szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Megtaláltuk a tökéletes munkahelyet, legalábbis geekeknek. Dél-Amerikában van és mivel 204 százalékkal nő évente a cég bevétele, folyamatos a terjeszkedés, így a munkaerő-felvétel is.

Két argentin fiatal – miután gyakornokoskodott olyan cégeknél, mint a HP az IBM és az Intel – ráébredt, hogy a nagy multiknál hiba van a munkamódszerekben. Olyan emberek osztják az észt a programozóknak és felügyelik a munkafolyamatokat, akik nem rendelkeznek a szükséges technológiai tudással. Ez aztán úgy felbosszantotta őket, hogy megalapították saját cégüket, a Project eMT-t, ami egy összehasonlító keresőoldal és úgy döntöttek, hogy saját munkamódszerükkel fogják üzemeltetni, projektmenedzserek nélkül. A szolgáltatás hat évvel később már elérhető Kolumbiában, Brazíliában, Mexikóban és Chilében is, a cégnek már 34 alkalmazottja van, és elérte az éves 204 százalékos növekedést.

Ezért nincs főnök

A nagy IT-cégeknél a hangsúly a gyorsaságon van – legalábbis a munkavégzés szempontjából – ezért a programozók a lehető leggyorsabban, silány munkát végeznek. Nem beszélve az állandó meetingekről, amelyek kettévágják a napot. Egy fejlesztőnek ugyanis négy folyamatos órára van szüksége, megszakítások nélkül, hogy igazán minőségi munkát tudjon végezni. Az ideális munkamenet, amellyel a maximális hatékonyság elérhető, reggel 9-től 1-ig, majd 2-től 6-ig tart. Ha például a főnök összehív egy 11 órai meetinget, amire ráadásul fel is kell készülni, rögtön tönkre vágja a délelőtti munkarendet: meg kell jelenni, üdvözölni kell mindenkit, majd miután lefutott, fel kell venni újra a fonalat. Gyakorlatilag ugrott a délelőtt.

Nincs iroda

Amikor a céget alapították, nem volt meg a lehetőségük, hogy irodát béreljenek. Aztán az első év után, a sikeres működés lehetővé tette, hogy kényelmes és minden igényt kielégítő irodába költözhessenek, ahol pingpongasztaltól kezdve a saját szakácsig, minden rendelkezésre állt. Csakhogy rá kellett jönniük, hogy bármennyire is jó az iroda, ha busszal, ha kocsival mennek, egy-egy órát felemészt a munkahely és az otthon közti ingázás, ami 22%-os időpocsékolás, és akkor a bérleti díjról és az utazási költségről még szó sem esett, de a legrosszabb mégis az ezzel járó pszichológiai és mentális fáradtság volt. Így aztán úgy döntöttek, hogy legjobb, ha mindenki otthonról dolgozik.

Négynapos munkahét

A rövidebb munkahetet alig két éve vezették be, és rendkívül jó döntésnek bizonyult az alapítók szerint. A több nem minden esetben jelent jobbat, a programozói szakma pedig pont ilyen. Itt kevésbé a mennyiség, mint inkább a minőség számít. A cél, hogy a fejlesztők motiváltak legyenek, amihez az kell, hogy szeressék, amit csinálnak. Ráadásul a négynapos munkahéttel a legjobb programozókat sikerült elcsábítani a munkaerőpiacról, hiszen egy szint után a pénz kevésbé motiváló erő, egy plusz szabadnap a héten a családdal viszont annál inkább.

A folyamatok bevezetésének részletes leírását a QUARTZ-on olvashatja.

Az ön cége sikeres? Ossza meg velünk sikertörténetét, és mi megírjuk! Kérjük adja meg elérhetőségeit, hogy megkereshessük.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!