Az elektronikai világ 25 legnagyobb tévedése
A technológiák fejlődése és a gyártók remek marketing tevékenysége nyomán hajlamosak vagyunk minden újítást fenntartások nélkül magasztalni. A digitális eszközök rengetegében könnyű elveszni, most megpróbáljuk olvasóinkat az osztrák Trend Magazin összeállítása segítségével ebből az erdőből "kivinni".
„A hibák elkerülésének legjobb módja a tudatlanság.”
Rousseau
1. Minél több a megapixel, annál jobb digitális fotógép
© sxc.hu |
2. Fotóink kinyomatatása olcsóbb, mint laborban előhivatni őket
© sxc.hu |
3. A digitális tükörreflexes fotógépeknél minőségromlás nélkül használhatóak az analóg gépek objektívjei
© sxc.hu |
4. A gyári tinta patron jobb, mint az utántöltött
Diszkontáron valamivel tízezer forint felett már nyomtatók széles választéka áll rendelkezésünkre. Ehhez jön azonban az öt- és tízezer forint közt kapható tintapatron, típustól függően. A látszólagos aránytalanságra magyarázatul szolgál, hogy számos nyomtatókat gyártó cég úgy fejleszti printereit, hogy a festékpatron tartalmazza a nyomtató fejet, amely a teljes nyomtatási folyamat lelkét adja. Így amikor új patront vásárolunk, a nyomtatás szempontjából is új eszközt veszünk. A HP európai tartozékokért felelős vezérigazgatója, Kim Holm szerint áraik azért olyan magasak, mert a HP nyomtatók patronjai a nyomtatófejjel együtt értékesítik, ezzel pedig mindig újat vesznek a felhasználók.
© sxc.hu |
A Német Termékminőség Ellenőrző Egyesület nemrég tesztelte 16 féle Canon, HP és Epson nyomtató működését - eredeti és utántöltött nyomtatópatronokkal. A teszt eredménye szerint ugyan akár 70 százalékkal is csökkenhetnek a nyomtatási költségeink utántöltött patront használva, ez azonban némely típusnál a minőség rovására megy. Az újratöltött nyomtatópatronok megmérettetésén a HP termékei szerepeltek a leggyengébben, a nyomtatványok minősége néhol silánynak is jó indulattal nevezhető. Ellenben a Canon és az Epson termékei az eredeti patronok minőségével megegyező printeket készítenek. Ráadásul, ha kiürült patronjainkat nem újratöltő boltokban töltetjük meg, hanem elérhető áron újratöltő szettet vásárolunk, a hatékonyság maximálisra növelhető.
5. A mobilkamerák képminősége megegyezik az egyszerű digitális gépekével
Egy megapixeles felbontású képek készítésére alkalmas digitális fotógépet manapság talán műszaki múzeumokban találhatunk. Mobiltelefonokban, ellenben mint technológiai non-plusz ultra adják el őket, a fogyasztók sokasága szerint ráadásul a mobilkamera helyettesíti a digitális fényképezőgépet is. Tény azonban, hogy pillanatnyilag sem a beépített optikák, sem a fényképezőgépes szoftverek vagy szenzorok nem tudnak lépést tartani a digitális fotógépek fejlődésével. A mobilkamerákból például olyan alap fotófunkciók hiányoznak, mint az autófókusz vagy az optikai zoom. A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a mobilkészülékek fényképezőgépei a jelenlegi megoldásokat tekintve nem többek lyukkameráknál. Technológiai szakértők várakozásai szerint a két megapixeles felbontású felvételek készítésére alkalmas ketyerék piacra dobásával új korszak veheti kezdetét, amelyhez azonban a kezelőszoftverek fejlődése is elengedhetetlen.
6. Minél több megahertz, annál gyorsabb a komputer
© sxc.hu |
7. A törölt fájlok a kuka ürítése után véglegesen elvesznek
© sxc.hu |
8. A szoftverek frissebb verziója mindig jobb az előzőnél
Hiba azt gondolni, hogy egy szoftver legfrissebb verziója csupán előnyökkel jár a felhasználónak. Nicholas Negroponte internetes guru szerint: „Minden újabb szoftver kiadás lassabbá és megbízhatatlanabbá teszi a gépet. Az lenne a legkevesebb, hogy a felhasználó a szoftverek minden komponenséről egyenként eldönthesse, szüksége van-e az adott szolgáltatásra vagy sem” - vázolja a szoftvercégek ügyeskedését Negroponte. Ilyen például az egzotikus nyelvek helyesírás ellenőrzője, amely az áltag használók nagy része számára teljességgel felesleges.
Érdemes megfontolni a programok update-jének telepítését, ugyanis néhány újabb funkcióért cserébe számos kellemetlenséget okozhatnak használójuknak. A Nokia 7610-as okostelefon készülékén például, nemrég egy szoftver frissítése után – amely a telefonnal készített fotókat rendezte kronologikus sorrendbe – a telefon teljes operációs rendszerét újból kellett telepíteni a gyanútlan felhasználónak.
A frissítések közül kivételt képeznek a biztonsági javítások, amelyek telepítése mindenképp javasolt, telepítésükkel ugyanis a biztonsági rések száma csökken, ezzel pedig mindenképp nő az eszköz biztonsága.
9. A CD-k és DVD-k sohasem mennek tönkre
Húsz évvel ezelőtt a cd megjelenése kapcsán mindenki arról beszélt, hogy az új technológia nem romlik el, nincs adatvesztés. Egészen pontosan, ha hőtől, karcolástól és szennyeződéstől megóvjuk a kis ezüst korongokat, azok örökké szólnak majd lejátszónkban.
Nem sokkal később világossá vált, hiába tartjuk szépen rendben CD-tokban korongjainkat, az adatvesztés így is bekövetkezhet. Az egyszer írható DVD-k például egy rétegben szerves festékanyaggal, úgynevezett dye-jal viszik fel az adatot a korongra. Ez a szerves anyag pedig érzékenyen reagál hőre és fényre. A többször írható lemezeknél a dye-t egy kevésbé érzékeny, szervetlen festékanyaggal helyettesítik, amely azonban csak többszöri írás után válik stabillá a lemez felületén. Csak ezután lehetséges az adatok időálló rögzítése. A gyártók előrejelzései szerint a mai CD-k és DVD-k élettartalma a tárolástól és az adathordozók minőségétől függően 5 és 200 év közé tehető.
10. Az interneten anonimitást élvez a felhasználó
© sxc.hu |
11. Az ADSL mindig ugyanolyan gyors
Az ADSL (Aszimmetrikus Digitális Előfizetői Vonal) gyors terjedésének köszönhetően a szélessávú internetelérés szinonimájává nőtte ki magát, annak ellenére, hogy csak egy a szélessávú internetelérési típusok közül. Ráadásul adatátviteli sebessége sincs normához kötve. Ennek a jelentősége abban áll, hogy ADSL előfizetés megkötésekor nincs szabályozva, milyen minimális adatátviteli sebességet garantál a szolgáltató. Magyarországon 2005 nyarán indul be a kedvezményes 5-6 ezer forint havi díjért elérhető ADSL, amelynek az a sajátossága – amelyet a reklámhadjáratban nem propagálnak a cégek –, hogy fél megabites elérést tesz lehetővé, míg akik több éve szélessávú előfizetők egy és négy megabit közti előfizetéssel bírnak.
12. Az emailek mindig megérkeznek
Sajnos, az emaileknél, sms-eknél és mms-nél is hasonló a helyzet, mint a jó öreg postai leveleknél, előfordulhat, hogy nem érkezik meg rendeltetési helyére. Josef Weber a Telecom Austria technikai igazgatója, 1,2 millió előfizetőjének levelezéséért felel: „Nekünk ez napi szinten 9 millió elküldött levelet jelent, melyek célba juttatásáért a cég felelősséget vállal. Amennyiben a levél valamilyen oknál fogva nem ér el a címzetthez, a feladó a kézbesítetlen levélről értesítést kap.” Az esetek nagy részében a meg nem érkezett levelekért nem az internetszolgáltatók a felelősek, gyakori hogy a teli postafiókok nem képesek több levelet fogadni, rosszul adták meg a címet vagy az internetkapcsolatba csúszott hiba.
Ha biztosra akarunk menni leveleink célba érésében, érdemes visszaigazolást kérni levelező rendszerünktől, amely nem csak a kézbesítésről, de arról is tájékoztat, hogy a levél fogadója elolvasta-e azt.
13. A jogvédett tartalmak megosztása mindig büntetendő
A nemzetközi szerzői jog értelmében a fájlmegosztó rendszereken keresztül történő zene vagy film közzététele illegális és büntetendő. Arról azonban a mai napig nincs megállapodás, hogy a megosztott zenék és filmek letöltése legális-e. A magyar szerzői jog értelmében a fájlok letöltése és magáncélú adathordozóra írása legális. Ellenben a szerzői jog köteles anyagok közzététele – tehát fájlmegosztó programokon történő közreadása - büntetendő.
14. A zenei portálon vásárolt dalok szabadon másolhatóak
© sxc.hu |
15. Az internetes banki szolgáltatások biztonságosak
„Sokkoló, de sajnos az interneten igénybevett banki szolgáltatások több ponton veszélynek vannak kitéve” – mondja az orosz internetes vírusszakértő Eugene (Jevgenyij) Kaspersky. Amennyiben a számítógépünk vírusok és egyéb kártevők ellen nincs megfelelően védve, kellemetlen meglepetésekben lehet részünk az internetes bankolás terén is. Kaspersky azonban rögtön hozzáteszi: „Nem arról van szó, hogy a banki rendszerek nem nyújtanak kellő védelmet, hanem hogy a crackerek a pc-használó adatait képesek könnyű szerrel megszerezni olyan trójai vagy phishing – adathalász – szoftverekkel, amelyekkel azután legális úton, a megfelelő jelszavakkal belépve bankszámlánkra, módszeresen kipucolják azt.”
A számlaszámunkkal és a jelszavainkkal való visszaélések elkerülésének a legjobb módja,a legfrissebb vírusdefiníciók szerinti víruskeresés rendszeres futtatása, a spyware és spybot programok irtása, levelezőrendszerünkben egy spam szűrő működtetése s lehetőség szerint tűzfal fenntartása.
16. A bankkártyás fizetés a neten nagyon veszélyes
© sxc.hu |
17. Az email mindig a feltüntetett feladótól érkezik
© sxc.hu |
18. Csatolt állomány nélküli levél megnyitása veszélytelen
Ezt a tézist a technológia régen túlhaladta, ma már ugyanis olyan script vírusok léteznek, melyek láthatatlanul, a háttérben futva aktiválódnak, és semmiféle csatolt fájl megnyitását nem igénylik a működésbe lépéshez. Alexis Kahr McAfee-vezető szerint egyes vírustípusok már a levelezőrendszerek által használt előnézeti formátumában képesek aktiválódni, sőt a linket tartalmazó spamek úgy is definiálhatóak, hogy a linkre kattintás nélkül is megnyílhat a rá mutató oldal, és már települ is a kártevő program.
19. Illetéktelenek nem férnek hozzá a levelezéshez
„Nem érdemes megijedni, de az email olyan, mint egy képeslap, az olvassa el útközben, aki csak akarja, az internetszolgáltatótól az informatikai részlegekig” - tájékoztat Hans Zeger, az Arge Daten adatvédelemi vállalat feje. Az egyéb privát adataink megszerzésére írt más backdoor (hátsó bejárat) programokhoz hasonlóan léteznek magán emailjeink olvasását lehetővé tevő programok is. Ehhez pedig ugyan magasabb szintű internetes ismeretek sem szükségesek, de elég ha az adattolvaj kellően ismeri az internetes portok és routerek világát.
20. A modemes elérés megvéd a kórokozók támadásaitól
Az interneten töltött idő rövidebb a modemmel csatlakozók esetében, eszerint logikusan kevesebb esélyünk van kártevők futtatására személyi számítógépünkön. A kapcsolat típusa azonban teljesen jelentéktelen a kártevők működése szempontjából, sőt bizonyos esetekben a modemes elérés komolyabb veszélyt hordoz magában. A világhálón terjedő úgynevezett betárcsázó programok ugyanis az internetről lecsatlakozott, de bekapcsolt gépen képesek maguktól külföldi telefonszámokat elérni, ezáltal pedig égbeszökő telefonszámlákat produkálni a gyanútlan használónak.
21. A modern mobiltelefonok nem hallgathatóak le
A GSM-rendszer elterjedésével a kilencvenes években a készülékgyártók a lehallgathatatlanságot hangsúlyozták. Azóta tartja magát az a szóbeszéd, hogy a mobilon bonyolított beszélgetések lehallgatására nincs lehetőség. Tény ellenben, hogy a mobilkészülékek ugyanúgy lehallgathatóak, mint vonalas társaik. Az állami szervek évente néhány száz alkalommal élnek is ezzel a lehetőséggel, vagy közvetlenül a szolgáltató rendszerén keresztül, vagy egy kifejezetten erre a célra fejlesztett IMSI-fogó eszközzel. Ezek a szerkezetek egy mobiljel-vevőállomásként üzemelnek, amely a körzetében fellelhető összes készülékről bonyolított beszélgetések lehallgatására alkalmasak. A titkosszolgálatok és a katonai elhárítás is előszeretettel alkalmazza a megfigyelés ezen módszerét.
22. Nincsenek vírusok mobiltelefonra
© sxc.hu |
Hosszútávon olyan vírusok megjelenésére is számíthatunk, melyek a teljes telefonkönyv összes nevére szétküldik magukat, vagy emelt díjas sms-eket küldenek ipari méretekben – figyelmeztet az F-Secure cég mobilvírus szakértője.
23. A plazma jobb, mint az LCD-képernyő
© sxc.hu |
24. Az MP3-formátum CD-minőségű
Az MP3, mint a digitális hangtárolás legelterjedtebb formátuma mára fogalommá vált. Éppen ennek köszönhető, hogy sokan az univerzális digitális zeneformátummal azonosítják és elfelejtkeznek róla, hogy az MP3 egy a sok közül, amelyek hasonló minőségben de más formátumban tömörítenek. Valójában tehát az MP3 az egyik hangtömörítési eljárás, amelynek a minősége elsősorban attól függ, hány kilobiten digitalizáljuk a zenét. 192 kilobit/szekundum felett cd minőségű a hanganyag, alatta azonban gyengébb. A normál MP3-ba tömörített zenei fájlokat 128 kilobiten digitalizálják, míg a mobilkészülékek 64 kilobites formátummal dolgoznak. Ennek ellenére az MP3 minősége messze meghaladja például az audio kazetták minőségét, és a legtöbb teszt azt bizonyította, hogy az emberi fül számára hifitoronynál rosszabb lejátszókon nem érzékelhető az MP3 és az audio cd-k közti hangminőség.
25. A legnagyobb példányban eladott DVD-formátum egyben a legjobb is
© sxc.hu |
A DVD-RAM százezerszer írható újra, legalább harmincéves élettartalomra tervezték, és a többi DVD-formátumnál könnyebben kezelhető fájlstruktúrára támaszkodik. Működését tekintve egy merevlemezhez hasonlóan rögzít, vagyis nem egymás után veszi fel az adatokat körbe a lemezre, hanem oda, ahol szabad helyet talál, egy film szempontjából ugyanis mindegy, hová rögzítik, ha a lejátszó kezeli a fájlrendszerét. Emellett a DVD-RAM integrált hibajavító menedzserrel dolgozik, amely a hibás szektorokat átugorva nem hagyja, hogy néhány hibás bit miatt a teljes adatállomány elvesszen. A DVD-RAM egyetlen hibája, hogy körülbelül kétszer annyi időt igényel a megírása, mint egy normál DVD-nek, emellett pedig valamivel drágább hagyományos társainál.
HVG-előfizetés digitálisan is!
Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!
Bill Gates levele a jövőről
A Microsoft menedzsmentje vezetői levelek formájában igyekszik betekintést nyújtani a cég stratégiai szintű elképzeléseibe. Ezek az üzenetek az iparág legfontosabb problémáinak leküzdésével kapcsolatosak, és ismertetik a Microsoft állásfoglalását, valamint a vállalat főbb stratégiai lépéseit az adott területen. Bill Gates a társaság elnöke és technológiai vezetője a következő évtized várható változásait elemzi.
Csökken a kereslet az asztali PC-k iránt
A PC -piac szűkülését és a laptopok iránti igény növekedését prognosztizálják a BellResearch elemzői a legfrissebb Magyar Infokommunikációs Jelentésben.
Az Apple 2006-tól Intel processzorokat épít a Mac számítógépekbe
Az évente megrendezett Worldwide Developer Conference (WWDC) szakkiállítás és konferencia megnyitóján az Apple bejelentette, hogy 2006 első felében megkezdi egyes Mac modellek forgalmazását Intel processzorral is és 2007 végére minden újonnan bemutatott Mac számítógép Intel processzort tartalmaz majd.