Ne nyugodjon bele a tünetekbe: a változókor nem a nőiesség vége!
Évtizedekkel ezelőtt a társadalom leírta őket, és elfelejtkezett az ötvenhez közelítő nőkről. A menopauzáról – bár nagyon sokakat érintett – alig esett szégyen nélkül szó. Manapság már egyre több szakember és kutatás foglalkozik a témával: mégis mit lehet tenni, hogy megélhessük a nőiességünket változókorban is?
A változókor tünetei megkeseríthetik az életünket, de ha képben vagyunk, és mindent megteszünk annak érdekében, hogy felkészüljünk erre az időszakra, akár életünk egyik legtermékenyebb időszaka is lehet.
Az első menopauza-tünetek
„Amikor elfelejtettem elmenni az óvodába az unokámért, akkor ijedtem meg, hogy valami komoly bajom van” – meséli az ötvenes éveiben járó Erzsébet, aki számára a menopauza tünetei leginkább az úgynevezett agyi köd formájában jelentkeztek. „Először csak a kulcsaimat nem találtam, de gondoltam, ez olyan dolog, ami mindenkivel előfordult már. Aztán elfelejtettem a fodrásznál egyeztetett időpontjaimat, és nem tudtam felidézni, miről beszéltünk a lányaimmal.”
Erzsébet végül a lányai javaslatára fordult orvoshoz, ők attól féltek, hogy demenciában szenved az édesanyjuk, de kiderült, hogy „csupán” a menopauza tüneteiről van szó.
„Én akkor jöttem rá, hogy most már muszáj jobban foglalkoznom az egészségemmel, amikor nem bírtam kinyitni a csemegeuborkás üveget, és a hajszárító bedugása is nehezemre esett. Azt vettem észre, hogy nagyon elgyengült a kezem, és nem bírok úgy szorítani, mint régen” – mondta a 45 éves Klári, aki könyvelőként dolgozik. „Követek egy menopauza-szakértőt az Instagramon, és nála láttam egy posztban, hogy a szorítás elgyengülése is egy jele lehet annak, hogy itt a premenopauza időszaka. Ez inspirált arra, hogy súlyzós edzésekkel is próbálkozzak, állítólag ötven felett kifejezetten jót tesz a súlyzózás.”
Az ötvenéves Beáta azt tapasztalta, hogy az addig rendszeres havi ciklusa rendkívül rendszertelenné vált. Ezzel együtt hangulatingadozások is jelentkeztek nála, amit korábban nem tapasztalt. Orvosról orvosra járt, mire kiderült, hogy a hormonális változások miatt vannak hangulatingadozásai. „Borzalmas érzés, hogy nem tudod, mitől szorongsz, miért vagy ideges, aggódó az indokoltnál sokkal jobban és többször.”
Ezekből is látszik, hogy a változókor első tünetei rendkívül eltérő panaszokkal és intenzitással jelentkezhetnek a változókorba lépő nőknél: persze vannak általános tünetek – ismertek és kevésbé ismertek –, de a legfontosabb az, hogy legyünk képben, képezzük magunkat a témában, készüljünk fel előre!
Az idősödés jutalom
„Feküdtem a nőgyógyászati székben, a doktornő épp ultrahangozott. A menopauzáról beszélgettünk. Majd egyszer csak azt mondta, hogy bár még látja a petefészkekben a petesejtet érlelő tüszőket, de szerinte már csak pár évem van a klimax kezdetéig” – meséli a 47 éves Kata, akinek ez felért egy arcon csapással. „Különösen azért, mert fogamzásgátlási ügyben mentem orvoshoz, amit persze szintén nyűgnek tartok. Ám amikor belegondoltam, hogy pár év, és nem a fogamzásgátlás lesz a legnagyobb problémám, nagyon elszomorodtam.”
Kata számára, aki mindig is fiatalnak gondolta magát, akinek több felmenője megélte a 90 éves kort is, úgy gondolta, hogy ráér még bőven a változókorral foglalkozni. „Annyira rám tört az öregedés gondolata, hogy fejben kezdtem magam leépíteni: a tükörben nézegettem a ráncaimat, az utcán leginkább napszemüvegben és baseballsapkában közlekedtem, hogy ne vegyék észre rajtam, hogy öregszem.”
Kata végül felkeresett egy pszichológus szakembert, a több hónapos terápia pedig feloldozást hozott neki. „Át tudtam keretezni az egészet, és már úgy érzem, hogy az idősödés nem büntetés, hanem jutalom. Lehetőség arra, hogy új dolgokat éljek meg, próbáljak ki, és máshogy – szorongás nélkül – lássam az életem.”
Tudatosság, tudatosság, tudatosság
Nagyon nehéz egy olyan társadalomban megélni az idősödést, amely fetisizálja a fiatalságot. Éppen ezért önmagunkra és egy támogató közegre lesz szükségünk ahhoz, hogy a változókori – akár több éves – átmenetet jól kezeljük, netán profitáljunk belőle.
- Edukáció/tudás: nagyon sok jó könyv van magyarul is a témában, érdemes a menopauzáról, a hormonális változásokról, a testünk átalakulásáról olvasni. Gondoljunk bele, hogy tudás nélkül milyen ijesztő a tinédzserkori testünk megváltozása! Itt is ez a helyzet: ha tudjuk, hogy okozhat szorongást is a változókor, máris kevésbé lesz ijesztő a szorongásunk.
- Avasson be másokat is: vegye le a tabut a változókorról, és beszéljen róla a családjával, a gyerekeivel, a barátaival! És itt nemcsak a nőkről, hanem a férfiakról is beszélünk. Egyrészt fontos tudást adunk át ilyenkor az emberi testtel kapcsolatban, másrészt láthatóvá tesszük a környezetünk számára, hogy időnként segítségre lesz szükségünk és esetleg ingerlékenyebbek leszünk. Szóval ne titkolózva, hanem támogatást kérve edukáljuk a környezetünket!
- Lássuk meg benne a lehetőséget: a menopauza kellemetlen tünetekkel jár, hát miért írjuk folyton azt, hogy ez egy jó dolog is lehet? Sokan ilyenkor mélyülnek el az önismeretben, új életmódbeli szokásokat alakítanak ki, új hobbijuk lesz, esetleg új barátokra tesznek szert ennek kapcsán.
- Őszinteség/kommunikáció: az első lépés (sőt, már előtte próbálunk egészséges életmódot élni), hogy felismerjük a tüneteket, majd ezeket őszintén el kell mondanunk egy szakembernek. (Hozzátesszük, olyan szakembernek, akiben bízunk, és akivel az az orvos-beteg kapcsolatunk kölcsönös tiszteleten alapul.) Tehát beszélnünk kell nyíltan egy bennünket rosszul érintő problémáról. Ez kapcsolódik ahhoz, amit fentebb írtunk: jeleznünk kell a családtagjaink vagy akár a főnökeink felé is azt, hogy most épp bizonyos változásokat élünk meg.
- Lelkiek: ez is kapcsolódik az őszinteséghez. Érdemes felkeresni egy lelki segítő szakembert, akár sorstárs csoportterápiát kipróbálni. Itt is az a fontos, hogy olyan típusú támogatást keressünk, amely számunkra szimpatikus. Biztonságos közegben nagyon sok segítséget kaphatunk ahhoz, hogy feldolgozzuk a menopauzához társuló lelki szorongásainkat is. De ennél jóval többre is mehetünk: elmélyülhetünk az önismeretben, és új utakon indulhatunk el, hiszen az önismeret fejlesztése valóban nagy változásokat tud okozni az életünkben.
- Szexualitás: a változókor okozta hormonszint-csökkenés a szexuális életünkre is hatással van. Hüvelyszárazság, a vágy csökkenése is lehet a következménye, így megint nagyon fontos az őszinteség. Egyrészt, hogy megosszuk ezeket partnerünkkel, másrészt pedig muszáj a szakemberekkel is megbeszélni ezeket a megoldás keresése érdekében.
Az oldalon elhelyezett tartalom a Remifemin Plus forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre, előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.