szerző:
Vétek György
Tetszett a cikk?

Az egy főre jutó sörfőzdék számában Ausztria megelőzi Belgiumot, Csehországot, sőt még Németországot is: világelső. Közel nyolcmillió lakosát körülbelül 140 kisebb-nagyobb sörfőzde szolgálja. Különösen népszerűek a sörfőzde-sörözők, amelyekből a legfrissebb adatok szerint 114 működik országszerte, beleértve a 12 fővárosit. Ezek közül a 7 Stern Bräu kínálata keltette fel figyelmünket.

A Hét csillagról elnevezett sörfőzde-sörözőig csupán pár percet kell sétálni a Museumsquartier-től, így a kulturális feltöltődés után kiváló terepe a kulináris élvezeteknek. A Siebensterngasse 19. számú házat teljes egészében a sör tiszteletének szentelték. Az egykori kocsibejárón át egyenesen az udvar helyén kialakított „szentélyhez”, vagyis a sörfőzőüstökhöz jutunk. Mivel az udvar szintjét kissé lesüllyesztették, és egy részét kupolaszerű üvegtetővel fedték be, a szakrális hasonlat talán nem is túlzás.

A söröző tiszteletet parancsoló befogadóképességével, osztott tereivel egyáltalán nem kelti hodály benyomását. A különtermekkel együtt 250-300-an férnek el benne, s tavasztól őszig a kerthelyiségben még legalább százan. Az összes helyiségben, a falakon, a vitrinekben sörös relikviák díszelegnek, a világ minden tájáról: kocsmacégérek Angliából és Írországból, plakátok, reklámtáblák Csehországból, Dániából, Új-Zélandról. A kerthelyiség mögötti épületszárnyban egykor mozi működött, most itt vannak az erjesztő és érlelő tartályok. (Hétköznap, előre egyeztetett időpontban a teljes sörfőzési folyamat végigkövethető.)

A sörfőzde egy időben – a hetes szám jegyében – hétféle sört kínál. A sztenderd választék: 7 Stern Wiener Helles (világos), 7 Stern Prager Dunkles (barna), 7 Stern Märzen, 7 Stern Hanf és 7 Stern Chilli (!). Ezekhez az évszaktól és a beszerezhető nyersanyagoktól függően mindig két szezonális sör társul.

Bár a nevéből következően – és a korsón, illetve a megfelelő alátéten látható növény alapján is – a Hanf kenderrel ízesített sör, bátran lehet fogyasztani, nem okoz függőséget. A Chilli Bier enyhén decens csípősségével kiváló kísérője lehet a sörfőzde-söröző nem éppen könnyű ételeinek.

© Vétek György
Az idénysörök közül érdemes megemlíteni az erősebb (általában 6,5 százalékos alkoholtartalmú) baksöröket, mint Weihnachtsbock, Maibock, Herbstbock, Winterbock;  a könnyed nyári világos búzasört, a Blondes Weizenbiert; a bambergi füstölt malátából főzött Bamberger Rauchbiert, és a felsőerjesztéses technológiával készített India Pale Ale-t. A 7 Stern Bräu összes söre szűretlen, kizárólag természetes alapanyagokból készül.

Az ételekre a fine dining jelzőt a legnagyobb jóakarattal sem lehet ráhúzni, de amit kínálnak, azt stabil, jó minőségű. Az ételárak 6,10 (füstölt pisztráng) és 14,90 euró (sertéscsülök) között vannak.

Sörisszák kedvence a kétszemélyes, grillezett csülök, a 80 dekás spareribs, vagyis grillezett oldalas és néhány vasserpenyőben tálalt fogás. Nem hiányozhatnak a bécsi klasszikusok, a tafelspitz (tányérhús), a zweibelrostbraten (hagymás rostélyos), a blunzengröstl (véres hurka hagymás krumplival) és a wienerschnitzel (bécsi szelet) sem, bár ez utóbbit már itt is sertéshúsból készítik. Érdemes megkóstolni a sörlevest, lehetőség szerint a hely szelleméhez illő aperitif, a bierschnaps, vagyis sörpárlat után.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vétek György Gasztro

Saját csapolású sörök Csehországban

Ha hiszik, ha nem van már olyan hely, ahol nem kell integetni, hadonászni, nyújtózkodni , az üres korsót ütögetni, ha fel akarjuk hívni a pincér figyelmét. Aki többnyire feltűnő flegmasággal kerüli a szemkontaktus felvételét. A megoldás: sörcsap minden asztalon, hogy mindenki magának csapolhasson. Persze ehhez abban a szerencsés helyzetben kell lennünk, hogy Csehországban, valamelyik Pilsner Unique Bárban csillapíthassuk szomjunkat.

Szikora Katalin Gasztro

Divat és siker a magyar pálinka

A nívós vendéglátóhelyeken az igényes vendégek ma már nem whiskyt isznak, hanem magyar pálinkát. Kecses, a szájánál szűkülő pohárból, amelyikben teljesen kibomlanak a gyümölcsaromák. S a kulturált értők nem bedöntik a szigorúan 4 centiliternyi tartalmat – mint hajdanán a kerítésszaggatót –, hanem lassan, ráérősen körbejáratják a pohár falán, hosszan illatolják, kezükkel melengetik. A hozzáértők állítják: régen azért itták jéghidegen, hogy ne érezzék, milyen rettenetes...

hvg.hu Világ

Isteni csel: aki bort iszik, az imádkozik

A bor az emberiség meghatározó itala. Első írásos emlékeink bizonyítják, hogy eleink sok ezer éve fogyasztják a szőlő levéből erjesztett nedűt. Tán ez az ősi jelleg magyarázza, hogy a bor és a vallás összefonódott. Karácsonykor bizonyára sokan mennek majd misére, istentiszteletre, s tán megkérdik, hogy miért éppen a bor, vagy miféle bor jelenik meg a szertartásokon.

Vétek György Gasztro

Bajor vasárnap Bécsben

A vasárnap délelőtti sörözgetés hagyománya ma is él, és nemcsak Bajorországban, hanem más német anyanyelvű területeken is, például Ausztriában.

Gasztro

Fricska borsznoboknak

Bár az alföldi borászokat sokszor azzal a legyintéssel intézték el, hogy ott úgysem lehet jó borokat készíteni, az idén Frittmann János lett az év borásza. "A tömegtermelésben nagyon nehéz versenyezni az olcsó, főleg olasz borokkal" - vallott ennek kapcsán a HVG-nek.

Gőgh Csilla Gasztro

A Mi Sörünk, a Mi Borunk Svájcból

Igazi csodabogár Ákos István. Spagettis edényben kezdte a házi sörfőzést, mely annyira sikeresnek bizonyult, hogy ma már Bázel legnagyobb sörüzemének tulajdonosa, s igen népszerűek a szigorúan csak férfiaknak tartott sörfőző tanfolyamai. Újabban a borászkodással is kacérkodik, méghozzá magyar terepen.

Vétek György Gasztro

A trappisták tudománya

A kolostorokban főzött sörök a világon mindenütt különlegességnek számítanak. Belgiumban a sörfőzésben különösen a trappisták jeleskednek, akik a Benedek-rendből a 11-12. században kivált cisztercita rendhez tartoznak. Szellemi központjuk a franciaországi Normandiában levő La Trappe monostor. A barátok szigorú szabályok szerint élnek ugyan – sokan közülük hallgatási fogadalmat tettek és nem esznek húst, halat, tojást –, de a jó sört nem vetik meg. Hat kolostorukban művészi tökélyre vitték a sörfőzés mesterségét.