szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) legfrissebb összesítése alapján 2020 második negyedévében világ legnagyobb gazdaságait tömörítő G20-ak csoportjában átlagosan 6,9 százalékkal csökkent a GDP, Kínában azonban 11,5 százalékkal nőtt.

Élet a karanténban. Szegény embert a pandémia is sújtja (Fotó: Európai Bizottság)

2020 második negyedévében már az egész világon jellemzőek voltak a leállások a járvány miatt, a gazdaság egyes szektorai teljesen működésképtelenné váltak, mások pedig minimális szinten működtek, de Kína már túl volt a pandémia első hullámán.

A gazdaságok visszaesésének mértéke - összevetve az egy évvel korábbi számsorokkal - a most nyilvánosságra hozott adatokból drámai módon tűnik ki. A GDP legnagyobb arányban Indiában csökkent, 25,2 százalékkal, őket követi az Egyesült Királyság 20,4 százalékos visszaeséssel. Mexikóban -17,1 százalék, Dél-Afrikában - 16,4 százalék az Egyesült Államokban pedig -9,1 százalék volt a "növekedés".

Az európai országok közül Franciaországban 16,4 százalékkal, Olaszországban 12,8 százalékkal, Németországban pedig 9,7 százalékkal csökkent a gazdaság teljesítménye.

Dél-Koreában és Oroszországban volt a legkisebb a visszaesés, egyaránt 3,2 százalékkal.

Ha a kínai növekedést nem vesszük figyelembe, akkor a többi 19 ország GDP-je átlagosan 11,8 százalékkal csökkent. Összehasonlításképpen: a 2009-es gazdasági válság során, az első negyedévben a G20-ak GDP-je átlagosan 1,6 százalékkal csökkent.

Szóljon hozzá az EUrologus Facebook-oldalán!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!