szerző:
Gőgh Csilla
Tetszett a cikk?

Hogyan csináljunk svájcit? Jó néhány éve nagysikerű film adott ironikus választ a kérdésre. S valójában milyen képet festünk róluk? Hogy egy svájci csak szuperlatívuszokban élhet. Nincs mese, nekik az átlagos élet nem elég.

Ez így túl gömbölyű. Mi az, hogy svájci? Az országban 26 kanton van, nincs még egy olyan európai állam, amelynek annyi hivatalos nyelve lenne, mint náluk. Szinte mindenki beszéli a németet, az olaszt, a franciát. Minden területen más és más szokások, tradíciók és gasztronómiai ízlés. De a minőségre való igény mindenütt azonos. Ezúttal a Genfi-tó környékén jártunk. Sok gasztronómiai érdekességre bukkantunk.

Az aromás sajtokat utcai standokon is kínálják
© Gőgh Csilla
A Genfi-tó környékének francia ajkú részén az első felfedezésünk, hogy míg a német területen a café elnevezés kávézót jelöl, addig itt a helyi konyhájú éttermeket. Az étlapok állandó kínálata igen szűk, inkább csokorba szedik az aktuális ajánlatokat. Amelyek között gyakran lóhúsból készült hétköznapi fogásokat is találhatunk, nem szólva a békáról. Az előre csomagolt békacombok ott lapulnak a szupermarketek mélyhűtőiben is, hogy grillen, főzve vagy vöröshagymás mártással könnyűszerrel elkészítsék őket. A németajkú területen, amely a legnemzetközibbnek tartott svájci városig, Genfig húzódik, ilyesmire nemigen akadunk. De még a mészárosság is csak a francia nyelvű területeken élő mesterség.

A Genfi-tavat, mint minden más „svájci dolgot”, a helyiek megpróbálják szuperlatívuszokkal leírni. S mivel az „Európa legnagyobb tava” címet a mi Balatonunk birtokolja, hogy ebben is az élre törhessenek, hozzá biggyesztették a „legnagyobb friss víz” jelzőt. Ez azt jelenti, hogy a tó vizének hőmérséklete még nyáron sem emelkedik 18-20 fok fölé. A tó közelségének köszönhetően a környékbeli éttermek étlapjain a helyi halételek a főszereplők. Különösen kedvelt az Egli, az édesvízi süllő és a Felchen nevű fehér húsú hal, többnyire vajon sütve, gombával, paradicsommal.

Ha utunk Lausanne-ba visz, feltétlenül térjünk be egy forró csoki erejéig a Le Barbare-ba, mert itt készítik a térségben a legjobban ezt a forró, édes, sűrű italt. Az elsvájciasodott fondüt viszont a helyiek szerint a Cafe Du Gruttiban kell tunkolni. Kérhetünk bele egy kis bort vagy snapszot is, és a rendelésnél meghatározhatjuk, hogy mely sajtokból legyen benne, s milyen arányban. A sajtválaszték amúgy legalább olyan zavarbaejtően bőséges, mint Franciaországban. Egyébként a húsfondü, a bourguignonne is a francia részről jön.

Helyi szokások (Oldaltörés)


Ha netán vendégségben, házi összejövetelen van alkalmunk fondüzni, nem árt tisztában lenni a helyi szokásokkal, mielőtt belemártjuk első kenyérkockánkat a csábító, illatos fogásba. Ha egy férfi beleejti a kenyerét a folyamatosan fortyogó masszába, akkor egy helyi röviditalt kell lehúznia büntetésként. Ha ugyanezt egy hölgy teszi, annak „büntetésként” egy ruhadarabjától kell megszabadulnia. Nem nehéz kitalálni, hogy ezt a szabályt valószínűleg nem nő ötlötte ki hajdanán.

Svájc a csészéken is
© Gőgh Csilla
A közeli Montreux nem csak jazzfesztiváljáról, Hemingway itteni lakhelyéről vagy Freddy Mercury tóparti szobráról híres, hanem a forrásvizéről is. A környező hegyekből jövő forrásoknak köszönhetően itt tényleg kristálytiszta víz folyik az otthoni csapokból. A tó túlpartján helyezkedik el a francia Evian.

A frissítőknél maradva érdemes megkóstolni a Rivella nevű, a legjobban almaléhez hasonlító italt, amelyet, bármennyire hihetetlen is, 35 százalékban tejszérumból készítenek. Ennek ellenére nem tartalmaz semmilyen tejes ízt, inkább kísértetiesen hasonlít az osztrákok Almdudleréhez. Amúgy háromféle ízesítéssel lehet kapni, s még az irodák automatáiban is ott van a Coca Cola mellett. A piros címkés a normált jelöli, a zöld a zöld teával ízesítettet, a kék pedig az édesítőszerrel készültet.

A legjobb svájci borokat a határokon túl leginkább csak a szakértők, profi bortudorok ismerik. A Genfi-tó partjai felett lévő dombokon, Lausanne és Montreux/Vevey között fekvő borvidék a világörökséghez tartozik. A meredek hegyoldal teraszos szőlőskertjei már több mint 800 éve csipkézik a tájat, és manapság a szőlősgazdák összefogásával errefelé helikopterrel permeteznek. Szüretkor a leszedett szőlőket is hatalmas hordókban, helikopterrel szállítják el a területről. A vidéken ötven különböző fajta szőlőt termesztenek, leggyakoribb a saszla. Könnyed, légies borok készülnek belőle.

Montreux-ból indulva - ahol a híres, Michelin-csillagos Le Ermitage étterem is működik - egy borvonattal juthatunk el legegyszerűbben az impozáns borvidékre. Odafönt, Chexbres-ben érdemes meglátogatni néhány kisebb borpincét, ahol nemcsak jó borokat, de aromás helyi sajtokat és hegyi levegőn szárított marhasonkákat is kóstolhatunk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!