szerző:
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A három évtizedes kor nem igazán látszik meg az első hazai gyártású Opel Astrán, ami nem csoda, mert eddig kevesebb mint 1000 kilométert hagyott maga mögött. Üléspróbát tettünk a történelmi jelentőségű Astra F-ben, melynek vezetésére Antall József egykoron előre gyakorolt.

A szentgotthárdi Opel-gyárban 1992. március 13-án, pénteken készült el az első hazai összeszerelésű Astra, a napokon belül 30. születésnapját ünneplő autóval a gyártó budapesti rendezvényén ismerkedtünk meg testközelből.

László Ferenc

Sent-goat-hard. Jack Smith, a General Motors-elnök egyik budapesti beszédének papírján konkrétan ilyen fonetikus formában szerepelt a legnyugatabbra fekvő magyar város neve, ahol 1992-től 1999-ig folyt személyautó-gyártás. Akkoriban 80 835 Astra és 4 404 Vectra készült Vas megyében, majd átálltak fokozatmentes automata váltók, illetve motorok gyártására.

Utóbbiakból közel 11 millió készült az elmúlt 30 évben. Jelenleg 1,2 literes 3 hengeres turbós benzinmotorok szülőhelye a szentgotthárdi üzem, melyek többek közt a nemrégiben általunk is alaposan letesztelt vadonatúj Opel Astra L-ben is megtalálhatók.

Az első magyar Astrában azonban még nem ilyen motor található. A hófehér színű, fényezetlen lökhárítós Astra F elejében egy 1,6 literes 4 hengeres szívómotor kapott helyet, melynek 75 lóerős teljesítménye, illetve 125 Nm-es nyomatéka egy ötfokozatú kéziváltón keresztül érkezik meg az első kerekekre.

László Ferenc
László Ferenc

Míg az aktuális Astrát minimum 16 colos kerekekkel szerelik, addig az első régi Astra felnijein még 175/70 R13-as gumik feszülnek.

A történelmi Astrának sem a külsején, sem a belsején nem érződik a kor, ami nem is csoda, mert legyártását követően azonnal a Közlekedési Múzeumba került. Mivel az új múzeum egyelőre még nem készült el, az autó jelenleg egy ideiglenes raktárban állomásozik, és onnan sem önerőből jutott el a mai budapesti rendezvényre.

László Ferenc
László Ferenc

A kocsit legutóbb 10 éve indították be, és a műszerfal tanúsága szerint eddig mindössze 878 kilométert hagyott maga mögött.

László Ferenc

A gyártósorról maga Antall József hajtott le az első Astrával. A rendszerváltás utáni első miniszterelnök alapvetően kerülte az öncélú szerepléseket, de az első hazai gyártású Opellel kifejezetten ő maga szerette volna megtenni az első métereket.

Antall akkoriban már jó ideje nem vezetett, és hogy még véletlenül se okozhasson gondot leállni a gyártósorról a kéziváltós autóval, előtte még egy a német gyártásból származó Astrán gyakorolt az otthonánál.

Opel

"Ezzel a beruházással a General Motors és az Opel a legmodernebb ipari kultúrát hozta el Magyarországra" – mondta 30 évvel ezelőtt a miniszterelnök. Az első Astra a politikai és gazdasági változások szimbóluma lett, hiszen a KGST időkben a többi szocialista országtól eltérően nálunk nem zajlott személyautó-gyártás.

Mint megtudtuk, a magyar Opel-gyárban mind a mai napig több mint százan dolgoznak olyanok, akik már 1992-ben is ott voltak az első Astra születésénél. Az első évben közel 10 ezer autó hagyta el a gyártósort, a szentgotthárdi autók túlnyomó többsége Magyarországon került forgalomba, kis részüket Olaszországba exportálták.

Az olasz kereskedők és vásárlók szerették a tőlünk érkezett kocsikat, mert azok minőségét az egyéb országokban készült autókénál jobbnak tartották.

László Ferenc
László Ferenc

Sokan talán még emlékeznek az Astra rendőrautókra, melyekből egész konkrétan 938 példány készült. Ezek a kocsik száz ponton tértek el a normál társaiktól és az Opel kulcsrakészen, teljesen felszerelt és átalakított állapotában adta át őket a hatóságoknak.

43 darab versenyautó is napvilágot látott a Cserkúti–Dancsó-páros tervei alapján. Az Astra Kupa nagy sikert aratott, és a sportosra hangolt 100 lóerős egyenautók olyan jól sikerültek, hogy néhány közülük mind a mai napig részt vesz rallycross versenyeken.

László Ferenc

1993. szeptember 12. és 29. között egy Astrával 40 075 kilométert tettek meg 373 óra 2 perc alatt a Rábaringen, László István és Ujházi László ezzel az egyenlítőnyi távval a Guiness Rekordok Könyvébe is bekerült.

És hogy mennyibe került 30 évvel ezelőtt egy Opel Astra? Nos az alapmodell árcéduláján 995 000 forintos összeg volt olvasható.

Ehhez képest a új Astra jelenleg 7,4 millió forinton nyit 110 lóerővel, a 180 lóerős zöld rendszámos plugin hibrid változatért pedig alaphangon 12,5 millió forintot kérnek el.

Az új Astrát Európa legnyugatibb pontján teszteltük
László Ferenc
A régi Astra hazánk legnyugatibb városában készült
László Ferenc
A jelképes kulcs oda van ragasztva a műszerfalra
László Ferenc
László Ferenc
László Ferenc
László Ferenc
László Ferenc
László Ferenc
László Ferenc

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!