szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Egyéves hosszabbításra tett javaslatot az Európai Bizottság, ez azonban csak azoknak jelent valódi könnyebbséget, akik rendelkeznek ismétlő oltással is.

Az Európai Bizottság azt javasolja, hogy egy évvel hosszabbítsák meg az uniós digitális Covid-tanúsítvány érvényességét. A jelenlegi helyzet szerint – a tagállamok és az Európai Parlament tavalyi döntése alapján – a most használatos dokumentumok érvényessége idén június végén lejár. Az egyéves hosszabbítás ugyanakkor bizonytalan körülmények között születik, mivel jelenleg nem lehet tudni, hogy mikor és hogyan ér véget a világjárvány.

Az EU digitális Covid-tanúsítványa hatékony eszköznek bizonyult a biztonságos és ingyenes utazás elősegítésében. Miközben várom azt a napot, amikor már nincs rá szükség, de addig is lehetővé teszi, hogy biztonságosan mozogjunk Európában

– mondta Didier Reynders igazságügyi biztos. A hosszabbítással párhuzamosan bevezetnek néhány új intézkedést is, ami egyértelműsíti, hogy mire terjed ki az igazolvány:

  • a minősített laboratóriumokban készített antigénvizsgálatokat is beépítik azon vizsgálattípusok közé, amelyekre tanúsítvány adható ki. Ennek célja, hogy kiszélesítse a diagnosztikai tesztek hatókörét egy olyan időszakban, amikor a Covid–19-tesztekre nagy az igény.
  • azt is biztosítják, hogy az oltási bizonyítványok a bármely tagállamban beadott adagok helyes számát tartalmazzák, és ne csak azokat, amelyeket az igazolást kiállító tagállamban adtak be. Sok panasz érkezett ugyanis olyan igazolásokkal kapcsolatban, amelyek nem megfelelő számú adagot jeleznek, amikor a polgárok különböző tagállamokban kapnak vakcinaadagokat.
  • ugyancsak lehetővé teszik, hogy tanúsítványokat adjanak ki azoknak, akik a Covid–19 elleni vakcinák klinikai vizsgálatában vettek részt. Ennek az intézkedésnek a célja a vakcinák folyamatos fejlesztésének és tanulmányozásának ösztönzése.

Az uniós Covid-igazolás továbbra is az utazás megkönnyítésére szolgál, tulajdonosa így elkerülheti az esetleges tesztelési vagy karanténkötelezettséget.

Nem változnak a szabályok az igazolás elfogadhatóságával, érvényességével kapcsolatban. Február 1-jétől él az a szabály, hogy utazási célból az oltási igazolást a második (vagy egyadagos oltás esetében az egyetlen) oltás felvételét követően 270 napig kötelező elfogadni. Aki rendelkezik ismétlő oltással, annak ez a határidő egyelőre határozatlan időtartammal meghosszabbodik.

Az Európai Bizottság megerősítette, hogy önmagában ez az igazolás nem jogosít fel belföldi használatra, például étterem, vagy rendezvények látogatására, de ha ezt írják elő a tagállami hatóságok, akkor az uniós dokumentumot el kell fogadniuk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!