Tetszett a cikk?

Indiában ismét több mint 3000 ezer tigris él a vadonban, ám az őslakosok arról panaszkodnak, hogy a fajmentési erőfeszítések következtében a hatóságok elűzik őket ősi földjeikről. India az az ország, ahol hagyományosan a legtöbb tigris él.

A tigrisek számának növekedését Narendra Modi indiai miniszterelnök jelentette be: a hivatalos adatok szerint a tavalyi 2967 után most 3167 nagymacskát tartanak nyilván az országban. Az utóbbi évtizedekben jelentősen csökkent a tigrisek élettere Ázsiában: a ragadozók által korábban benépesített területek 93 százalékáról szorultak ki és már csak 13 országban találhatóak szabadon élő egyedek.

Indiában 1973-ban indították be az első tigrismentési programot, akkor már a kihalás szélén vált a faj.  Modi egyben azt is bejelentette, hogy a tigrisek mellett felgyorsítják az oroszlánok, a leopárdok, a pumák és a jaguárok fajmentési programjaninak a végrehajtását is.

Az emberi jogi szervezetek ugyanakkor figyelmeztetnek arra, hogy a fajmentéshez olyan területekre van szükség, ahol a civilizációs hatások nem zavarják meg a nagymacskákat. Ezek pedig olyan térségek, ahol az indiai őslakosok élnek, s így a fajmentési projektek azt eredményezik, hogy az őslakosok sorra kiszorulnak az általuk lakott területekről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!