szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az éjszakai baglyok korábban halnak, mint a korán kelők – állapították meg amerikai és brit kutatók. Most először bizonyították, hogy a jelenlegi, korán kelőknek kedvező társadalmunkban az éjszaka aktív emberek egészsége forog kockán. Több figyelmet a baglyoknak!

A brit Surrey-i Egyetem és a chicagói Északnyugati Egyetem kutatói 430 ezer, 38 és 73 év közötti személy részvételével végezték kutatásukat. Arra jutottak, hogy az éjszaka szélsőségesen aktív embereknél, tehát az éjszakai baglyoknál a 6 és fél évnyi kutatási idő alatt 10 százalékkal nagyobb volt a halálozás kockázata, mint a korai kelőknél.

"Ez a közegészségügy egyik olyan problémája, amelyet nem lehet ignorálni" – mondta Malcolm Schantz, a Surrey-i Egyetem kutatója. Úgy véli, az éjszakai baglyoknak biztosítani kellene a lehetőséget, hogy későbbre halaszthassák a munkaóráikat. "Az éjszakai baglyoknak, akik megpróbálnak a korán kelők világában élni, komoly egészségügyi problémáik lehetnek" – tette hozzá Kristen Knutson chicagói társszerző.

A résztvevők 27 százaléka vallotta magát "határozottan reggeli típusnak" és mintegy 9 százalékuk "határozottan esti típusnak". 35 százalékuk "inkább" reggel, 28 százalékuk "inkább" este aktív. Regisztrálták a résztvevők testsúlyát, dohányzási szokásaikat és társadalmi helyzetét is. A vizsgálat 6,5 éve alatt a résztvevők közül 10 500 ember halt meg. Az éjszakai baglyok csoportjában több mint 10 százalékkal többen hunytak el, mint a korán kelőkében.

Szegény éjszakai baglyok

A kutatás szerint az éjszaka aktív emberek hajlamosabbak a pszichés problémákra, a diabéteszre, a gyomor- és légzési panaszokra. Éjszakánként kevesebbet alszanak, több cigarettát, alkoholt, kávét vagy drogot fogyasztanak. A nagyobb halálozási kockázat a tudósok szerint arra vezethető vissza, hogy az éjszaka aktívaknak állandóan belső órájukat leküzdve kell élniük. Alapulhat a pszichés stresszen, és azon is, hogy ezek az emberek a testüknek nem megfelelő időben esznek. Az alváshiány, az éjszakai ébrenlét is hozzájárulhat a korai halál kockázatához.

A szakértők szerint az éjszaka aktívak speciális bánásmódot igényelnek. Belső órájuk genetikailag meghatározott, "nem egyszerű jellemgyengeség" – emelték ki. "A munkaórákat rugalmasabbá kellene tenni a baglyok számára. Nem kellene őket arra kényszeríteni, hogy felkeljenek egy 8 órakor kezdődő műszakhoz" – tették hozzá.  Korábbi tanulmányok már kimutatták az összefüggést az alváshiány és a szív- és érrendszeri megbetegedésekre vagy diabéteszre való hajlam között, de ez az első alkalom, hogy a korai halál kockázatát is vizsgálták. A tanulmány a Chronobiology International című szaklapban jelent meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Csatlós Hanna Élet+Stílus

Újra meg kell tanulnunk jól aludni

Minden második magyar ember elégedetlen azzal az időmennyiséggel, amit az alvásra fordít, az alvásidőnek pedig általában csupán a fele telik igazi regenerálódással. A 21. századi ember életmódja – óraátállítással és váltott műszakokkal együtt – nem éppen alvásbarát. Annyira nem, hogy lassan újra meg kell tanulnunk jól aludni. A magyar rendőröket például két éve tréningezik a helyes alvásra.

Sedacur forte BrandChannel

Az ön főnöke mit szólna, ha most fél órára lefeküdne aludni?

A munkahelyi alvás, de még akár egy hosszabb, pihentető séta is az épületen kívül tabunak számít sok hazai munkáltató számára. Holott nem egy kutatás bizonyítja, hogy a munkahelyi pihenés és alvás nem csak a dolgozó, de a hosszú távú munkáltatói célok szempontjából is nagyon hasznos lehet. Mi bizonyítja ezt? És hogy állnak magyar cégvezetők a munka közbeni relaxációval?