szerző:
Arató László (EUrologus)
Tetszett a cikk?

Jövő héten ismerteti az Európai Bizottság a gázárak megfékezésére vonatkozó javaslatát – közölte Kadri Simson energetikai biztos Prágában, ahol az EU energiaügyi miniszterei tartottak informális ülést. A biztos üzent Szijjártó Péternek is, aki az ülés vége előtt elrepült Moszkvába, a Gazprom igazgatójához.

Az informális ülés célja az volt, hogy a tagállamok kifejtsék a véleményüket négy fontos területről, amelyeket az Európai Bizottság beépít a saját javaslataiba. A cél, hogy a jövő héti brüsszeli állam- és kormányfői csúcstalálkozón megegyezés szülessen ezekben a kérdésekben. A négy terület a következő:

  • a keresletcsökkentés ösztönzése,
  • a gázár mérséklése,
  • tagállamok közötti szolidaritás biztosítása és
  • a közös gázvásárlások elősegítése.

Az árak mérséklése ebben az esetben ársapka formájában képzelhető el. Bár a döntéshez nem szükséges egyhangúság, csak minősített többség, a cél mégis az, hogy mind a 27 tagállam támogassa a javaslatot. Adam Guibourgé-Czetwertyński lengyel külügyminiszter szerint 17 uniós ország ért egyet a gázár felső határának. meghatározásával, és

még néhányat meg kell győznünk.

Az ellenzők között egyébként ott van a magyar kormány is. Az Európai Bizottság nincs könnyű helyzetben, mert az állam- és kormányfők múlt heti informális ülésén nem kaptak konkrét iránymutatást a megoldásról, a tagállamok várják a Bizottság javaslatait. Akkor Ursula von der Leyen bizottsági elnök szavaiból az derült ki, hogy a villamos energia előállításához szükséges gáz árának felső határát korlátoznák. De más szempontokat is figyelembe kell venni.

Az árak csökkentésére tett intézkedések nem küldhetnek rossz jelzést, amely növeli a földgázfogyasztást EU-szerte, mert akkor nem lesz elegendő mennyiségben elérhető

– mondta Simson biztos. Azt is kifejtette, hogy a közös gázvásárlást mindenképpen támogatja az Európai Bizottság, mert ez lehetővé teszi az EU számára, hogy a kollektív vásárlóerejét felhasználva korlátozza az árakat, és elkerülje, hogy a tagállamok túllicitálják egymást, és felemeljék az árakat.

Ez a mechanizmus minden bizonnyal önkéntes lesz, és Magyarország nem fog benne részt venni. Pedig Kadri Simson szerint a vakcinavásárlásokhoz hasonló közös beszerzés különösen a kisebb tagállamoknak segít, amelyek vásárlóként kedvezőtlenebb helyzetben vannak. Az EU erejét növelheti, hogy a nyugat-balkáni országokat is meghívják erre a platformra.

Fentebb már idéztünk a magyar álláspontból. Az ülésen Szijjártó Péter vett részt, aki úgy kommentált, hogy “konkrét döntés ismételten nem született, de ez most talán jobb is”. Meg kell jegyezni, hogy az informális üléseken soha nem hoznak döntéseket.

Energiabiztonság tekintetében azt látjuk, hogy amíg a mi nemzeti döntéseink működnek, addig a brüsszeli elképzelések csak bajokat és károkat okoznak

– jelentette ki Szijjártó, majd az ülés végét meg sem várva a honvédségi különgépe ült, és Moszkvába utazott, ahol Alekszej Miller Gazprom-vezérigazgatóval találkozott, akivel a magyar ellátásbiztonságról tárgyalt, ennek részletei egyelőre nem ismertek. Mindenesetre Kadri Simson arra a kérdésre, hogy mit gondol a magyar külügyminiszter moszkvai tárgyalásairól, azt mondta:

Ideje tanulni a múlt hibáiból, és felkészülni a jövőre.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!