szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mégsem igaz a mondás, hogy aki éjjel legény, nappal lepény?

Lehet, hogy felülvizsgálatra szorul az a feltevés, hogy a bagoly típusúnak mondott emberek napközben nem produktívak: kutatók arra jutottak ugyanis, hogy a késői elalvás még jót is tehet az agynak – írja a The Guardian.

Az Imperial College London kutatói több mint 26 ezer ember adatait nézték meg, akik különféle intelligencia-, gondolkodási, reakcióidő- és memóriateszteket töltöttek ki, majd összevetették ezeket az alvásuk idejével, minőségével. Azt is vizsgálták, hogy ki melyik napszakban érezte magát a leginkább ébernek és produktívnak.

Mint kiderült, a későn fekvők és a „köztes” kategóriába soroltak kiválónak ítélt kognitív funkciókkal rendelkeztek, míg a korai kelést preferálók a legalacsonyabb pontszámokat kapták.

Az óraátállításnál lenne igazán fontos, hogy törődjünk az alvásunkkal

Amíg politikusok és szakértők azon vitatkoznak, hogy van-e értelme és haszna az óraátállításnak, vagy el kellene törölni úgy, ahogy van, addig is emberek millióit fogja megviselni a következő napokban az áttérés a nyári időszámításra. Pedig az elegendő és jó alvásnak felbecsülhetetlen jelentősége van, ha az egészségünkről, az egyéni és a társadalmi jólétünkről van szó.

A cikk szerint a kései elalvás a kreatív emberekre jellemző, ilyen típus volt például Henri de Toulouse-Lautrec, James Joyce vagy napjainkban Kanye West és Lady Gaga. Sok ismert politikus, így Margaret Thatcher, Winston Churchill és Barack Obama köztudottan kevés alvással is beérte-beéri, ám a tanulmány arra is felhívja a figyelmet, hogy az alvás tartama nagyon is fontos az agyműködés szempontjából: azok teljesítettek a legjobban a kognitív teszteken, akik hét és kilenc óra közötti időt töltöttek alvással.

A szerzők, Raha West és Daqing Ma professzor szerint az alvásmennyiség kulcsfontosságú az agyunk egészségének megőrzésében és a lehető legjobb működésében, néhány szakértő ugyanakkor megfogalmazott némi fenntartást az eredményekkel kapcsolatban.

Jacqui Hanley, az egyik legnagyobb brit Alzheimer-kutató intézet vezetője azt mondta: az agyműködés pontos és részletes ismeretének hiányában nem lehet biztosan kijelenteni, hogy a pacsirta vagy a bagoly típus szokásai befolyásolják-e a memóriát, a gondolkodást, vagy hogy a kognitív képességek hanyatlása okozza-e az alvási szokások változását. Jessica Chelekis, a londoni Brunel Egyetem alvásszakértője pedig arra mutatott rá, hogy a kutatás nem vette figyelembe az iskolai végzettséget, ahogy a kognitív tesztek elvégzésének napszakát sem, a fő erényének az alvással kapcsolatos sztereotípiák megkérdőjelezését nevezte.

Összefüggést mutattak ki a normális alvás és a zöldség, gyümölcs fogyasztása között

Az étrend és a mozgás hatását az alvásra már sokszor vizsgálták, finn kutatók viszont fordítottak egyet, és arra voltak kíváncsiak, van-e összefüggés az alvás időtartama és a gyümölcs- és zöldségfogyasztás között.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!