szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Elérkezett a nagy nap, rengeteg tervezés, egyeztetés és próba után a brit monarchia minden pompáját felvonultatja az új uralkodója koronázása alkalmából. Hetven éve nem volt ilyen, vagyis sokan életükben először látják és tapasztalják meg ezt a történelmi eseményt. A reflektorfényben természetes III. Károly, aki egész életében várt és készült erre a pillanatra, lényegében azóta, hogy 1953-ban gyerekként részt vett az édesanyja, II. Erzsébet koronázásán. Károly pedig mindent megtett, hogy ebbe a reflektorfénybe maga mellé emelje a feleségét – és most már királynőjét –, Kamillát. A Buckingham-palotától a Westminster-apátságig mindössze 30 perc alatt fogják megtenni az utat, de sokkal hosszabb és göröngyösebb volt az az út, amelyet bejártak eddig.

Most érkezett

Harrynek nem lesz jó napja

A transzatlanti PR-háború veszteseként utazott el a koronázásra Harry herceg, akinek azok után kellett valamiféle kapcsolódást találnia a családja tagjaihoz, hogy szinte mindegyiküket vérig sértette a könyvében és az interjúiban. Az év elején még arról beszélt, hogy egy bocsánatkérés a feltétele a jelenlétének a koronázáson, de aztán erről mintha mindenki megfeledkezett volna. Károly és Vilmos a királynő által kőbe vésett megközelítést választotta – soha ne panaszkodj, soha ne magyarázkodj –, az intézmény iránti jóindulatra támaszkodva, hosszabb távra tervezve - ami mindig a legjobb megoldásnak bizonyul, ha királyi drámákról van szó. A királyi családnak végül is fontosabb dolga akadt: le kellett bonyolítani egy koronázást.

Harry herceg megérkezett Londonba, de sokan azt kérdezik: minek?

Alig 24 órát tölt az Egyesült Királyságban, a koronázáson egyszerű vendégként fogják kezelni, nem pedig a királyi család tagjaként.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7

Itt az első szombati kép Károlyról

A király megérkezett a Buckingham-palotába.

A brit történelem legnagyobb biztonsági művelete a koronázás

Rekordszámú, 11 500 rendőr gondoskodik a koronázásról, a Scotland Yard pedig előre figyelmeztetett, hogy azok a tüntetők, akik megpróbálják megzavarni az eseményt, „nagyon gyors fellépésre” számíthatnak a rendőrség részéről, az ingerküszöb pedig elég alacsony lesz. A monarchiaellenes aktivistáknak viszont engedélyezik, hogy békésen tiltakozzanak a koronázás ellen, hacsak nem szegik meg a törvényt. Ők ezt meg is tették.

Az biztos, hogy a lovaknak központi szerepük lesz

Rishi Sunak patrióta húrokat penget

A brit miniszterelnök a Twitteren azt írta: a koronázás a nemzeti büszkeség pillanata, és nincs még egy olyan ország, amelyik ilyen káprázatos felvonulást tudna tartani. Sunak ugyanakkor hangsúlyozta, ez nem csak látványosság, „ez történelmünk, kultúránk és hagyományaink büszke kifejezése. Ez országunk modernségének a látványos demonstrációja. És nagyra becsült rituálé, amelyen keresztül egy új korszak születik.” Majd így zárja a bejegyzését: „Isten óvja a királyt.”

Bár sokan leginkább csak arra lesznek kíváncsiak, hogy Katalin milyen ruhában lesz és Harry herceget hányadik sorba száműzik az ültetési rendnél, a koronázás valójában egy politikai, alkotmányos, vallásos esemény, amely megkerülhetetlen a brit alkotmányos monarchiában.

A britek jobban lelkesednek a hosszú hétvégéért, mint a koronázásért

A legfrissebb felmérés szerint a britek lelkesebben várják a háromnapos hosszú hétvégét, mint annak okát, vagyis III. Károly király szombati koronázását, amelynek alkalmából a brit kormány hétfőre is munkaszünetet hirdetett. A legnagyobb brit közvéleménykutató csoport, a YouGov pénteken ismertetett, 3394 brit felnőtt bevonásával elvégzett vizsgálatában a résztvevők 37 százaléka mondta azt, hogy nagyobb várakozással tekint a hosszú hétvége, mint a koronázási ceremónia elé, és csak 25 százalék örül jobban az uralkodó koronázásának, mint a hétfői munkaszünetnek. A válaszadók 34 százaléka úgy nyilatkozott, hogy egyik sem izgatja különösebben.

Az országos átlagon belül a 25-49 év közötti korosztályt lelkesíti a legkevésbé III. Károly koronázása: ebben a csoportban 54 százalék részesíti előnyben a hétfői munkaszünetet, és csak 14 százalék válaszolta azt, hogy a koronázást várja a legnagyobb izgalommal a hétvégén. A YouGov pénteki felmérése szerint a 65 év feletti korcsoport mutatja a legnagyobb lelkesedést a koronázás iránt: közülük alig 9 százalék mondta azt, hogy a hétfői plusz szünnapot várja a legnagyobb örömmel, 41 százalékuk III. Károly koronázása elé tekint a legnagyobb várakozással a következő három napban.

A cég kimutatása szerint ugyanakkor ebben a korosztályban a legnagyobb a közömbös válaszadók aránya is: 45 százalék nyilatkozott úgy, hogy sem a koronázás, sem a plusz munkaszüneti nap nem  lelkesíti különösebben.

Tüntetések tarkítják a napot

A koronázás apropót ad a monarchiaellenes tüntetésekre is. A Trafalgar téren I. Károly szobra alatt mintegy kétezer ember gyűlt össze, hogy skandálással tudassa a világgal: Not My King, azaz „nem az én királyom”. A Sky News szerint hat embert letartóztattak.

A kevesebb több?

A koronázásra évek óta készülnek, ez volt az Operation Golden Orb fedőnevű hadművelet. A költségvetést nem hozták nyilvánosságra, de becslések szerint 50 és 100 millió font közötti összegbe fog kerülni. Károly azt szerette volna, ha a koronázás „összhangban lenne a kisebb, modernebb monarchiáról alkotott elképzelésével”, többek között ezért is „mindössze” 2300 vendég kapott meghívást a Westminster-apátságba, ahol hetven évvel ezelőtt, II. Erzsébet koronázásán nyolcezren voltak jelen. Az 1953-as koronázás 912 ezer fontba került, ami ma 20,5 millió font lenne.

Károly, a király – Károly, az ember

II. Erzsébet szinte szoborszerű királynősége után Károly mindenképpen emberibbnek, esendőbbnek tűnik, és a maga tökéletlenségeivel volt és lesz jelen a britek életében. Milyen királyságot vetít előre a személyisége? Ebből a cikkünkből talán kiderül:

A király is ember: elbírja-e Károly feje a koronát?

Minden alkalommal, amikor egy új uralkodó trónra lép az Egyesült Királyságban, a pénzérméken található királyi portré profilja irányt vált. Károly a valóságban is új irányba fordul, de hogy ez merre mutat, abban nagy szerepe lesz nemcsak annak, hogy milyen király, hanem annak is, hogy milyen ember.

Mi fog történni a ceremónián?

Szombaton III. Károly feleségét, Kamillát is megkoronázzák, mivel a brit monarchikus szokásjog alapján a férfi uralkodók hitvesét a királynői cím, saját korona és a felség megszólítás illeti meg. A percnyi pontossággal kidolgozott menetrend alapján a Westminster-apátság kapui helyi idő szerint reggel fél 8-kor nyíltak meg a vendégek előtt.

Az államfők és a külföldi kormányok képviselői fél tíztől foglalhatták el helyüket, a külföldi uralkodóházak tagjai 10:25 órakor, a brit uralkodó hozzátartozói 10:35 órakor érkeznek.

III. Károly király és hitvese 10:20 órakor indul a Buckingham-palotából díszes menet (The King's Procession) élén a Westminster-apátságba.

A menet az Admiralitás felé vezető Mall sugárúton halad, London kormányzati negyedének főutcáján, a Whitehallon jobbra fordul, és így érkezik az apátságba.

A király brit idő szerint 10:53 órakor lép be a Westminster-apátságba a nyugat felé néző főbejáraton, és a koronázási ceremónia 11 órakor kezdődik.

A várhatóan kétórás koronázási ceremónia után a királyi házaspár díszfelvonulás (The Coronation Procession) élén visszatér a Buckingham-palotába. Ezután III. Károly és felesége, valamint a királyi család több tagja megjelenik a palota híres erkélyén és üdvözli a tiszteletükre összegyűlt tömeget.

1 2 3 4 5 6 7
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!