Két, embargókkal sújtott ország találhat egymásra a legújabb tervek szerint, ugyanis nagy lehetőséget lát Irán vezető autógyártója, a Khodro az orosz autópiacban, miután a nyugati gyártók leállították a termelést, vagy kivonultak az országból a szankciókat követően. Mehdi Khatibi, a cég vezetője azt mondta az AFP hírügynökségnek, hogy az orosz piac kiemelt fontosságot a kap a részükről a jövőben. Az Iran Khodro, amelynek neve „iráni autót” jelent, korábban már exportált járműveket Oroszországba, nevezetesen 2007 és 2009 között.
A hatvan éve indult cégnél egyébként olyan néhai, nyugati modellek sokadik újrahasznosításai készültek a saját fejlesztéseik mellett, mint a Peugeot 405-ös helyi változata, amelyet a franciák a kilencvenes évek végén gyártottak ugyan, de a Közel-Keleten még 2020-ig készült az autó. A gyártó saját termékei között újabb modell a Tara szedán, ami lényegében egy módosított Peugeot 301-es.
Mivel Irán is széles körű nyugati szankciók alatt áll, az orosz felvevőpiac jól jöhetne számukra, azonban az orosz gazdaság várhatóan meredeken zsugorodik a következő években, ami csökkenti a keresletet az olyan nagy értékű termékek iránt, mint az autók.
Az iráni cég saját közlése szerint idén több mint 500 ezer járművet fognak gyártani, és a céljuk, hogy három éven belül évente 100 ezer autót exportáljanak. Jelenleg jóval szerényebb mértékben gyártanak külföldre, leginkább Azerbajdzsánba, Irakba vagy Ománba tudják exportál az iráni járműveket.
Az oroszok országon belül pedig úgy próbálnak segíteni a szűkös lehetőségeiken, hogy hatóságilag engedélyezték az Euro 0-s besorolású autók gyártását is, valamint a légzsákok, a blokkolásgátló-rendszer (ABS) és dinamikus menetstabilizáló-rendszer (ESP) nélküli autók gyártását, amely termékek a szankciók miatt nem állnak rendelkezésre.
A Renault a háború miatt vonult ki Oroszországból.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.