szerző:
Vétek György
Tetszett a cikk?

Mit tehet valaki, ha nyugdíjas, szereti a sört, és történetesen Angliában él? Magához ragadja a Good Beer Guide kalauzt, és módszeresen végigissza a benne szereplő kocsmákat. Öt év alatt hétszázat.

Stuart Ashby hatvanévesen vonult nyugdíjba az egyik brit vasúttársaságtól. Az élete nagy részét mozgásban töltő férfi nem tudott mit kezdeni a hirtelen támadt rengeteg szabadidejével, s mivel a kertészkedéshez vagy a horgászáshoz nem fűlött a foga, különös kalandra szánta el magát. Leporolta az 1990-es kiadású Good Beer Guide című brit sörkalauzt, végigjárta a benne szereplő összes pubot, és mindenütt ivott egy sört. Sör-Odüsszeiája 700 kocsmát érintve öt évig tartott. Ashby nem tartja magát igazi sörínyencnek, de szereti a jó sört, és személyesen is meg akart győződni arról, hogy valóban ott csapolják-e a legjobbakat, ahol a kalauz jelzi. Az öt év alatt heti átlagban három pubot látogatott meg, és mindenütt egy pint sört ivott.

Nyugdíjas, ráadásul vasutas nyugdíjas lévén gondolhatjuk, egyszerű dolga volt, csak felült a vonatra és utazott keresztül-kasul az országban. Ehhez képest Ashby elmondta, hogy rengeteget gyalogolt, és utazott stoppal, már ha felvették. Volt olyan pub is a felkeresettek között – egy kis szigeten Devon partjainál –, ahova csak négyórás hajókázással lehetett eljutni, de kocsma nem maradhatott ki!

Útja során a pubokban rengeteg érdekes fickóval találkozott, igazi karakterekkel, akik többnyire megértéssel és érdeklődéssel fogadták beszámolóit az útjáról. Mindössze egy hely akadt, ahol a kocsmáros puskával fogadta, miután vette a bátorságot, és bezörgetett a zárva talált ajtón, mivel a pubnak a kiírás szerint nyitva kellett volna lennie. Végül ez a kaland is happy enddel végződött, mert pár órával később Mr. Ashby visszalopakodott, s immár nyitott ajtóra lelt, a puska is eltűnt és a kocsmáros is lehiggadt.

A nagy kocsmajárás az ötödik évben Stuart Ashby törzskocsmájában, a nyugat-sussexi Shoreham városka Lamb in Yapton nevű pubjában ért véget. Azaz dehogyis ért véget, Ashbynak annyira megtetszett a dolog, hogy már tervezi a következő villámtúrát: nyolc nap alatt száz sussexi kocsmát akar végiglátogatni.

A Good Beer Guide  kalauzt, amelyet követve Stuart Ashby nekivágott a kalandnak, a Campaign for Real Ale (CAMRA) nevű egyesület adja ki. A Kampány (vagy inkább Hadjárat) az Igazi Ale-ért társaságot négy fiatalember alapította 1971-ben, amikor egy kocsmában pocsék sört tettek eléjük. Akkor döntöttek úgy, hogy kell egy egyesület, amelyik képviseli a fogyasztókat, védi a sörivók érdekeit, és emellett igyekszik megőrizni és megvédeni a hagyományos brit pubkultúrát, és a tradicionális ale-eket az eurolágerekkel szemben.

A CAMRA harcosan kiállt a kis sörfőzdék bezárása, a folyamatos adóemelések és legutóbb a dohányzás tiltásának bevezetése ellen. Népszerűsége gyorsan nőtt, a nyolcvanas évek közepén már több mint 50 ezer tagot tudhatott sorai között. A kilencvenes évek valamelyest visszaesést hoztak a taglétszámban, de az ezredfordulót követően, a sörfőzde-sörözők és a kézműves sörök divatba jöttével ismét megnőtt a tagok száma, jelenleg több, mint 100 ezer fővel ők a legnagyobb európai fogyasztóvédő egyesület.

A CAMRA-nak számtalan szervezete működik Britannia-szerte, sok helyi és egy országos lapot adnak ki, közel száz regionális és egy nagy brit sörfesztivált rendeznek évente. A Good Beer Guide idén szeptemberben megjelenő kiadása a harmincnyolcadik lesz a sorban, és több mint 4500 kocsma szerepel benne. Vajon akad vállalkozó, aki mind végigissza?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gasztro

Új világcsúcs a hatvan fokos sör

Hatvan százalékos alkoholtartalmú sört sikerült főznie - vagy inkább párolnia? - egy holland serfőzdének, ami új világcsúcs sörerősségből.

Tóth Sándor Gasztro

Meglepődnénk, ha lenne Petőfi-sörünk

Nyilván mindenki meglepődne, ha nálunk Petőfiről vagy Kossuthról sört neveznének el. Ám Mexikóban ezt inkább megtisztelőnek, mint meghökkentőnek tartják. Több, nemzeti hősről elkeresztelt emléksört bocsátanak piacra.

hvg.hu Napi merítés

Kiknek köszönhető a lime-sörök világkarrierje?

Latin-Amerikának bámulatosan régi sörfőző hagyományai vannak. Ezért tragikus, hogy manapság ezeket a tradicionális söröket teljesen háttérbe szorították azok a divatos és jellegtelen sörök, amelyeket egyenesen üvegből isznak és az üveg nyakába még egy cikk lime-ot is nyomnak - írja a Serteperte blog szerzője.