Tetszett a cikk?

Talán a legmegosztóbb fűszernövényünk. Van, aki imádja, és van, aki még a szagát se bírja elviselni. A népi gyógyászat mint görcsoldót, és puffadás gátlót ismeri. Sőt, komolyabb panaszokra kaportea fogyasztását is ajánlja, ami azért elég rosszul hangzik, még egy született kaporimádónak is.

A magyar konyha egyik jellegzetes fűszere, sok ételünk ízesítője. Klasszikus példa a tökfőzelék ,amit elég nehéz elképzelni nélküle Quentin Creve, Étlapkalauz című könyvében külön kiemeli a tökfőzeléket, mint azt az ételt, amit minden Magyarországra érkező turistának meg kell kóstolnia. Hiszen a magyarok csodát művelnek egy ilyen egyszerű vízízű növénnyel. Azt már nem teszi hozzá, hogy a tökfőzelék nem sokra menne a sok-sok kapor nélkül.

Érdekes, annak ellenére, hogy szinte minden kiskertben ott nő, hiszen a kovászos uborkába legalább annyira fontos, mint maga az uborka, mégse őshonos errefelé. Valamikor a törökökkel érkezhetett hazánkba. Leginkább a leveleit használjuk, pedig szárított magja igazán különlegessé teszik például a véres hurkát, de a savanykás tokányok is izgalmasabbak lesznek tőle.

Receptek – főzelék helyett

Kapros zöldpaszuly leves, forró napokra

Nem őshonos. Sokakat megoszt
© Bodrogi Eszter
Gyerekkorom mumusa volt a hideg, hűtőből elővett zöldpaszuly leves. De egyszer arra ébredtem, hogy meg kell főznöm, különben összedől a világ! Úgy tűnik követeli jogait ez a leves, mert nem olyan régen az egyik menő budapesti étterem napi ajánlatában találkoztam vele.

Hozzávalók: 1 kg sárga hüvelyű zöldbab, 2 babérlevél, 1 csokor kapor, 1 l tej, 4 evőkanál liszt, 1evőkanál cukor, ecet.

A babot megpucolom, és 3-4 centis darabokra tördelem, majd felteszem főni a babérlevéllel annyi vízben, amennyi ellepi. Sózom, borsozom. Mikor megpuhult behabarom a liszttel elkevert tejjel, majd ecettel savanyítom. Megszórom felaprított kaporral, és belekeverem a cukrot is. Ennyire egyszerű, és tényleg nagyon üdítő tud lenni a nagy hőségben, ami remélhetőleg vár ránk a nyár hátra levő részében. Ha van kéznél, természetesen készülhet egy kis zöldség alaplével is, de az eredeti recept ilyen flancot nem tartalmaz.

Kapor-pesztós padlizsán

Ezt még azok is megeszik, akik nem annyira kedvelik a kaprot. Pedig hatalmas mennyiségű kaprot kell hozzá használni, de a méz valahogy megszelídíti az ízeket.

Hozzávalók: 2 nagyobb padlizsán, 2 nagy csokor kapor, 5 dkg mandula, 5 evőkanál akácméz, 2 gerezd fokhagyma, 2 evőkanál balzsamecet, 1 kisebb chili, 1 csipet fahéj, só, bors, olívaolaj.

A padlizsánokat hosszában négybe vágom, sózom, borsozom, megkenem olívaolajjal, és a sütőben grill alatt húsz perc alatt megsütöm. Természetesen készülhet faszénen is, sőt! A kaprot a turmixba dobom a mandulával, mézzel, fokhagymával és chilivel. Felöntöm az olívaolajjal és az ecettel, majd krémesre turmixolom. Ízesítem sóval, borssal, és fahéjjal. A forró padlizsánokra kenem. Magában is megállja a helyét,  de egy szelet hús mellé tökéletes köret.

(A szerző blogja: Fűszer és lélek) 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!