Vezetéstechnikai sorozatunk újabb részében a városi vezetés rejtelmeiről, a közlekedőkre leselkedő veszélyhelyzetekről és megoldásaikról lesz szó.
© Autómenedzser |
A visszapillantó tükör folyamatos használata elengedhetetlen a városi közlekedésben. A városokban nem a sebesség jelenti az elsődleges veszélyforrást, hanem a nagy és több irányból érkező forgalom. Ha megfelelőképpen van beállítva mindegyik tükör, az hozzásegít ahhoz, hogy mindig tudjuk, mi történik az autót körülvevő forgalomban. Az lenne kívánatos, hogy 360 fokban tudjunk tájékozódni az eseményekről. Erre azért van szükség, mert csak így lehet hatékonyan és biztonságosan kezelni a vészhelyzeteket. Ha baj van, már nincs időnk belenézni a tükörbe a kerülő manőver megkezdése előtt, ezért kell minden pillanatban tudni, hol helyezkednek el a minket körülvevő járművek.
Ez egyben azt is feltételezi, hogy legalább annyit nézzünk hátra, mint előre. Ha sikerül megfelelően beállítanunk a tükröket, azt vesszük észre, hogy nem kell megragadnia tekintetünknek, elegendő csupán egy futó pillantást vetnünk rá és máris tájékoztat bennünket. Sokan követik el azt a hibát, hogy az oldalsó tükröket a tolatáshoz állítják be, így sokat mutat az autó oldalából és keveset a környezetből. Az a jó, ha ez éppen fordítva van: alig látjuk az autónkat, viszont annál többet a környezetből, hiszen tolatáskor amúgy is hátra kell fordulnunk, hogy észrevegyük az akadályokat.
Cikkünk folytatásából kiderül, hogy a lassú autós a legveszélyesebb. Kattintson ide.