szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az új szépségtrend, a lazacspermás kezelés hódít a sztárok között, és bár Kim Kardashian és Jennifer Aniston is kipróbálták, sokan még mindig értetlenül állnak előtte. Mit nyújt ez a szokatlan eljárás? Szakértők válaszolnak.

Egészség 2024
A HVG-ben kiemelten fontosnak tartjuk az egészséges életmódot, a betegségek megelőzését. November közepén print melléklettel jelentkezünk, készülünk a HVG Health Excellence 2024 rendezvényre és a betegközpontúságot díjazó HVG Betegbarát pályázatra.
Friss cikkek a témában

Az élet néha igazán furcsa fordulatokat tartogat. Egyik pillanatban még semmi különös nem történik, a következőben pedig valaki azt mondja: „lazacspermás arckezelés”. Jól hallották, ilyen létezik, és nem is akárkik próbálták ki. Kim Kardashian és Jennifer Aniston is nyíltan beszéltek róla, bár Aniston maga is kételkedett a kezelés hatásosságában. De mi is pontosan ez az újfajta szépségkezelés, és miért döntenek egyre többen mellette?

Mi az a lazacspermás arckezelés?

A lazacspermás arckezelést hivatalos nevén polinukleotid kezelésnek nevezik, ami talán egy kicsit barátságosabb megnevezés, ha éppen családi vacsorán vagy munkahelyi beszélgetés során merülne fel a téma. A polinukleotidok kisméretű DNS- és RNS-fragmentumok, amelyeket a bőrbe injekciózva új vérerek, kollagén és új bőrsejteket előállító keratinociták termelését stimulálják. Ezáltal a bőr vastagabb, egészségesebb és hidratáltabb lesz. Dr. Richard Westreich, New York-i plasztikai sebész szerint ez egy általános bőrfeltöltő, amely segít megújítani a bőrt és fiatalosabb megjelenést kölcsönözni neki – nyilatkozta a The Guardiannek.

A polinukleotid kezeléseket már 2015 óta alkalmazzák Európában és Koreában, ahol gyakran injekció formájában adják be. Az Egyesült Államokban viszont a polinukleotidok bőrbe való injektálását még nem hagyta jóvá az FDA, így ott inkább mikrotűszúrásos kezelések után alkalmazzák a polinukleotidokat, hogy azok jobban felszívódjanak a bőrben. Az eljárás ára általában 500 dollár körül mozog, de ha olyan országban végeztetik el, ahol injekciózható, az akár 900-1000 dollárba is kerülhet.

Miért éppen lazacspermium?

Felmerülhet a kérdés, hogy miért éppen a lazac spermáját használják. Nos, a lazac DNS-e – a lap szerint – elég hasonló az emberéhez ahhoz, hogy a testünk jól tolerálja, és ne váltson ki gyulladásos reakciót. A spermiumok magasabb DNS-koncentrációval rendelkeznek, így ezekből költséghatékonyabb és könnyebb a szükséges polinukleotidokat kinyerni.

Hatásosak-e ezek a kezelések?

A válasz – miként gondolhatják – vegyes. Egy 2024-es tanulmányban megvizsgálták a polinukleotidok esztétikai alkalmazását, és eltérő eredményekre jutottak: egyes esetekben jelentős javulás mutatkozott a bőr rugalmasságában és hidratáltságában, míg más vizsgálatok nem mutattak számottevő hatást. Dr. Lauren Taglia, a Northwestern Regional Medical Group bőrgyógyásza szerint további kutatásokra van szükség, mielőtt ő maga ajánlaná ezt a kezelést pácienseinek.

Dr. Westreich szerint az eredmények egyénenként eltérőek lehetnek, és egyfajta görbére helyezhetők: míg néhány ember kiemelkedően jó eredményeket tapasztal, mások semmilyen változást nem látnak, a többség pedig némi javulást tapasztal, de talán nem olyan mértékűt, mint remélte. A kezelés általában 6-9 hónapig tartó eredményt hoz, és kevés mellékhatással jár, mint például enyhe duzzanat vagy bőrpír.

Mi másra költhetne el az ember 500 dollárt?

Ha nem lazacspermás kezelést szeretne, 500 dollárból számos más dolgot is vehet, például egy gitárt.

Az ilyen szépségkezelések időről időre felbukkannak, de talán nem árt egy kis kétkedéssel kezelni az újdonságokat – még akkor is, ha világsztárok esküsznek rá.

Gyerekszínészből kőkemény üzletasszony: hogyan lett Selena Gomez önerőből a világ egyik legfiatalabb milliárdosa?

A 32 éves amerikai színésznő és énekes sztár hihetetlen tudatossággal irányítja életét: hírnevéből képes volt valódi tőkét kovácsolni, vagyona nagy része pedig nem is színészi és énekes karrierjéhez, hanem szépségipari márkájához köthető.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!