szerző:
Arató László (EUrologus)
Tetszett a cikk?

Ursula von der Leyen az egyetlen jelölt az Európai Néppárt részéről a következő Európai Bizottság elnöki tisztére. Von der Leyen újrázásának komoly esélye van, mert a Néppárt magasan vezeti a népszerűségi listát. Koalíció nélkül azonban nem szerezhetnek többséget, és most egyértelművé tette a Néppárt, hogy Putyin barátaival nem tárgyalnak.

Európai parlamenti választások
Bár Magyar Péter pártja az európai parlamenti választáson csak a második lett a Fidesz-KDNP mögött, úgy tűnik, mégis ő foglalhatja el Brüsszelt Orbán Viktor helyett. Ha pedig a nagy képet nézzük, az is látszik, hogy elfogytak Orbán Viktor barátai, és Európa több vezetője számára hozott bukást a voksolás.
Friss cikkek a témában

Szerdán délig lehetett jelöltet állítani az Európai Néppártban a listavezető pozícióra, amelyre egyetlen jelölés érkezett, Ursula von der Leyené. Az Európai Bizottság jelenlegi elnökét hétfőn a német CDU javasolta, majd még aznap két miniszterelnök és néppárti vezető, Donald Tusk lengyel és Kiriakosz Micótakisz görög kormányfő is támogatásáról biztosította Von der Leyent.

A határidő lejártát követően Brüsszelben, az Európai Parlamentben Manfed Weber pártelnök és Ursula von der Leyen tájékoztatta a sajtót a döntésről. Weber kiemelte, hogy ez logikus lépés azt követően, hogy Von der Leyen rendkívül kritikus pillanatokban is megőrizte az EU egységét, és a koronavírus, a gazdasági újjáépítés, az orosz–ukrán háború vagy a zöld átállás terén is olyan döntéseket javasolt, amelyeket a tagállamok is elfogadtak.

Weber arra is felhívta a figyelmet, hogy a Néppártnak folyamatosan nő a befolyása a legfelsőbb szinteken is.

Amikor pártelnök lettem, még csak hét kormányfő volt az Európai Néppárt asztalán, ma tizenketten vannak, és nagy valószínűséggel idén júniusban 14 miniszterelnök, kormányfő lesz részünkről. Elmondhatom, hogy az EPP visszatért

– jelentette ki. A választások utáni lehetséges koalíciós partnerekkel kapcsolatban Ursula von der Leyen több alkalommal is határozott feltételeket fogalmazott meg.

A határvonal az, hogy kiáll-e a demokráciáért? Védi-e értékeinket? Nagyon szilárdan kitart a jogállamiság mellett? Támogatja Ukrajnát? És harcol Putyin Európát meggyengítő és megosztó kísérlete ellen? És ezeknek a válaszoknak nagyon világosnak kell lenniük

– mondta Von der Leyen. Ez az üzenet azzal kapcsolatban fogalmazódott meg, hogy vajon milyen együttműködés lehetséges a Néppárt és az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) között, utóbbihoz tartozik az olasz és a volt lengyel kormányfő pártja is. Az ECR az a pártcsoport, ahová a Fidesz is szeretne csatlakozni – úgy tűnik azonban, hogy a Néppárt nyitva hagyná az ajtót a konzervatívok előtt, ha azok nem akarják Orbán Viktort is magukkal hozni.

Azokkal akarok együtt dolgozni, akik megvédik a demokráciát az euroszkeptikusokkal szemben, és akik megvédik az értékeinket Putyin barátaival szemben

– tette hozzá Von der Leyen. Máshol pedig „Európa-párti, NATO-párti, ukránpárti” szövetségesekről beszélt. Manfred Weber annyit tett hozzá, hogy az ECR-en belülről érkező hírek szerint amennyiben a Fidesz csatlakozik hozzájuk, a svéd, a finn és a cseh delegáció távozni fog.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!