Zuckerberg azt mondja, a szólásszabadságot védi, de mások szerint csak becsicskult Trumpnak
Nem is titkoltan Donald Trump győzelmére reagálva megszünteti a tényellenőrzést Mark Zuckerberg a Facebookon és egyéb közösségi platformjain. Az egyelőre Európára nem vonatkozó lazítást a konzervatívok a cenzúra végeként ünneplik, a liberálisok a gyűlöletbeszéd elszabadulásától tartanak.
„Az elmúlt 24 óra sokkoló eseményei világosan jelzik, hogy Donald Trump a hivatali idejéből hátralévő időt annak aláásására szánja, hogy békésen és törvényesen átadják a hatalmat megválasztott utódjának, Joe Bidennek. Úgy hisszük, egyszerűen túl nagy a kockázata annak, hogy az elnök tovább használhassa a szolgáltatásunkat ebben az időszakban.” „Elértük azt a pontot, ahol már túl sok a hiba, és túl sok a cenzúra. A közelmúltban lezajlott választások szintén kulturális fordulópontnak érződnek, arra mutatnak, hogy ismét a szólásszabadság élvez majd prioritást. A tényellenőrzők politikailag túlságosan elfogultak voltak, s több bizalmat romboltak le, mint amennyit felépítettek.”
Mindkét kijelentés Mark Zuckerbergtől, a Facebook alapítójától és a cég fölé épített Meta holding irányítójától származik, s napra pontosan négy év különbséggel tette a kettőt. Az első 2021. január 7-ei bejegyzés volt a Facebookon, s azt indokolta, hogy a washingtoni Capitolium előző napi ostroma után miért függesztik fel Trump profilját a legnagyobb közösségi portálon. A második a múlt hét keddjén, Zuckerberg videóüzenetében hangzott el, magyarázatul arra, hogy miért szüntetik meg a Meta platformjain – Facebook, Instagram, WhatsApp és Threads – a tényellenőrzést.
Zuckerberg azt állította, ezzel az intézkedéssel visszatérnek a gyökerekhez,
amikor a tartalom moderálása helyett a szólásszabadságot részesítették előnyben.