szerző:
Arató László (EUrologus)
Tetszett a cikk?

Jövő héten tárgyalnak arról a tagállamok, hogy milyen irányba változott a magyar jogállamiság az elmúlt időszakban. A téma nem magyar kezdeményezésre, hanem tagállami nyomásra került napirendre.

November 19-én az uniós tagállamok EU-val foglalkozó minisztereinek fórumán, az Általános Ügyek Tanácsán napirendre vették a hat évvel ezelőtt, a magyarországi demokrácia helyzetével foglalkozó eljárást.

Az EUSZ 7. cikkének (1) bekezdése szerinti eljárás részeként a Tanács áttekinti majd az uniós értékek Magyarország általi tiszteletben tartásával kapcsolatos fejleményeket

– ez áll az Európai Tanács oldalán közzétett hivatalos tájékoztatásban. Mindez azért különös, mert amikor a magyar kormány összeállította az elnökségi napirendet, akkor – számos kérdésre válaszul – azt az álláspontot képviselték, hogy ez a téma nem élvez prioritást. Ugyanakkor azt is hangsúlyozta a kormány, hogy amennyiben a tagállamoktól ilyen kérés érkezik, akkor figyelembe veszik a javaslatot.

Ez is történt, az elnökség tájékoztatása szerint tagállami kérésre került a következő ülés napirendjére ez a téma. Ez azt jelenti, hogy egy vagy több kormány jelezte: szeretnének tárgyalni a magyar demokrácia helyzetéről a 7-es cikkely szerinti eljárás keretében.

Ugyanakkor ez nem egy úgynevezett “meghallgatás” lesz, hanem a jelenlegi helyzetet ismerteti majd az Európai Bizottság illetékes biztosa. Ez tartalmazni fogja azt, hogy a magyar demokráciával kapcsolatos egyes kifogások ügyében milyen lépések történtek, milyen ide vonatkozó perek vannak folyamatban, esetleg milyen ítéletek születtek az Európai Bíróságon, milyen kötelezettségszegési eljárások vannak folyamatban azért, mert a magyar jog sérti a közösségi szabályokat. Minden bizonnyal szóba kerül majd a befagyasztott pénzek ügye és a Magyarországgal szembeni gigabírság ügye az Európai Bíróság egy ítéletének végre nem hajtása miatt.

A tagállamok egy része – és magát az eljárást javasló Európai Parlament – szorgalmazza, hogy lépjenek tovább az eljárásban a tagállamok, fogalmazzanak meg ajánlásokat a magyar kormánynak, amelyek betartását később ellenőrizni lehet. Az eljárás legvégső szakaszában pedig a magyar kormány szavazati jogának felfüggesztése is szóba kerülhet.

A helyzet érdekessége, hogy a tanácsülést Bóka János fogja elnökölni, aki “normális esetben” a magyar kormányt képviselné ezen a vitán. Így aztán Orbán Viktornak ki kell majd jelölnie egy kormánytagot, aki ismertetheti a magyar álláspontot – miután Bóka János szót ad neki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!