szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

A politikus csak azért távozik, hogy egy szinttel feljebb folytassa a politizálást.

Lemondott az Európai Bizottságban betöltött ügyvezető alelnöki pozíciójáról Frans Timmermans. A holland baloldali politikus azért távozik, mert indulni kíván a novemberi hollandiai választásokon, mégpedig egy baloldali-zöld koalíció miniszterelnökeként. A jelenlegi népszerűségi adatok alapján reális esélye van Timmermansnak arra, hogy ő legyen a következő holland kormányfő. Igaz, Mark Rutte leköszönő miniszterelnök konzervatív-liberális VVD pártja hasonló eredményre számíthat, de alapvetően megváltoztathat mindent a jelenleg parlamenten kívüli, de az elmúlt hónapokban óriási népszerűségre szert tevő BBB (BoerBurgerBeweging - Gazdák és Farmerek Mozgalma) szereplése, amelyet jobbközép irányultság és erős protekcionizmus jellemez.

Frans Timmermans az európai zöld megállapodásért felelős bizottsági tag volt, ő készítette elő a 2050-ben klímasemlegesség elérését célzó jogszabályokat. És bár ezek jelentős arányban el is készültek, sőt több már hatályba is lépett, mégis sokan bírálják, hogy kiszáll ebből a munkából. Az Európai Bizottság tájékoztatása szerint a szlovák Maroš Šefčovič veszi át a munkáját, aki többek között az intézményközi kapcsolatokért felelős. A tervek szerint ez csak átmeneti helyzet lesz, mert Hollandiának új jelöltet kell majd állítania. Ez azonban egyáltalán nem biztos, hogy így lesz, mivel a holland választások után hónapok is eltelhetnek, amíg az új kormány feláll és jelöltet tud állítani, ez pedig már összecsúszik a jövő nyári európai választásokkal, amelyet követően mindenképpen új Bizottság lép hivatalba.

„Köszönet Frans Timmermansnak az európai zöld megállapodás megvalósítása érdekében végzett szenvedélyes és fáradhatatlan munkájáért. Biztosi testületem kulcsfontosságú tagja volt" – írta közleményében Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. „Kiváló közreműködésének és erős személyes elkötelezettségének köszönhetően nagy lépéseket tettünk az EU azon célkitűzéseinek teljesítése felé, hogy az első klímasemleges kontinenssé váljunk, és globális szinten emeljük az éghajlatváltozással kapcsolatos ambíciók szintjét. Frans Timmermans hozzájárulása a Bizottság munkájához és az európai projekthez túlmutat az európai zöld megállapodáson. Hozzájárult a Bizottság számos kezdeményezésének formálásához, valódi kollegiális stílusban."

Nem ez az egyetlen változás a Bizottság összetételében. Június elején lemondott a kultúráért, ifjúságért, innovációért, kutatásért és oktatásért felelős bolgár Mariya Gabriel, aki jelenleg bolgár kormányfő-helyettes, később pedig a pártok megállapodása alapján kormányfő lesz. Gabriel utódjául Iliana Ivanovát jelölték, aki októbertől léphet hivatalába.Visszatérve Frans Timmermansra: a 62 éves politikust jól ismerhetik a magyar választók is, az előző, Jean-Claude Juncker vezette kabinetben ugyanis ő felelt a jogállamiságért, és számos vitája volt a magyar kormánnyal is. 2019-ben Orbán Viktor egyszerűen Soros emberének nevezte, mire a holland így felelt:

Őszintén szólva, akkor kezdenék igazán aggódni, ha Orbán Viktor dicsérne.

Könnyen lehet, hogy a politikától egyébként visszavonult Mark Rutte helyett egy másik holland, a Rutténél is keményebb Timmermans lesz Orbán Viktor legkomolyabb politikai ellenfele az Európai Tanácsban.

A politikussal még 2020-ban készítettünk interjút, akkor a zöld megállapodás tervei mellett beszélt Magyarországról is:

 

Frans Timmermans: Van okunk arra, hogy különösen óvatosak legyünk Magyarország esetében

A klímaváltozás esetében a céllal mindenki egyetért, csak a megvalósítás módjaival kapcsolatban folyik vita, a jogállamiság viszont alapvető kérdéseket vet fel, amire az EU még nem kész választ adni - mondta el a hvg.hu-nak Frans Timmermans, az Európai Bizottság zöld átmenetért felelős alelnöke.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!