideje, hogy beszéljünk arról is, miért tart olyan sok férfi az orvosi vizsgálatoktól, és miért él együtt egészségügyi problémájával akár hónapokig is ahelyett, hogy elmenne orvoshoz. 

A magyar társadalomból régóta nem lehet kiirtani azt  a véleményt, hogy a férfiak többet isznak, jellemzőbben túlsúlyosak, mint a nők, nem sportolnak, és nem figyelnek az egészségükre, sőt egyenesen orvoskerülők. Ha azonban megnézzük a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatait, nem minden állítás állja meg a helyét. Az látszik, hogy a férfiak valóban több alkoholt fogyasztanak, mint a nők: 11 százalékuk iszik mindennap, míg ugyanez az arány a nőknél mindössze 1,8 százalék. A túlsúly esetében már nem ekkora a különbség: férfiak 65 százaléka, és a nők 52 százaléka számított túlsúlyosnak vagy elhízottnak 2019-ben, ráadásul a férfiak közül többen mozognak, 45 százalékuk minden héten sportol. 

A magyarok és a mozgás: még nem késtünk el, de már a 24. órában vagyunk

Lesújtó képet festett a magyarok mozgási szokásairól egy európai felmérés. Nem érdemes ezt elintézni annyival, hogy a problémának csak a lustaság az oka. Cikksorozatunkban egy orvossal, egy egészségpszichológussal és egy edzővel járjuk körbe, miért is olyan nehéz rávenni magunkat a mozgásra, hol és miért veszítjük el vele a kapcsolatot, és mégis mit érdemes átgondolnunk ahhoz, hogy ne csak szükséges rosszként tekintsünk rá.

És mi a helyzet az egészségtudatossággal? Nos, a felmérés előtti évben a nők 82 százaléka kereste fel a háziorvosát, és 68 százalékuk jelent meg szakorvosi rendelésen, míg a férfiaknál 73, illetve 58 százalék tette meg ugyanezt. 

Mintha a magas koleszterinszint az önbecsülést csökkentené

„A számok alapján úgy tűnhet, mintha a férfiak kevesebb egészségügyi problémával küzdenének, de valójában csak arról van szó, hogy jóval kisebb arányban mennek el az ajánlott szűrővizsgálatokra, így nem fedezik fel időben a betegségek egy jelentős részét” – mondta a HVG-nek Kirschner András, a Swiss Medical Services orvos igazgatója.

A szakember ezt a népszerű menedzserszűrésekkel illusztrálta, ahol 100 jogosultból 70 hetven férfi (hiszen ők túlreprezentáltak a közép- és felső vezetők között), mégis a férfiak kevesebb mint fele vesz részt a vizsgálton, míg a maradék 30 nőből 20 biztosan megjelenik – tette hozzá.

A szakember szerint ennek oka már a fiúk nevelésben is fellelhető. Míg a kislányok gyakran az édesanyjukat utánozzák, fésülgetik magukat és babáznak, addig a kisfiúkat magasabb tűrőképességű, magukra kevésbé odafigyelő felnőttnek nevelik. A családi mintákon kívül még közrejátszanak olyan tényezők is, mint például a menstruáció, a lányok 12-13 éves koruktól minden hónapban foglalkoznak az egészségükkel, mert muszáj.

„Egy ötvenes kollégának ez felfoghatatlan, felindulva magyarázza, hogy ez egyszerűen nem korrekt” – férfiszorongások a munkahelyünkön

Ha egy férfi kevésnek érzi magát a pozíciójához, nem fog beszélni róla, ahogy arról sem, hogy igazából szeretné, ha a főnöke megdicsérné. A munkahelyi szorongások ellenszere az önazonosság lenne, de ennek elérése sem könnyű, ráadásul már szőke nős vicceket sem lehet mesélni. Miért szorong sok férfi amiatt, hogy mindene meglegyen, amikor már mindene megvan?

A családorvosként a foglalkozás-egészségügyi ellátásban is dolgozó Kirschner András tapasztalatai alapján úgy látja, hogy a nők az önvizsgálatra is több időt fordítanak, azt viszont kivételes ritkaságnak nevezte, hogy egy férfi észrevegye például a hererákot. A nőknél sokkal gyakoribb, hogy felfedeznek egy csomót, a daganatos betegségben szenvedő nők 10 százaléka azzal keresi fel az orvost, hogy az önvizsgálat során felfedezett valami szokatlant.  A férfiak velük ellentétben még a pingponglabda méretű daganatot sem veszik észre a nyakukon.