szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Abbasz Galljamov közel tíz éven keresztül dolgozott az orosz elnöknek, aki szerinte jelentősen megváltozott az utóbbi időben.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A CNN-nek adott interjút Abbasz Galljamov, aki éveken keresztül dolgozott Vlagyimir Putyinnal, egészen 2010-ig. Amikor a műsorvezető arról kérdezte, miben változott meg szerinte az orosz elnök az utóbbi években, Galljamov szokatlan választ adott:

szerinte Putyin sokkal érzelmesebbé vált az elmúlt években.

Korábban szerinte sokkal racionálisabb, logikusabb gondolkodás jellemezte Putyint, valamint jobban tudta saját, arcára, testtartására kiülő érzelmeit kontroll alatt tartani. Galljamov szerint az orosz elnök elvesztette azt a korábban meglévő képességét, amivel kitört a környezetét meghatározó trendek, paradigmák közül. Mára ennek vége és csak a már bejáratott utakat járja.

Putyin gyerekkora jó ideje már nemcsak őt, hanem az egész világot kísérti

A ma 70 éves orosz elnök gondolkodására és tetteire ha mentséget nem is, de magyarázatot kínálhat a gyerekkora. A gyerekkori barátok és az életrajzírók olyan meghatározó évekről beszélnek, amelyek nyomot hagytak a testtartásában, abban, ahogy a bizalmat, a lojalitást és az árulást kezeli, vagy épp a szlengben, amit használ.

Galljamov a háború eleje óta igyekszik elemezni az orosz elnök viselkedését, márciusban a BBC-nek arról beszélt, Putyinnak elnöksége kezdetén még nem volt nehéz dolgoznia, mivel „nem számított a Nyugat ellenségének, a modernizációt képviselte, bár a szólásszabadság elnyomására már akkor is tett lépéseket”. Ugyanebben az interjúban beszélt arról is, hogy Putyin saját rendszerének áldozatává vált, mivel évtizedeken keresztül nem találkozott kritikával, mindig azt hitte, igaza van.

Putyin a saját rendszerének áldozata - mondta az elnök egykori beszédírója

Minél magasabb végzettségű valaki, annál inkább Oroszországot teszi felelőssé az ukrajnai háborúért, és annál erősebben gondolja úgy, hogy Magyarországnak jobban kellene támogatnia Ukrajnát. Ha a teljes kört nézzük, tízből hét ember úgy gondolja, Magyarországnak egyenlő távolságot kell tartania mindkét féltől.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vándor Éva hvg360

Mit tett a hatalom Vlagyimir Putyinnal?

A hatalom legalább annyira áthuzalozza az agyat, mint bármelyik drog, és ha az idegtudományok felől közelítünk a mostani eseményekhez, akkor nem nehéz arra a következtetésre jutni, hogy Vlagyimir Putyin veszélyes mentális állapotba került. Egy diktátor lélektana robbanásveszélyes elegyet alkot, legyen szó a kiválasztottság érzéséről, a nagyra nőtt egóval járó sebezhetőségről, vagy épp arról a kockázatról, amikor egy vezető nem képes megkülönböztetni a saját és az országa érdekeit.