szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Az EU elfogadta a legújabb büntetőintézkedéseket Oroszországgal szemben, ez már a 12. csomag, amelynek a legjelentősebb eleme valószínűleg az, hogy a gyémántszektorra is kiterjesztik a behozatali tilalmat.

Az EU betiltja a gyémántok Oroszországból történő közvetlen vagy közvetett importját, vásárlását vagy transzferét. Ez a tilalom az Oroszországból származó gyémántokra, az Oroszországból exportált gyémántokra, az Oroszországon áthaladó gyémántokra és a harmadik országokban feldolgozott orosz gyémántokra vonatkozik.

Közvetlen tilalom vonatkozik 2024. január 1-től a nem ipari jellegű természetes és szintetikus gyémántokra, valamint a gyémántékszerekre. A harmadik országokban feldolgozott (azaz vágott és/vagy polírozott) orosz gyémántok közvetett behozatali tilalmát – beleértve az olyan ékszereket is, amelyek tartalmaznak Oroszországból származó gyémántokat – 2024. március 1-jétől fokozatosan vezetik be, és 2024. szeptember 1-jére fejezik be.

A legújabb csomag egyik eleme, hogy az EU megköveteli, hogy az uniós exportőrök szerződésben tiltsák meg a különösen érzékeny áruk és technológiák Oroszországba történő újrakivitelét és Oroszországban történő felhasználásra történő újrakivitelét, amikor harmadik országba értékesítenek vagy szállítanak. A záradék kiterjed az orosz katonai rendszerekben használt tiltott tárgyakra, amelyek az ukrajnai csatatéren fellelhetők, vagy amelyek kritikusak ezen orosz katonai rendszerek fejlesztése, gyártása vagy használata szempontjából.

A Tanács újabb 29 szervezettel egészítette ki azoknak a listáját, akik közvetlenül támogatják az orosz katonai és ipari komplexumot az Ukrajna elleni agressziós háborúban. Szigorúbb exportkorlátozások vonatkoznak rájuk a kettős felhasználású áruk és technológiák, valamint az olyan áruk és technológiák tekintetében, amelyek hozzájárulhatnak Oroszország védelmi és biztonsági szektorának technológiai fejlesztéséhez.

Az EU kibővíti azon korlátozott termékek listáját, amelyek hozzájárulhatnak Oroszország védelmi és biztonsági szektorának technológiai fejlesztéséhez: vegyszerek, lítium akkumulátorok, termosztátok, egyenáramú motorok és szervomotorok pilóta nélküli légi járművekhez (UAV), szerszámgépek és gépalkatrészek.

Az EU további korlátozásokat vezetett be az Oroszország számára jelentős bevételt hozó, és ezáltal a háború folytatását lehetővé tevő áruk behozatalára, például nyersvas, rézhuzalok, alumíniumhuzalok, fólia, csövek – összesen évi 2,2 milliárd euró értékben. Új behozatali tilalmat vezetnek be a cseppfolyósított propánra (LPG), 12 hónapos átmeneti időszakkal.

A Tanács úgy határozott, hogy bizonyos mentességet vezet be a személyes használati cikkekre, például a személyes higiéniai cikkekre, vagy az utazók által viselt vagy a poggyászukban lévő ruházatra, valamint a diplomáciai rendszámtáblával rendelkező autókra vonatkozó behozatali korlátozások tekintetében. Ezenkívül az Oroszországban élő uniós polgárok unióba való belépésének megkönnyítése érdekében a tagállamok engedélyezhetik autóik beléptetését, feltéve, hogy az autók nem eladók, és szigorúan személyes használatra alkalmazzák.

Az EU-ból harmadik országokba Oroszországon keresztül exportált kettős felhasználású árukra és technológiákra jelenleg érvényes tranzittilalmat kiterjesztik minden harctéri árura. A kijátszás további korlátozása érdekében a határozat megtiltja az orosz állampolgároknak, hogy az orosz személyeknek és lakosoknak kriptoeszköz-tárcát, számlát vagy letéti szolgáltatásokat nyújtó jogi személyek, szervezetek vagy szervek irányító testületeiben bármilyen pozíciót birtokoljanak, irányítsanak vagy töltsenek be.

A csomag célja az orosz olaj árplafonjának kijátszását lehetővé tevő kiskapuk bezárása is, amelyet a G7-ek hordónként 60 dollárban határoztak meg. Az oroszok ugyanis az elmúlt időszakban jóval ezen ár felett értékesítették az olajat kisebb cégeknek, amelyeket az EU nem tudott ellenőrizni. Így az orosz termék továbbra is magasabb áron lehetett jelen a világpiacon. Az új szankciók ezzel a jelenséggel szemben tartalmaznak intézkedéseket, miközben a 60 dolláros hordónkénti korlátozást nem változtatták meg.

A gazdasági szankciókon túlmenően a Tanács úgy határozott, hogy további jelentős számú személyt és jogi személyt vesz fel a szankciós listára, ami beutazási tilalmat és az EU-ban fellelhető vagyon zárolását jelenti. Szijjártó Péter múlt héten úgy nyilatkozott, Magyarországnak sikerült elérni, hogy erről a listáról lehúzzák azon török és kínai cégeket, amelyeket a szankciók kijátszásával vádolnak.

A szankciós intézkedések egyhangúságot követelnek meg a tagállamok körében, vagyis Magyarország ismét támogatta ezeket a lépéseket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!