szerző:
Arató László (EUrologus)
Tetszett a cikk?

A rendkívül feszültté vált belarusz helyzettel foglalkozott az Európai Parlament külügyi bizottsága. Az uniós állam- és kormányfők hét elején több szankciós intézkedésről döntöttek, megállapodtak abban is, hogy ezeket újabbak fogják követni, az EP-képviselők azonban még nagyobb határozottságot szeretnének látni és Aljakszandr Lukasenka elnököt nemzetközi büntetőbíróság elé állítanák.

A parlamenti bizottsági ülés vendég volt Szvjatlana Cihanouszkaja belarusz ellenzéki vezető, aki szerint Lukasenka a polgári repülőgép eltérítésével és két ellenzéki újságíró letartóztatásával átlépett egy vörös vonalat, és fenyegette a repülőgépen utazók biztonságát. Ugyanakkor Cihanouszkaja rámutatott arra, hogy az eddigi szankciók nem működtek, Lukasenka nem változott meg. Éppen ezért egy konkrét listával érkezett az európai politikusokhoz, amely tartalmazza, hogy szerinte milyen további lépésekre lenne szükség. Ezek a következők:

  • késlekedés nélkül egy magas szintű konferenciát kell összehívni Belarusz kapcsán,

  • a belarusz népnek világos üzenetre van szüksége, hogy Európa mellettük áll,

  • legyenek az európai nemzeti parlamentekben belarusz baráti társaságok,

  • közölni kell Oroszországgal és másokkal, hogy a Belarusszal kötött egyezményeket figyelemmel követi az EU,

  • ne hitelezzenek európai szereplők Belarusznak,

  • bojkottálják a belarusz faimportot,

  • támogassák a belarusz civileket és a független médiát.

Michael Siebert, az Európai Külügyi Szolgálat főigazgatója összefoglalójában arról beszélt, hogy a tavaly augusztusi fehérorosz választások óta a helyzet egyre rosszabb, a belarusz hatóságok az üldözést és a megfélemlítést alkalmazzák az ellenzékiekkel szemben. Különös veszélyben vannak az újságírók, amiért a munkájukat végzik – hívta fel a figyelmet a főigazgató. Azt is elmondta, hogy Fehéroroszországban több mint 400 politikai fogoly van jelenleg, tavaly augusztus óta 3000 bűnvádi eljárást indítottak politikai alapon, és 500 esetben dokumentálták, hogy a fogvatartottakat megkínozták. Azt is megerősítette, hogy az Európai Bizottság 3 milliárd eurót különített el a belarusz civilek támogatására.

A témához hozzászóló képviselők közül sokan felrótták az EU-nak, hogy nem kellően szigorúak a szankciók, szerintük ágazatokat sújtó büntetőintézkedésekre van szükség minél hamarabb és felmerült például a nemzetközi utalások korlátozása is. A Cihanouszkaja által javasolt nemzetközi konferenciát egyöntetűen támogatták a képviselők. Többen megfogalmazták azt is, hogy Lukasenkát bíróság elé kell állítani, és felelősségre kell vonni az általa elkövetett bűnök miatt.

A lett Sandra Kalniete pedig amiatti aggodalmát fejezte ki, hogy Lukasenka elnök “mentális állapota instabil”, és ez a fogvatartott Raman Prataszevics életébe is kerülhet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!