szerző:
Szlavkovits Rita
Tetszett a cikk?

A vidéki magánházakban élők, a szerényebb gazdaságok, a tanyák sínylik meg a legjobban a költségvetési lyukak kitömködésére szánt intézkedést.

„Tisztelt Miniszter Úr, a tanyásokat teszik tönkre. Mi nem vagyunk hatalmas gazdák, az aszály is sújt minket. Szerintem a vasvilla és a sarló is előkerül hamarosan” – írja az agrárminiszter közösségi oldalán kitett, a rezsicsökkentés védelmét propagáló poszt alatt az egyik kommentelő. Nagy István pár nappal ezelőtt tette ki a Fidesz hirdetését, azóta is szaporodnak a bejegyzések, többen azt is elismerik, hogy Fidesz-szavazók, de a rezsivel kapcsolatos, jelenleg ismert bejelentéssel nem értenek egyet.

A kisebb alföldi településeken élők 10-40 százaléka él külterületen, sok tanyáig saját költségen vezették el a villanyvezetéket, állították fel az oszlopokat, ennek a költsége a 90-es évek közepén, akkori áron elérte az ötszázezer-egymillió forintot, és amelyek használatáért most is fizetnek az itt élők az áramdíjban. Külterületen a vezetékes gáz ritka, mint a fehér holló, így a tanyák jelentősebb részén szinte csak árammal működik minden, így a fúrt kutak szivattyúi is, mivel a legtöbb helyen vezetékes víz sincsen.

Stiller Ákos

„Ez az első dolog, amivel szembeszállok a kormány intézkedéseivel, kérem, gondolják meg”- írja egy szintén tanyán élő asszony kissé nyakatekerten, de egyértelműen. Náluk is minden árammal működik, heten élnek a gazdaságban, úgy vélik, hogy aligha tudnának az eddig ismert átlag alatt maradni a fogyasztással. Az Alföldön él azoknak a kisnyugdíjasoknak a zöme, akik vagy egyáltalán nem jogosultak a nyugdíjra, mert háztartásbeliként dolgoztak a gazdaságban, vagy őstermelőként érték el a nyugdíjkorhatárt, így alig számolhattak biztosítotti idővel, sokan pár tízezer forint ellátásból élnek.

Csütörtökön jelentette be Gulyás Gergely, hogy a 210 KWh áram-, és a 144 köbméter gázfogyasztás feletti sávban már piaci árat kell fizetnie a háztartásoknak. A Magyar Közlönyben még nem jelent meg a rendelet, így mindenki csak az eddig elhangzottakra hagyatkozva számolgat, bár sok tisztázatlan részlet van. Csütörtökön este Németh Szilárd a HírTv műsorában elismerte, hogy sorjáznak az e-mailek a fiókjában, az észrevételekkel foglalkozni fognak, a Nagycsaládosok egyesületével már egyeztetett is a rezsipolitikus, de az nem derült ki, hogy milyen engedményeket tesz a kormány.

A Habitat for Humanity, az évente az ingatlanok állagát, energiahatékonyságát és más szempontok szerint is felmérő szervezet már jelezte, hogy a fogyasztás fűnyíróelven átlagolása nem szerencsés, alapos számítások után kellene egy sávos rendszert kidolgozni. A szervezet arra is felhívja a figyelmet, hogy vidéki településeken jellemző magánházak zöme kevésbé korszerű, jóval nagyobb energiaigényű, több ilyen lakásban kispénzű idősek laknak. Kübekháza egy Szegedhez közeli, 1700 lakosú falu, nem egy megközelíthetetlen hátrányos helyzetű település, de az eddig megismert bejelentések után a legtöbben itt is úgy számolnak, hogy nagy érvágás lesz a drága energia.

„Meghúzzuk magunkat a konyhában”

Egy kádárkocka előtt a kukákat igazgató idősebb férfi nem pánikol, azt mondja, hogy novemberig kicserélik az ajtókat, ablakokat, és az eddig használt két szoba helyett télire meghúzzák magukat a konyhában. „Gyerekkoromban is így csináltuk, kibírjuk” – mondja a férfi, aki kettesben él a feleségével a házban.

Szlavkovits Rita

Egy asszony szerint azonban nincs mindenkinek pénze most hirtelen ajtóra, ablakra. „A fiamék éppen építkeznek, naponta mennek fel az árak. Várjuk, hogy mi lesz a végső variáció, aztán majd meglátjuk” – vitatkozik a férfival, ők úgy számoltak, hogy a szintén nyugdíjas férjével a kettőjük nyugdíja is alig fedezi majd a rezsit. A nő a neten keringő táblázat alapján számolt, ahol a havi 7750 forint áramdíj felett a jelenlegi díj ezer forintos sávjainak megfelelő, augusztus elsejétől fizetendő díjat. De mivel a táblázat forrása, és az új díjak módszertana sem ismert, azt nem szabad készpénznek venni, meg kell várni a hivatalos rendeletet. Az viszont talán biztosan nem változik, hogy a 210 KWh áram, és a 144 köbméter fölött elfogyasztott energiáért többet kell fizetni, mint eddig.

„Igazságosabban kellene elosztani” – véli Bodnár Mihályné, akinek a családjában is van olyan, aki több százezer forint nyugdíjat kap, míg a három évvel ezelőtt megözvegyült asszonynak 104 ezer forintot hoz minden hónapban a postás. A 78 éves asszony már számolt, mutatja is a számláit, a gázfogyasztása fűtési szezonban 225-250 köbméter, ami jóval fölötte van a bejelentett rezsicsökkentett határnak számító 144 köbméternek. Bodnárné arra számít, hogy az eddigi 23 ezer forint helyett fizethet majd 40 ezret, és a villanyszámlája is magasabb lesz. „Kicsi igényű vagyok, a húst sem szeretem, de már nem tudok csökkenteni. A gyógyszereimet ki kell fizetnem, az 12 ezer forint havonta, ha a most megismertek szerint vezetik be a szigorítást, akkor marad olyan 35 ezer forintom az ennivalóra.” – számolgat tovább a nyugdíjas, és azt is hozzáteszi, hogy a szakápolóként dolgozó lányát sem terhelheti tovább, így is sokat segít már a bevásárlásoknál, és ő fizeti ki a telefonját is.

Szlavkovits Rita

A kübekházi főtéren egy közfoglalkoztatottal is beszéltünk, a negyvenes nő az élettársával, a testvérével, annak a feleségével és négy gyerekkel lakik egy fedél alatt. Pont most alakították ki a harmadik szobát, hogy az összesen négy gyermeknél külön lehessenek a fiúk és a lányok. Az asszony abban bízik, hogy mivel a testvérének három gyermeke van, ők nagycsaládosként kedvezményre lesznek jogosultak. Őt inkább aggasztja az, hogy bizonytalan a közmunkások létszáma, így azt sem tudja még, hogy szeptembertől lesz-e állása, ugyanis a szakképzetteknek menniük kell a hírek szerint.

A közfoglalkoztatás szeptemberi folytatásáról egyelőre Molnár Róbert, a település polgármestere sem tudott részleteket, mert még nem kapott az önkormányzat tájékoztatást. Molnár azt elmondta, hogy ha novemberben, amikor a fűtési szezon számláival szembesülnek a lakosok, még csak segélyt sem tud adni az önkormányzat, mert az idei évre 16 millióval kevesebb pénzt kaptak a kormánytól. Eddig támogatták a krízisbe kerülteket, a temetéseket a rászorulók esetében, és az iskolakezdést, de ez utóbbira már futja. Az önkormányzatot is kitették a rezsikedvezményekből július elsejével, így ez is a nyakukba szakad.

Egyelőre csak találgatni lehet, hogy egy-egy háztartás számára pontosan mit jelent a rezsiszigorítás. Az benne van a pakliban, hogy a tavalyi fogyasztásunk után számolt átalány után, vagy az átlagosnak mondott feletti részre már a piaci díjakat fogjuk megfizetni, visszamenőleg is. A kormány adatai szerint az áramellátásban 5,6 millió fogyasztóból 4,2 millió, gázellátásban 3,5 millió fogyasztóból 2,6 millió átlagfogyasztású vagy az alatti.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!