szerző:
Tetszett a cikk?

A hazai sörpiac kommersz sörök uralta terepén jó ideig úgy tűnt, semmi sem zavarhatja a Soproni (sokáig Ászok), a Borsodi (akkor még Világos) és a Kőbányi utód Arany (ma is) Ászok triumvirátusának uralkodását. Még a Pécsi Szalon sem. Ámde 2003-ban megjelentek a magyar piacon az olcsó , dobozos kiszerelésű német importsörök.

© www.beerpress.hu
Mindezt annak köszönhettük, hogy Németországban az alumíniumdobozos termékekre szigorú termékdíjat és visszaváltási kötelezettséget vezettek be. Az ottani kereskedelem erre az üvegeshez való visszatéréssel reagált. Így a gyártók a dobozba töltött termékeiket az elnézőbb, és sajnos sörben igénytelenebb magyar piacra exportálták.
Első körben egyáltalán nem rossz minőségű sörök – például a Beckers Pils – jelentek meg a magyar boltok polcain. Ami azonban ezután következett a sör őszinte híveit s értőit teljességgel elborzasztotta. Rövid időn belül a német importhoz hasonló árú sörök tömege árasztotta el a fogyasztókat.
Special, Hektor, Lindenhof , Platina Ászok, Lovos, Grosák, Reiter, Viking. A feliratból többnyire csak az derült ki, hogy származási helye : EU és alkoholtartalma a szokásoshoz  (4,4-4,8%) képest jelentősen alacsonyabb. Ezeket a söröket a hazai kommersz kategóriák árának feléért-kétharmadáért lehetett megvásárolni. Így marketing nélkül is könnyen utat talált a fogyasztókhoz. A olcsó sörök sajátos módon forgalomnövekedést hoztak: sajnálatosan igazolva azt a tételt, hogy itthon a sört leginkább az ára adja el.

A nagy magyarországi sörgyárak válasza sem sokáig késlekedett. Maguk is megkezdték az olcsó, sokak által csak gagyinak nevezett sörök gyártását. Így került piacra a Rocky Cellar, a Radegast, a Sárkány, a Nádor, a Lovag és a műfaj klasszikusa az Adambrau is.
A piaci szegmens legújabb darabja a Hunyadi Mátyás sör. Ez kidomborított feliratával a szép napokat megélt kőbányai Mátyás dicsőséges hullámainak oldalvizén próbál sikeresen evezni. Igaz, ami igaz a régi Mátyás a kőbányaiak prémium terméke volt. Annyira, hogy amikor a nyolcvanas években a Tuborg megvonta a gyártól a névhasználat jogát, a Tuborgként főzött sört is Mátyás néven palackozták. Régi szép idők!
Mostani Hunyadi Mátyásunk ugyanis a legelnézőbb szakmai sörteszten is megbukna. Ugyan 4,2 százalékos alkoholtartalommal „dicsekszik”, de ízhatása olyan, mint egy alkoholmentes söré. Ezért felébredt a gyanúnk, hogy esetleg egyik szomszédunk importja lehet, amely  szintén magáénak vallja nagy királyunkat. Ugyanis a doboz felirata semmilyen felvilágosítást nem ad arról, hogy a sört ki gyártotta. Holott hazai gyártó esetében nem elégséges kizárólag a forgalmazó feltüntetése.
A szomorú igazság azonban az, hogy a sör gyártója a hazai mediterránum jó nevű  serfőzdéje, ami anonimitásával mintha maga is szégyellné ezt a termékét…
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gasztro

Sörmentén Csehországban

Csehországban, nem számítva a kis sörfőzdéket, mintegy 60 sörgyár üzemel. Csatlakozik még melléjük mintegy 40 házi sörfőzde. Nem akármilyen feladatra vállalkoztak hát a szerzők, Kocsis Péter, Marton Jenő és rovatunk állandó külsős munkatársa, Vétek György amikor Bécs, Budapest és Prága sörivóknak szánt útikalauza után Csehország sör- és kocsmavilágát szerették volna megismertetni az olvasókkal.

Gőgh Csilla Gasztro

A champagne nem ital, hanem életforma

A napokban Budapestre látogatott Denis Roland-Billecart, az egyik legelismertebb Champagne-ház, a Billecart-Salmon képviseletében. Ha valaki, ő mindent tud a nemes, gyöngyöző italról. Hitvallása: „a champagne nem ital, hanem életforma”.

Kovács Gábor Gasztro

Kölni életképek

Európa legnagyobb sörplakát-gyűjteményének egy kölni sörfőzde épülete ad otthont. Így mindjárt a gyakorlatban is meggyőződhetünk arról, amit a plakátok sugallnak: a sör kellemes társasági ital.

Vétek György Gasztro

Tízmillió világbajnok

A reformáció korában a morvaországi Vyškov városa szembe fordult a katolikus egyházzal, és a husziták oldalára állt. Nem nézte ezt tétlenül az olomouci püspök: karóba húzatott és máglyára küldött több köztiszteletben álló vyškovi polgárt, hogy jobb belátásra bírja a városlakókat. Ők azonban csak akkor voltak hajlandóak visszatérni a római anyaszentegyház kebelébe, amikor a püspök megvonta sörfőzési jogukat. Ezt már ők is túl durvának találták.

Gőgh Csilla Gasztro

Sörrel lazít a borász

Ausztria legkisebb borvidéke maga a főváros, Bécs. Egyedülálló a világ metropoliszainak sorában azzal, hogy határain belül hétszáz hektárnyi szőlőt művelnek. A bécsi bor külön kategória, borászait az ország legjobbjai közé sorolják. Köztük van Fritz Wieninger, az Európában is elismert borász. A szüreti munkálatok végén jártunk Bécs 21. kerületében, a floridsdorfi Weingut Wieninger pincészetnél.

hvg.hu Gasztro

Sör az üzleti vacsorán is

Egy most készült kutatás szerint a sörnek nemcsak a baráti, családi összejöveteleken, de az üzleti megbeszéléseken is létjogosultsága van.

Kovács Gábor Gasztro

Édes keserűségek, avagy a likőr nem kontyalávaló

Bár igen kedvelt italféle, s nagyon sokan élnek vele, a gyűjtőneve kezd kimenni a divatból:likőr. Előljáróban feltétlen tisztázandó, hogy a likőrök a közvélekedéssel ellentétben egyáltalán nem női italok és semmiképpen nem tévesztendők össze a szeszből és aromákból pancsolt körömlakkokkal.