szerző:
Haulitus Anikó
Tetszett a cikk?

A bodzabokrok messziről integető tenyérnyi, fehér virágának jellegzetes illatánál csak az íze egyedibb, semmi máshoz nem hasonlítható. Szerencsére a bodza a szó szoros értelmében újra a virágkorát éli.

Az utóbbi években újra felfedeztük a nyár elején  illatozó bodzát. Jellegzetes íze egyedivé teheti a desszerteket, a belőle készült szörppel hűsíthetjük magunkat akár egész nyáron, pikánssá teheti a koktélokat, de készülhet vele pezsgő, méz, akár még fánk is…Persze nagyanyáink nemcsak azért kedvelték, mert úton-útfélen nőtt, szinte mindenkinek elérhető volt. Egyrészt több hiedelem is fűződött hozzá. Pozitív erőt tulajdonítottak neki. Egyes vidékeken például az épületek mellé ültették, mert úgy gondolták, hogy benne lakozik az udvar szelleme és megvédi a ház lakóit minden rossztól. Másutt  egyenesen a vámpírok elűzésére tartották. Több helyütt az istállók, aklok, a baromfiudvar közelében tartották, az állatok fölé bodzaágat lógattak, mert úgy vélték, kiűzi a férgeket a jószágból. De nemcsak a bodzához fűződő hiedelmek különböztek vidékenként, hanem a jellegzetes illatú virág elnevezése is: a bocfa és a csete is a bodzát jelöli, az utóbbi van ahol csak a bodzabogyóból készült lekvár elnevezése.  

fotobank.com

Ha sorba vesszük a bodza évszázadok óta ismert sokrétű gyógyító hatását, akkor találunk is némi alapot a hozzá fűződő hiedelmekre. A bodza leveléből készült tea reumás bántalmakra kiváló, a virágzatából készült forrázat pedig nagyszerű vértisztító. Régóta használatos légúti megbetegedésekre, hurutoldásra - izzasztó hatású és  vizelethajtó, C-vitamin tartalma pedig sokszorosa a citroménak, de sok A és B vitamint is tartalmaz. Gazdag vasban, kalciumban, káliumban, de magnéziumot és foszfort is tartalmaz, valamint folsavat, pantoténsavat is. Így rendszeres fogyasztása valóban erősíti az immunrendszert, és elkerülhetnek bennünket a nyavalyák. Ha a ház mellett illatozó bodzabokor mégsem teljesítené teljes egészében a hozzá fűzött reményeket, akkor szedjük le a virágokat, bogyókat és tányérba, üvegbe velük!

Tippek és fortélyok

A bodzavirág begyűjtésénél ügyeljünk arra, hogy az országúttól távol fekvő bokrokról gyűjtsük be a virágzatot, ne legyen szennyezett. Vigyázzunk arra, hogy csak kinyílt virágot gyűjtsünk be – egyrészt csak ez tartalmazza a jellegzetes ízt kölcsönző aromaanyagokat, másfelől a még zárt ernyő ízetlen és hashajtó hatással bír. A virág zöld részeit és a kocsányát is el kell távolítani, mert mérgező lehet. Így a virágot a virágernyő alatt vágjuk le. Lehetőleg papírzacskóba, vagy kosárba szedjük a virágokat, hogy levegőzzenek. Műanyag zacskóban a virágzat megfonnyad, megrohadhat. A leszedett virágokat egyenként jól rázzuk ki, hogy az esetleg  megbújó apró bogarak kihulljanak belőle.

Ha télre szeretnénk bőséges bodzatea készletet betárazni, akkor a virágokat ki kell szárítani. A virágernyőket száraz helységben terítsük szét, egymás mellé – semmiképp sem egymásra – rakva. A legjobb minőségű szárított bodzát úgy kaphatjuk, ha a bodzavirágokat felfűzzük és a levegőbe lógatva kifeszítjük. A virág akkor teljesen száraz, ha a legvastagabb kocsányrész is hajlításra azonnal eltörik. A virágokat csak akkor adagoljuk zacskóba, ha már teljesen kiszáradtak.

A friss bodzavirágot megtisztítva, le is fagyaszthatjuk, bármikor elővethető, ugyanúgy készíthetünk belőle szörpöt, teát, üdítőitalt, mint a frissből. A bodza ízével nagyszerűen harmonizál a citrom, a szilva, az alma és birsalma is. Ha egy-két napra borba áztatjuk a bodzavirágot, akkor muskotályos ízt kölcsönöz az italnak. A bodzavirág pikáns ízt kölcsönözhet az eper-, cseresznye-, meggy- és szilvalekvárnak is. A bodzavirágzás csak pár hétig tart, így mihamarabb gyűjtsük be az illatos, fehér ernyőket, és készítsük el a kedvünkre a klasszikus bodzaszörpöt, a kevésbé ismert bodzafánkot, vagy egy  nyári partira a hűsítő bodzapezsgőt.

 

[[ Oldaltörés (Receptek) ]]

 

Fánk bodzavirággal

8  nagyobb bodzavirág
3 dl langyos tej
55 dkg finomliszt
5 evőkanál barnacukor
5 dkg vaj
3 dkg élesztő
2 tojássárgája
egy alma apróra reszelve
egy csipet fahéj
egy csipet cukor

Bodza és bunda. Új ízek
Aréna 2000 kiadó

A langyos tejben elkeverjük a barnacukrot és megfuttatjuk benne az összekevert élesztőt. Amikor az élesztő felfutott, hozzáadjuk a liszthez. A puha vajat, a cukrot, a csipet sót a tojássárgájával habosra keverjük, majd hozzáadjuk a lisztet és simára dolgozzuk. A megmosott, megszárított bodzaernyőkről lecsipegetjük az apró virágokat, és  az apróra reszelt, lecsepegtetett almával hozzádagasztjuk a tésztához. Egy tálba rakjuk, és lefedve duplájára kelesztjük. Ha megkelt, akkor lisztezett deszkára tesszük és kb. másfél centisre nyújtjuk. Kisebb pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk, és forró olajban mindkét oldalát aranysárgára sütjük. Rakjuk papírtörlőre, hogy a felesleges zsiradékot feligya, és még melegen, porcukorral meghintve tálaljuk.

Bodzaszörp

Az alább recept 12 liter, igazi, sűrű bodzaszörpre elegendő. Ha kevesebbet szeretnénk készíteni, akkor a hozzávalókat arányosan osszuk el.

Kb. 100 bodzavirág ernyő
10 kg cukor ( vagy 1 kg méz és 20 dkg cukor )
5 l víz
1,5 kg citrom leve és héja
20 dkg citromsav
1,2 dkg nátrium benzoat (ha hosszú időre tartósítani akarjuk, máskülönben elhagyható)

Készítsünk elő egy nagyobb edényt és öntsük bele a vizet és cukrot, főzzünk belőle sűrű szirupot. Nem kell felforralni, csak addig kell főzni, amíg a cukor elolvad. Hűtsük le, majd adjuk hozzá a citromok kicsavart levét, a megmosott, csíkokra vágott citromhéjat s a citromsavat, a megmosott bodzavirágokat, valamint a nátrium benzoátot. Hat napig állni hagyjuk és minden nap jól átkeverjük. Az utolsó napon leszűrjük, a virágokat  jól átnyomkodjuk. A szörpöt sűrű szitán átszűrve üvegekbe töltjük. Kb. 9-10-szeres hígításban lesz igazán finom. Ha nem szeretnénk nátrium benzoátot használni, akkor a szörpöt adagolhatjuk műanyag dobozokba és lefagyaszthatjuk. Felengedés után üvegekbe tölthetjük. 

Bodza bundában

6 dl palacsintatészta
5 nagyobb bodzavirág
olaj
porcukor

A bodzavirág ernyőket belemártjuk a palacsintatésztába és forró olajban hirtelen kisütjük. Még melegen, porcukorral meghintve tálaljuk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gyimesi Zsuzsa Gasztro

Bodzaszörp: jól bevált receptek

A piacokon hiába is keresnénk, viszont úton-útfélen körülöttünk ringatózik, ingerkedik a bodza. A tenyérnyi virágok vázában is jól mutatnának, de tegyük inkább üvegbe.