szerző:
Zubor Zalán
Tetszett a cikk?

Titkos bosszúálló hálózat végzett az örmény népirtás felelőseivel az első világháború után. A török háborús bűnösökre vadászó ún. „Nemeszisz-hadművelet” ügynökének, Soghomon Tehliriannak a büntetőpere egyik ihletője volt a nemzetközi büntetőjognak, így a nürnbergi pereknek. De a 97 évvel ezelőtt kezdődő örmény genocídium sokak szerint modellül szolgált más 20. század más népirtásokhoz is.

Világszerte április 24-én emlékeznek meg minden évben az első világháború alatti örmény népirtásról. 1915-ben ezen a napon a népirtás nyitányaként közel 250 örmény értelmiségit hurcoltak el az oszmán fővárosból, Konstantinápolyból. Az ezt követő tömeges deportálások és a Kelet-Anatóliában lezajlott pogromok során körülbelül 600-800 ezren haltak meg.

Az örmények által csak "a nagy sorscsapásnak" nevezett eseményt sok történész tartja a huszadik század első népirtásának: először fordult elő, hogy egy teljes népet fenyegetett a fizikai megsemmisülés. Az örmény genocídium sokak szerint modellül szolgált a 20. század más tömeggyilkosainak: 1939. augusztusában Adolf Hitler a lengyel nép elpusztításával kapcsolatban megjegyezte: "Végül is, ki beszél ma már az örmények megsemmisítéséről?"

A vérfürdő korabeli ábrázolása. A nemezis utólérte őket
armenianhouse.org

A népirtás tagadása és eltussolása már a háború idején megkezdődött: Németországi és az Osztrák-Magyar Monarchia katonai cenzúrája nem engedte, hogy a központi hatalmakkal szövetséges Oszmán Birodalomban elkövetett háborús bűnök nyilvánosságra kerüljenek. A hivatalos török történetírás a mai napig tagadja, hogy 1915-ben népirtás zajlott volna, a hatályos török törvények pedig büntetik azt, aki ilyesmit állít. A probléma ma is gyakran okoz konfliktusokat Törökország és a külföld viszonyában, hiszen több országban (Svájc, Szlovénia, Argentína) éppen a népirtás tényének tagadása számít bűncselekménynek. Franciaországban az alkotmánytanács éppen idén februárban semmisítette meg a népirtás tagadását tiltó törvényt.

Bűnbakképzés

A Ottomán Birodalom 1914 augusztusában lépett be az első világháborúba a központi hatalmak oldalán. A birodalmat ekkor már hét éve az Egység és Haladás bizottsága, más néven az ifjútörökök irányították. A sokszínű mozgalom eredetileg nem rendelkezett egységes ideológiával, tagjai között megtalálhatóak voltak a nyugati értelemben vett demokrácia hívei és a legszélsőségesebb nacionalisták. Az 1908-as hatalomátvételt követő években végül az utóbbiak kerültek vezető szerepbe.

A törökök 1914 telén nagyszabású offenzívát indítottak a Kaukázusban a cári Oroszország ellen, de csúfos kudarcot vallottak, a sereg tavaszra gyakorlatilag megsemmisült. A hadtest parancsnoka, Enver pasa a hegyekben élő örményeket tette felelőssé vereségért. Hamarosan lefegyverezték és munkaszolgálatos zászlóaljakba szervezték az örmény nemzetiségű katonákat, miközben a civileket a mezopotámiai sivatagi munkatáborokba deportálták. Többségük már az úton áldozatul esett az éhségnek, betegségeknek, vagy az őrök kegyetlenkedésének. A népirtás kitervelőikének a történészek elsősorban az úgynevezett „három pasát”, Talaatot, Envert és Dzsemált tartják. A végrehajtást a török különleges erők vezetői, név szerint Behaeddin Shakir bég és a (a törökök által Doktorként emlegetett) Nazim bég felügyelték.

Elmaradt az igazságszolgáltatás

Hiába vesztette el azonban az Ottomán Birodalom a háborút, a háborús kabinet tagjait sosem vonták felelősségre. Nem léteztek ugyanis azok a ma érvényben lévő nemzetközi törvények, amelyek alapján emberiség ellenes bűntettek elkövetőit nemzetközi bíróság elé lehet állítani. Bár az országra a nyugati hatalmak által kényszerített bábkormány távollétükben bűnösnek találta az ifjútörökök külföldre menekült vezetőit, nem voltak jogi és gyakorlati lehetőségeik az elítéltek elfogására.

Több ifjútörököt a britek bírósági ítélet nélkül Máltára deportálták, majd egy Musztafa Kemallal, a későbbi Atatürkkel kötött fogolycsere-egyezmény során elengedték őket.

Gyilkolás után. Áldozatok és túlélők
hvg.hu archív

Az elszámoltatás elmaradása óriási csalódás volt a túlélőknek. Sokan az egyedüli megoldást az önbíráskodásban látták: 1919-ben az Örmény Forradalmi Szövetség feketelistát állított össze a népirtás fő felelőseiről, majd a párt titkos bizottsága halálra ítélte őket. Az ítélet végrehajtására titkos fegyveres egységet állítottak fel, amelyet a bosszú görög istennője után „Nemeszisz-hadműveletnek” kereszteltek. Az egység ügynökei 1923-ig kilenc embert öltek meg, köztük az ifjútörök kormány legmagasabb rangú vezetőit.

A Nemeszisz tagjai nagyrészt a népirtás túlélői közül kerültek ki, többségük több közeli családtagját is elvesztette a tragédia során. A személyes bosszúvágy hajtotta a hadművelet vezetőjének kinevezett Armen Garót (eredeti nevén Karekin Pastermadjian), a párt amerikai nagykövetét is, aki a 1915-ben Erzerum vilajetben egész családját elvesztette.

Ítélet helyett

Garóhoz hasonlóan a Nemeszisz leghíresebb ügynöke, Soghomon Tehlirian is elsősorban saját rokonainak haláláért állt bosszút, amikor 1921. március 15-én Berlinben fényes nappal agyonlőtte a népirtás fő felelősének tartott Talaat pasát. A fiatalember büntetőpere óriási sajtóvisszhangot váltott ki Németországban és külföldön egyaránt.

Ahogy a tettes indítékaira terelődött a szó, az ügy átváltozott Tehlirian peréből Talaat perévé. A bíróság tanúként idézte be Johannes Lepsius orientalistát, aki a háború alatt először hívta fel a figyelmet az anatóliai eseményekre. Lepsius túlélők beszámolóit idézte fel és Talaat által aláírt dokumentumokat mutatott be, amelyek örmények megölésére adtak parancsot. A német közvélemény nagy része először szembesülhetett volt szövetségesük bűneivel.

A civilekből álló esküdtszék a meghallgatásokat követően felmentő ítéletet hozott. Az indoklás szerint Tehlirian nem volt beszámítható állapotban a gyilkosság idején, így nem tekinthető bűnösnek. Az ítélet szimbolikusnak tekinthető, hiszen a vádlott nyilvánvalóan épelméjű volt. Az ítéletben nagyobb szerepe volt a Talaat bűnösségét igazoló bizonyítékoknak, és a német bíróság voltaképpen utólag jóváhagyta az ifjútörök vezér kivégzését.

Korai Nürnberg

A Tehlirian-per óriási hatást gyakorolt a nemzetközi jog történetére. A tárgyalást Robert W. Kempner, a nürnbergi per későbbi főügyésze és Raphael Lemkin, a genocídium kifejezés megalkotója, az 1948-as úgynevezett Népirtás-egyezmény megfogalmazója is figyelemmel kísérték. Lemkinben a per hatására ötlött fel először el egy az emberiség ellenes bűnöket lefedő nemzetközi jogszabály ötlete.

Később a genocídium szó megalkotásával kapcsolatba úgy nyilatkozott: azért volt szükség a szóra, „mert olyan sokszor megtörtént… először az örményekkel szemben, majd őutánuk Hitler lépett akcióba”. Groteszk módon az örmény népirtás tagadói éppen a genocídium szó használatát ellenzik, mondván, az események nem fedik pontosan annak jelentését, figyelmen kívül hagyva, hogy ez a szó többek között éppen az örmény népirtás leírására született.

Hajtóvadászat

Thelirian pere után néhány hónap múlva Konstantinápolyban gyilkosság áldozata lett a törökökkel szövetséges Azeri Demokratikus Köztársaság egykori belügyminisztere, Bihbud Khan Javanshir. Ő volt az, akinek parancsára 1918 szeptemberében szinte teljesen kiirtották az örményeket Bakuban.

Nem sokkal később Rómában lelőtték lett Szaid Halim pasát, aki Talaat előtt töltötte be a nagyvezíri tisztséget, 1915-ben pedig parancsot adott örmények deportálására. A tettesnek, Arshavir Shiragiannak sikerült nyom nélkül eltűnnie, legközelebb Berlinben bukkant fel, ahol egyik társával nagyszabású, rajtaütésszerű támadás során lelőtték Dzsemál Azmi trebizondi kormányzót és a Behaeddin Shakirt, a népirtásban a piszkos munka nagy részét elvégző milíciák vezetőjét.

Az utolsó merényletre a grúziai Tbilisziben került sor. Az áldozat az Oszmán Birodalmat kormányzó három pasa egyike, Dzsemál volt. A gyilkosságot elkövető három merénylőt elfogták és rövidesen mindhárman eltűntek a Cseka börtöneiben.

Az örmény népirtás más felelőseivel ironikus módon az Örmény Forradalmi Szövetség ellenségei, Musztafa Kemál Atatürk és az orosz bolsevikok végeztek. Enver pasa a 1922. július 25-én, a mai Tádzsikisztánban esett el a Vörös Hadsereggel vívott harc során. Tizenhárom egykori ifjútörököt 1926-ban Törökországban bűnösnek találták és kivégeztek egy Kemal Atatürk ellen szőtt összeesküvés miatt.

Az ifjútörökökkel kapcsolatban mindig is ellentmondásos álláspontot képviselő Kemal az ítélet kihirdetése után megjegyezte: az elítéltek az összeesküvésen kívül felelősek voltak „több millió keresztény alattvaló haláláért, akiket kegyetlenül, tömegesen elűztek otthonaikból és lemészároltak”. Történészek szerint a tizenhárom elítélt közül legalább hat volt valamilyen módon közreműködött az örmény népirtásban.

MTI Világ

Örmény népirtás: Erdogan kiakadt a franciák döntésén

"Nyíltan diszkriminatívnak", "rasszistának", illetve a gondolatszabadság ellen elkövetett mészárlásnak nevezete kedden Recep Tayyip Erdogan török kormányfő azt a hétfőn este a francia szenátus által elfogadott törvényt, amely büntetni fogja az Ottomán Birodalomban elkövetett örmény népirtás tagadását.

Vádat emeltek egy ukrán férfi ellen, akit a brit miniszterelnök londoni ingatlanainak, illetve volt autójának felgyújtásával gyanúsítanak

Vádat emeltek egy ukrán férfi ellen, akit a brit miniszterelnök londoni ingatlanainak, illetve volt autójának felgyújtásával gyanúsítanak

Vélhetően orosz megbízásból szabotázsra készülő ukrán férfiakat tartóztattak le Németországban és Svájcban

Vélhetően orosz megbízásból szabotázsra készülő ukrán férfiakat tartóztattak le Németországban és Svájcban

Nyilvánosságra hozott a HM egy oldalt a Ruszin-Szendit elmarasztaló dokumentumból, amit a Nemzetbiztonsági Bizottság zárt ülésére készítettek

Nyilvánosságra hozott a HM egy oldalt a Ruszin-Szendit elmarasztaló dokumentumból, amit a Nemzetbiztonsági Bizottság zárt ülésére készítettek

Lehet, hogy Superman hazaáruló? Itt az új film hosszú előzetese

Lehet, hogy Superman hazaáruló? Itt az új film hosszú előzetese